Wpis z mikrobloga

@Reynald: Tak jak masz teraz jest przepływ. Zawory są do wymiany bojlera, zakręcasz wymieniasz, odkręcasz. Zazwyczaj w działającej instalacji nie zamyka się ich nigdy. Nie wiadomo jak jest zrobiony obieg, jest szansa, że jak zamkniesz zawory a piec będzie ustawiony na grzanie wody, to bez obiegu zagotujesz wodę i wywali ci nadmiar zaworem bezpieczeństwa. A jak nie masz zawory to może rozsadzić ci instalację. Dlaczemu pytasz?
  • Odpowiedz
2 godziny po wygaśnieciu woda jest zimna


@Reynald: to znaczy, ze energia zawarta w pogrzanej wodzie zostala dzieki grzejnikom wymieniona na cieple powietrze w domu
( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Reynald: Jeżeli masz ustawione grzanie wody a piec wygaśnie i masz włączony obieg, to ciepła woda grzejąca wodę przepływa cały czas przez instalację, zimny piec i bojler błyskawicznie się wychładzając i wychładzając wodę
  • Odpowiedz
Ta, ale nie robi się tego zakręcając ręcznie jakiekolwiek zawory. Trzeba założyć jakąś automatykę, która czytająć temperatutę będzie automatycznie sterować pompą. Najbezpieczniej, najtaniej i się nie dotykasz
  • Odpowiedz
Obejrzałem zdjęcie jeszcze raz. WYDAJE mi się, że masz maksymalnie uproszczoną instalację, bez żadnego sterowana, przełączania woda/grzejniki, czyli jak palisz w piecu to grzejesz wodę i grzejesz równocześnie grzejniki. A jak nie palisz to jak wyżej pisałem ciepło podgrzanej wody dogrzewa kaloryfery, instalację i piec, błyskawicznie ją wychładzając. Więc zakręcając ten zawór rzeczywiście zamykasz obieg w bojlerze i masz dłużej ciepłą wodę. ALE TAK SIĘ TERAZ NIE ROBI, dlatego założyłem, że masz
  • Odpowiedz
@Reynald: po pierwsze przydał by się prosty sterownik do pompy CO.
Po drugie: po mimo zamontowania tego sterownika i tak woda w bojlerze będzie się wychładzać tylko że trochę dłużej to potrwa.
Po trzecie można założy elektro zawór na rurze do bojlera który podłączysz do sterownika pompy CO.
W momencie uruchomienia pompy zawór się otworzy, gdy wygaśnie w kotle sterownik wyłączy pompę i zawór się zamknie.
Po czwarte: elektro zawór
  • Odpowiedz
@FilipWWL: żadnego sterowania nie ma, to dość wiekowa instalacja.

@Silikon: szczerze to aż tak bardzo mi to nie przeszkadza, żeby montować elektrozawory, może kiedyś w przyszłości.

Panowie, jako, że się znacie to mam do Was przy okazji pytanie. Jak dobrać odpowiedni bieg na pompie CO? mam 4 biegi i tryb nocny, obecnie pompa pracuje na 2, temperatura kotła utryzmuje się na poziomie 50-60 stopni, nigdy więcej. Jak dobrać
  • Odpowiedz
@Reynald: https://czysteogrzewanie.pl/podstawy/jak-sterowac-kotlem-zasypowym/
Często spotykany jest dylemat co do właściwej temperatury wody w kotle:

producent kotła zaleca, by utrzymywać co najmniej 55st.C, bo inaczej kocioł zbyt szybko przerdzewieje
palacz jest w stanie utrzymywać stale co najwyżej 50st.C bo inaczej w domu szybko robi się za ciepło, a idealne byłoby nawet 40st.C
Co wybrać? Skazać kocioł na przegnicie w zbyt niskich temperaturach czy zrobić z
  • Odpowiedz