Wpis z mikrobloga

@xaoc @smyl: znalazłem właśnie przykład planowania bazy paszowej dla gospodarstwa, gdzie wyszczególniono średni przydział paszowy dla 1 krowy przez rok, z dokładnym podziałem na taką z kukurydzy, sruta sojowa, jęczmienna, dodatek z traw, inne dodatki minerałowe. W sumie 8 ton - dla uproszczenia, nasza luksusowa krówka będzie żreć tylko kukurydzę. Wg GUS średnia wydajność z 1ha to około 72dt, tj. 7,2t, czyli prawie całe zapotrzebowanie, żeby krówka miała co
  • Odpowiedz
@kapuczina_corki_somsiada: do tego taka krówka, zanim się ją zabije musi żyć powiedzmy 4lata (nie znam się ale pewnie coś koło tego) @Bieniuraper:

Czyli już się robi 400x100 z Twoich obliczeń. A jak wiemy krowy nie karmi się jedną paszą no i jeśli mówimy o cywilizowanym chowie - to chcielibyśmy, żeby biegała po łące a nie siedziała w oboże przez 4lata.

Do tego doliczmy, że powiedzmy 5% krów z jakiś przyczyn nie nadaje się na mięso (choroby, złamana noga itp.) i niebezpieczne zaczynamy się zbliżać do informacji z obrazka. Pomimo, że się na tym za
  • Odpowiedz
Czyli już się robi 400x100 z Twoich obliczeń


@xaoc: a to pole po roku nie nadaje się do ponownego zasiania? Od początku i tak mocno zawyżam wszystkie liczby (nawet to, że z jednej krowy masz znacznie więcej kg mięsa, niż średnia spożywana na głowę), próbując się zbliżyć do tych 3500 drzew, ale jakoś się nie udaje. Wyszło mi 600-700 i to tak w luksusie żyjąca krówka, a jak wiemy produkcja
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@xaoc: nie znasz się i to widać, byczki 600-700 kg osiągają max po dwóch i pół roku życia, z takiego byka masz stek większy od talerza. Ponadto nie zmieniając pogłowia (nie dodajac więcej bydła do stada, utrzymując produkcję na tym samym poziomie) nie musza zmieniać ilości paszy, czyli areału który jest potrzebny do utrzymania stada, pole możesz obsiewać co roku w tym samym miejscu do końca swiata. Jeżeli nie zmienisz
  • Odpowiedz
Chyba o to im chodzi głównie, choć wątpię, bo w GUS średnioroczne spożycie przeciętnego Polaka to ok 80kg wołowiny, czyli jakieś pół krowy


@kapuczina_corki_somsiada: xD Dobra krowa waży 600-750 kg, to pomyliłeś się o rząd wielkości. A Polaki cebulaki nie jedzą krowy bo tu są za drogie.
  • Odpowiedz
@Hav0c: Już: komuś odebrało rozum i robi jakieś pseudolosowe grafiki o tym, że wege jest ok. To choroba a analizowanie tych obrazków to strata czasu, chyba, że lubisz puzle dla trzylatków.
  • Odpowiedz
ja i @smyl udowadniamy że ta grafika to bullshit (...) Jeżeli tak to należy zbadać wpływ wegetarianizmu na umiejętność liczenia i logicznego rozumowania.


@prezess123123: powołujesz się na to, co wrzuciłem, więc najwyraźniej nie przeszkadza ;]
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@smyl: czyli rozumiem że jesteś wege, i jakie masz odczucia gdy twórca takiej grafiki ośmiesza ideę, może nawet niezłą (80kg mięsa na rok to przegięcie pały), przez progpagowanie danych Instytutu z D--y tylko żeby ją "promować"
  • Odpowiedz
nie odpowiedziałeś na moje pytanie a odpowiedź brzmi: nie zaczną zamawiać 4 kotletów mniej


