Wpis z mikrobloga

Niedawno minęła rocznica zatopienia okrętu Wilhelm Gustloff z tej okazji zapraszam do lektury artykułu na ten temat.
Mało epizodów z ostatniej wojny światowej wzbudza tak wiele emocji jak zatopienie na Bałtyku niemieckich transportowców z uchodźcami z Prus Wschodnich. Wyobraźnię rozpala nie tylko liczba ofiar, ale przede wszystkim ich „niewinność”. Na „Wilhelmie Gustloffie”, „Steubenie” i „Goi” zginęli przecież przede wszystkim cywile, z których większość stanowiły kobiety i dzieci.

Link do znaleziska - Zatopienie „Wilhelma Gustloffa” – zbrodnia czy prawo wojny?

Zachęcam do wykopania!
Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach.Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski - historykon)
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️ Andrzej Włusek - Historia poza horyzont
Jeśli podobają Ci się moje filmy i uważasz, że powinienem rozwijać dalej kanał to zostań moim patronem na patronite ➡️ który znajdziesz TUTAJ

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #zwyczaje #swiat #liganauki #zainteresowania #swiatnauki #marynarkawojenna #wojna #dyplomacja #militaria #morze #niemcy #zsrr #okrety #zbrodnia
sropo - Niedawno minęła rocznica zatopienia okrętu Wilhelm Gustloff z tej okazji zapr...

źródło: comment_rdxVNhOmDbbJdoCCFhnSS0UvjfOZXCAg.jpg

Pobierz
  • 125
  • Odpowiedz
@madry_i_mieciutki: a czy w PRLu i za pisu morduje/owalo sie miliony ludzi i niszczy/lo sie dorobek sasiednich krajow?

Zgodnie z polskim, a nawet prlowskim prawem, jesli wspoluczestniczysz w zbrodni, a nawet jesli zatajasz lub tylko godzisz sie na czyn zbrodniczy, jestes osoba wspolwinna ¯\_(ツ)_/¯
Po wojnie malo kogo pociagnieto do odpowiedzialnosci, przez chaos i rozpieprzony kontynent, a potem się to "rozmyło" i winni zostali mityczni "nazisci", a nie Niemcy xD

PS.
  • Odpowiedz
@Sahelantrop: "O Polakach wspomniałem zupełnie poza tematem, że " Krzywdzace tezy o Polakach padaja juz od dawna zdecydowanie zbyt czesto i dodawanie ich poza tematem w watku niemajacym z Polakami nic wspolnego uwazam za niesmaczne.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sropo: wypisz mnie proszę, nie godzilismy sie na wolanie do kazdego twojego wpisu. Dalej czekamy na ten o piastach (o ile dobrze pamiętam, że to o to chodziło)
  • Odpowiedz
Mało epizodów z ostatniej wojny światowej wzbudza tak wiele emocji jak zatopienie na Bałtyku niemieckich transportowców z uchodźcami z Prus Wschodnich.


@sropo: szczerze mówiąc to pierwszy raz stykam się z tematem tego statku. Osobiście nigdy nie słyszałem, by ktokolwiek poruszał ten temat w kontekście WWII czy zbrodni wojennych
  • Odpowiedz
@arcypatelniagrozy: Nie martw się. Nie byłeś Ślązakiem.
Za odmowę współpracy także była kula w łep.
Ale tego nie zrozumiecie, bo to była generalna gubernia, jak wiele innych terenów 2 RP.
Dziadek znajomego Ślązaka był na lini Gustawa. Znaczy trochę wcześniej. Kiedy niemcy się cofali, zostali z innymi w okopach z własną bronią wycelowaną w skronie.
Czekali, kto po nich pierwszy przyjdzie.

A tu pieprzycie o zdrajcach Ślązakach.
Opanujcie się.
  • Odpowiedz
Po pierwsze Górny Śląsk nie miał z Polską wspólnego nic przez grubo ponad pół tysiąca lat (!!!)


@Sahelantrop: Bzdury. Śląsk ciągle miał związki z Polską co widziała władza pruska i niemiecka ciągle Śląsk germanizująca metodycznie od XVIII wieku zakazując nawet pielgrzymek do Częstochowy, nawet wsie pod Wrocławiem i w samym Wrocławiu do XIX wieku mówiono po polsku a co dopiero na Górnym Śląsku czy Śląsku Cieszyńskim z inną niż reszta Śląska
  • Odpowiedz
@AndrusZgc: Powtarzasz propagandową, PRLowską sieczkę, więc nie ma o czym rozmawiać. O Śląsku wiesz równie wiele, więc i tutaj mogę tylko machnąć ręką.
Ale nie próbuj mi insynuować czegoś, czego nie napisałem. Nigdzie nie twierdziłem, że ktoś (jako Polak) do czegoś został przymuszony. Czytasz, ale zaślepienie nie pozwala Ci zrozumieć treści i interpretujesz ją tak, aby pasowała do Twojej tezy. Równie dobrze mógłbym dyskutować ze schabowym.
  • Odpowiedz