Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mirki
Jak się czyta różne artykuły to przewija się kadencja

Generalnie jest bardzo ważna i 180 jest ok.

Jak biegam park runy i się staram czyli poniżej 23 minut to powoli się zbliżam 176.
No ale tak normalnie treningowo to jest poniżej 170.
Trudno mi sobie wyobrazić że
Tempo 6:00
Kadencja 180.
Bo wtedy musiałbym dużo małych kroków szybko robić.

Jak to rozwiązać?
#bieganie
  • 9
  • Odpowiedz
  • 0
@Sl_w_k_1 mam to samo. Staram się pilnować kadencji, ale jakoś dziwnie się z tym czuję, spinam się za bardzo. A później patrzę na enron jaka ma i jestem w szoku jak to robi ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@blazko:
Wiesz ale to są już tysiące kilometrów doświadczenia.
Ale aż muszę popatrzeć jak u niego wygląda u niego kadencja przy niskich prędkościach.
Bo dla mnie to jest takie "nie naturalne".

Biegam już rok i bieganie (po płaskim) nie jest problemem. Teraz chciałbym je zoptymalizować.
  • Odpowiedz
  • 2
@Sl_w_k_1 olać temat. Kadencja ponad 180 u zawodowców biegających dychę sub 30 to co innego niz ta sama kadencja u kogoś kto biega w 50 min. policz jak małe kroki trzeba robić przy tak niskim tempie i pomyśl czy jest to faktycznie efektywne.
  • Odpowiedz
@Sl_w_k_1: no i bardzo dobrze. Nie ma sensu wiosłować nogami z kadencja 180 podczas wolnych wybiegan. Na wyścigach biegniesz szybciej, przyspieszasz zwiększajac kadencje lub długość kroku albo jednym i drugim jednocześnie. I wysoka kad na wyścigu jest czymś pożądanym. Oczywiście jestem zdania ze warto bawić sie bieganiem i testować różne rzeczy. Po swoich zabawach z kadencja stwierdzam ze jest dość łatwo przejść np. 5:40 na 5:20 poprzez samo zwiększenie kadencji w
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@niefilozuj: dzisiaj rano znowu próbowałem przy 6:30 no nie dam rady.

Moja znajoma po 20 latach biegsnia ma problem z kręgosłupem bo jak sama mówi rozciąganie jest nudne.
Dlatego ja teraz staram się systematycznie rozciągać.
Jak przez dwa tygodnie byłem chory i potem poszedłem pobiegać to widzę / czuje OGROMNĄ różnice także staram się rozciągać.

Ja wolę góry niż płaskie biegi.
A wszyscy mówią żeby pod górę "drobić" kroki czyli walczyć
  • Odpowiedz
@Sl_w_k_1: To jest masochizm i tyle. U mnie automatycznie kadencja skacze/spada w momencie przyspieszenia, owszem jest taki sweet spot naturalny ok. 165-170 u mnie, ale to też będzie zależeć od wzrostu (prosta fizyka, długość wahadła)

A w ogóle to z tą kadencją to przereklamowane, Daniels obejrzał bieg chyba na 10 km podczas olimpiady, policzył kadencję, wyszło że czołówka leci 180 spm no i ogłosił, że super.

Trochę ciekawych rzeczy z badań
mucher - @Slwk_1: To jest masochizm i tyle. U mnie automatycznie kadencja skacze/spad...

źródło: comment_1582491453E7GXzhc5g5D6or3QMJAo3C.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Sl_w_k_1: ogólnie tak jak @mucher napisał. kad 180 przy tempie 6:30 to krok 0,85m, lekka przesada. Skoro masz 23 min na 5 km.podczas zawodów przy kad 180 masz krok ok 1.2 m. jeśli chesz progresować na 20 min czyli 4 min/km to co zrobisz ? zwiększysz kad, do 210 czy popracujesz nad długością kroku ? nie da rady w nieskończoność podciągać kad.
  • Odpowiedz
@niefilozuj: aha 180 to kad. czołowych zawodników pro. Oni nie lecą 4:45 jak my tylko 2:50 i szybciej na 5 km. daje to wtedy krok 2m. Lecąc 6 min/km z kad 180 i krokiem 0.85 jest więc tak samo śmieszne dla obserwatora z boku jak lecieć 6min km 2-metrowymi susami z kad 80 :D Po prostu jedno z drugim musi iść w miarę w parze i jaka kolwiek mocna przesada w
  • Odpowiedz