Wpis z mikrobloga

Ostatnio trochę śmiechnąłem z downsizingu. Niedawno zostawiłem mój samochód (e92 325i) w warsztacie we Wro - wymiana oleju i filtrów oraz krzyżaków wału napędowego. Ale jako, że musiałem w tym czasie być mobilny, kumpel pożyczył mi swojego VW Beetla 1.2 DSG. Przejechałem nim ok tysiąc kilometrów prawie wyłącznie autostradami z prędkościami zakresu 120-160 km/h. I spalanie z dystrybutora wyszło mi 11l/100km. I głupie/zabawne jest dla mnie to, że moje 3.0, 218KM na identycznej trasie pali 10l/10km. Tylko, że zakres prędkości moim samochodem w takich warunkach to 160-200km/h. Na plus dla Beetla świetny automat - w mieście robi fantastyczną robotę i naprawdę pozwala wycisnąć conieco z tego motorka.

Obydwa samochody miały podobną cenę zakupu ale mój jest 6 lat starszy.

#motoryzacja #downsizing #samochody #volkswagen #bmw i chyba #heheszki
  • 35
@blueray:

Mam manuala więc uprawiam ekodrajwing.

@kmt187:

Do 160. Większość to było 120-140 ze względu na pogodę. Odcinek A18 jechałem 60-70 bo jakość tej drogi woła o pomstę do nieba. No i Bitek jest trochę mniejszy.
@paweucio: od kilku lat robię sporo kilometrów na autostradach różnymi autami, w tym BMW 330i z automatem 8b ZF (doskonałym zresztą) i nie bardzo mogę uwierzyć, że benzynowe auto tej klasy przy prędkościach przelotowych 160-200 na autostradzie ma spalanie średnie 10 litrów. Diesel - OK, benzyna - nie.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Jin: No jakbyś miał minimalne pojęcie o tym jak działa auto to byś wiedział dlaczego taki mały silniczek zezarl 11 litrów przy masie 1400kg i 160kmh... A że twoje 325i przy 160-200 pali 10 litrów to możesz sobie to między legendy włożyć. Jeździłem półtora roku E92 330i a potem 335i i żeby n53 przy 160 zejść do 10 litrów to... N52 to samo, jeszcze więcej paliwa żre.
@blueray: pol roku f31 328i srednie spalanie 11,5l i jej nie dusilem mocno, potem rok f31 320d 190hp srednie spalanie 9 litrow ale tą to dusilem non stop, teraz g31 530d i na trasie da sie zejsc do 7 litrow ale to predkosci rzedu 120/130 kmh dla mnie to padaka bo te auta z tą skrzynią sie meczą, minimum to 140 zeby wejsc w zakres ekonomicznych obrotow
@wxx71:

Nie chodzi o moje pojęcie tylko o ekologiczną propagandę. Mikromotorki, które w warunkach testowych są super ekologiczne ledwo nadają się do normalnego użytkowania. N53B30 przy 160 km/h na szóstym biegu kręci 3300 rpm. Tzn że maksymalnie generuje ok 120KM - tyle co ten 1.2 VW.
Mikromotorki, które w warunkach testowych są super ekologiczne ledwo nadają się do normalnego użytkowania.


@Jin: 1.2tsi to nie silnik do #!$%@? 160kmh po autostradzie, tylko motorek dla mamuski w garbusie, ktora podjedzie tu i tam, odebrac brajanka, po zakupy do biedronki i z powrotem do domu. Wtedy taki silniczek sprawdza sie w 100%: szybko sie nagrzewa, mało pali... to jest jego przeznaczenie. Nie ma auta uniwersalnego, nie było i nie będzie.
@wxx71: spróbuj tryb sport ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Jin: downsizing nie łamie praw fizyki. Tam, gdzie potrzebujesz energii by napędzić auto musisz ją skądś wziąć. Downsizing zmniejsza zużycie paliwa tam, gdzie auto potrzebuje mało mocy: wolna jazda, miasto. Tam, gdzie twoja r-szósteczka potrzebuje więcej paliwa tylko po to, by sama siebie napędzić i swoje opory wewnętrzne które są odpowiednio większe przez masę układu i większą powierzchnię
@Jin:
skoda roomster 1.2 benzyna w trasie wciągnęła mi luźno 2l/100km więcej niż stare 2.5tdi
to nie jest docelowe środowisko dla tych minisilniczków ¯\_(ツ)_/¯
@Samol94:

Tym zabawniejsze jest jak cała Europa dała się zrobić w #!$%@? pod pretekstem ekologii.

@wxx71:

Kurde. Może mój błąd myślowy polega na tym, że nie uważam żeby 160 to było szybko dla samochodu osobowego.

A 10l w n53 przy 160-200 to xD


@kmt187:

Jak jesteś z Wro albo okolic to przy okazji mogę Cię zabrać na przejażdżkę.
czyzbys był kolejnym z serii "jeszcze szypko ale bespjesznie"?


@wxx71:

Nie, tylko szybko ;)
Mieszkam w Niemczech i tu mi wolno trochę więcej.
Jeśli mam możliwość to jeżdżę w takich porach kiedy jest mały ruch na autostradzie i wtedy pozwalam sobie przekroczyć o 20km/h. Jak jest duży ruch to jadę tak jak wszyscy i nie pajacuję.
@Jin: a no to przepraszam, zbyt pochopnie ocenilem ( ͡° ͜ʖ ͡°) jednakze sorki ale nie jestem w stanie uwierzyc w 10 litrów przy 200kmh, nie ma #!$%@?. Jak juz wspominalem, cale zycie smigam bmw i mialem auto z tym silnikiem i zeby zejsc ponizej 10l to musialbym jechac 100kmh cala trase.
@wxx71 e87 z n52 mi spalało 10 na trasie, 110-120 na tempomacie i okazjonalny pocisk do 160 przy wyprzedzaniu od czasu do czasu. Przy ciągłych 160+ 13-14l to nie był większy problem
@kmt187: wiem ;) dlatego nie jest mozliwym zeby ten silnik 160-200kmh spalil 10 litrów. Sam mieszkam w niemczech i trasy np. do włoch jak jezdzilem z żoną to pocisk 180-200 to 16-19 litrów bo góki ;)