Wpis z mikrobloga

Pytanie do tych co biegają i sprawdzają swoje "parametry" - jak ma się to do jednostek METs? Jakby ktoś nie wiedział, to przyjęto że jedna jednostka to 1kcal na kilogram masy ciała na godzinę dla osoby nie wykonującej żadnego wysiłku fizycznego. Obliczono ile METsów wymagają różne aktywności, np bieganie ok 10 km/h to ok 10 jednostek. Czyli u mnie godzina biegu to ok 700-750 kcal, a takie endomondo liczy mi 960. Jak się to u Was sprawdza z tym przelicznikiem?
Tabela wartości dla biegania: https://www.sites.google.com/site/compendiumofphysicalactivities/Activity-Categories/running
@LukaszLamza fajnie to wytłumaczył w jednym z odcinków Czytamy naturę

#bieganie #sport #fizjologia #biegajzwykopem
  • 7
@ikov: sprawdziłem na 2 treningach około godzinnych, i wychodzi że METs wylicza więcej o +-70kcal.

Z tego co widzę w załączonej tabeli, punkty METs nie są proporcjonalne w zależności od tempa. Np. biegnąc:
12 min/mile = 8.3 METs
9 min/mile = 10.5
6 min/mile = 14.5

Czyli biegnąc przez godzinę równym tempem 9 min/mile dostaniesz 10.5.
A biegnąc przez godzinę w 2 różnych tempach tzn, przez pierwsze 30min tempem 12 min/mile
@zoltybanan: Właśnie znalazłem info ze strony endomondo, że używają danych fizjologicznych użytkownika (wiek, waga, płeć, wzrost) i albo puls i czas trwania, albo przy braku danych z pulsometru - rodzaj sportu, dystans i czas trwania (właśnie wg tej tabeli którą podałem). Musze spróbować bez liczenia HR, zobaczę czy wynik będzie bardziej adekwatny do METs, bo ja nie ważę 9 dyszek :)
źródło: comment_1582317198mxVUNasuTS8XLDgrrIqtdX.jpg
@ikov endo nic nie liczy, tylko szacuje. Zwróć uwagę czego jednostką są kcal. Praca wykonana przez kogoś kto biega 10km w 30min jest bardzo podobna do tej co wykona początkujący ważący tyle samo w ciągu godziny na tym samym dystansie. Dochodzą różnice związane ze sprawnością układu i ew.oporami powietrza ale tak na prawdę możesz uprościć kg*km= spalone Kalorie.
@Stormweaver tu trudniej, bo są wyższe prędkości więc opory powietrza mają procentowo większy wpływ na prędkość. Rodzaj roweru, założone opony,teren i pozycja na rowerze też bardzo dużo zmieniają. Ja u siebie szacuję około 500 kcal na 20 km jeżdżąc po asfalcie,bez gór, na rowerze szosowym lub przełajowym,w normalnym chwycie na łapach i z wagą około 85 kg. Dokładne dane niestety tylko z pomiaru mocy.