@malibu99: Nie k---a, oczywiście że nie. A jak spodziewasz się że będą to masz k---a 12 lat albo mentalność dzieciaka, czyli zajmij się dorastaniem a nie dyskutowaniem o żywieniu i ekonomii.
  • Odpowiedz
@Hatespinner: więc o c--j ci gościu chodzi z tym że jedna osoba rezygnując z kupna kotleta "zmusza" sklep do zamówienia mniejszej jego ilości, wyhodowania krowy mniej i uratowania 3,5k drzew, p---------e mi od 10 postów że to prawda a jak spytałem o tego obsranego maka to robicie ze mnie debila "bo ty sie nie znasz na ekonomii" - to mi k---a wytłumacz panie Smith
Napisałem dużo wcześniej że owszem duży
  • Odpowiedz
@prezess123123: przyrost ludzi jest dodatni. A więc drzewa są wycinane.

Przecież napisałem w poście, że to tylko dywagacje osób, która się nie zna - a pomimo tego dość blisko zbliżyliśmy się do wartości z obrazka.
  • Odpowiedz
@xaoc: przecież kapuczinasasiadki ci napisał że pole obsiewasz to samo co roku, 600-700 drzew to nie 3500 tylko piec razy mniej, to tak jakby zamiast 80 kg wołowiny rocznie zjadać piec razy mniej, 16kg, czyli 1,33kg na miesiąc to nie jest blisko wartości z obrazka, to jest o rząd wielkości mniej, dlatego tak głupio wygląda ten obrazek z tak niewiarygodnymi liczbami.
A propos przyrostu ludzi to największy masz w Indiach
  • Odpowiedz
Dobra krowa waży 600-750 kg, to pomyliłeś się o rząd wielkości.


@Analityk: odlicz kości, wnętrzności, skórę, czyli około połowy. Widzisz, też się pomyliłeś.

@prezess123123: nie mam pojęcia, jak liczono tę grafikę i prawdę mówiąc, średnio
  • Odpowiedz
I robi się to tam na zasadzie wypalamy, kilka lat wypasamy krówki, wypalamy następny fragment.


@tomtom666: I co się dzieje z tym terenem po wypasie? Jest skażony do końca świata? Zalewają go betonem? Nie. Las odrasta tam w kilka lat tak że trzeba do wypalić żeby zasiać tam trawę. Rewolucja neolityczn a to wynalazek z przed 10000 lat i to dział do dziś. Obieg węga, azotu itd...
  • Odpowiedz
@prezess123123: no właśnie lasy w tamtych regionach nie odrastają za bardzo. Jakby tak było, nie miałbyś całego tego krzyku o utracie lasów amazońskich.

A, gęstość zalesienia w lesie amazońskim też jest nieco wyższa, niż w szkółce leśnej w Polsce.
  • Odpowiedz
@tomtom666: i co?

Oprócz tych głównych celów chowu bydła, uzyskuje się z niego również: skóry (podstawowe źródło surowca dla przemysłu garbarskiego), rogi (wyroby galanteryjne i pamiątkarskie), kości (kleje, mączki kostne), obornik (od 1 dużej sztuki ok. 10 t)[7].

Krowa jest ekologiczna i użyteczna nawet po zabiciu jak widać na przykładzie.
http://www.zppnr.sggw.pl/571-01.pdf
Tu jest analiza mięsności bydła - 50% i więcej, tyle jest mięsa z krowy. Czyli nie 160kg ale koło 300-320. To już mamy
  • Odpowiedz
gęstość zalesienia

@tomtom666: nie ma czegoś takiego jak gęstość zalesienia chyba że chodzi ci o ilość drzew na jednostkę powierzchni, ja w swoich wyliczeniach przyjąłem (bardzo skromnie) jedno drzewo na 1m2, smyl wspominało jednym drzewie na 55 stóp kwadratowych w przybliżeniu 5m2, i przyjąłem że taką ilość wołowiny zjada tylko co drugi amerykanin, a co drugi jest wege, a jest śmiesznie niskim założeniem i tak wyszło żeby zaspokoić głód mięsożernych
  • Odpowiedz