Wpis z mikrobloga

Co tydzień zbiera mi się 5-8 białek i jakoś nie umiem znaleźć ciekawego zastosowania pod moje wymogi.
Do tej pory piekłam makowego pieguska i ciasto z kakao. Przerabiałam też pankejki na bazie białek i owsa.
Szukam propozycji przy założeniu że:
- nie ma w składzie mąki pszennej i raczej mąk orzechowych (mile widziana gryka, owies, orkisz)
- nie ma cukru, lub potrzeba jego niewielkiej ilości (w piegusku jechałam 50:50 ksylitol i erytrytol, lub po 1/3 razem z cukrem, ale to mało ekonomiczna zabawa)
- nie jest omletem, bo takowych nie jadam

Może być ciasto, jakaś rolada warzywna, gofry, jeśli coś z orzechami to na bazie mielonych migdałów (jak sobie kiedyś zmielę ¯\_(ツ)_/¯), w sumie nie wiem, cokolwiek, bo google średni pomagają.

#gotujzwykopem
  • 15
@wykopowy_brukselek: też te ciasta rozdaję, ale bliskim również nie chcę pociskać tyle cukru co tydzień, poza tym o ile pszenica i cukier są tanie, o tyle reszta już nieco mniej, więc wszystko ma swoje granice, ciężko co tydzień piec ze słodzików i mąk w przedziale 10-40zł/kg ¯\_(ツ)_/¯
@wykopowy_brukselek: tak, ale tu czas działa na moją niekorzyść, chyba, że chcesz za kilka miesięcy próbować odpowiedzieć na pytanie co zrobić z czterdziestoma białkami np ( ͡º ͜ʖ͡º)
no ale fakt, najgorsze jest to, że w większości to są ciasta na bazie białej mąki i cukru, czy tam inne kokosanki. Nawet na wytrawnie jest mało co, bo okazuje się, że rolada warzywna na blachę potrzebuje ze
@matra: może rolada szpinakowa? Ja zazwyczaj robię z łososiem. Szpinak (250 g) podsmażyć z czosnkiem itp., podsypać łyżką dowolnej mąki. Białka ubić, potem łyżką wymieszać ze szpinakiem, wyłożyć na blachę i upiec (10 min, 180 stopni). Potem możesz smarować jakimś serkiem, dołożyć do środka jakąś rybę czy inne cosie i zawinąć. Można to też zrobić bez szpinaku i traktować jako "tortillę".
Możesz też zrobić z nich majonez i mieć bazę do
Możesz też zrobić z nich majonez i mieć bazę do jakichś innych sosów.


@Limonene: czo ( _) pierwsze słyszę, majonez? :O
No rolada to chyba właśnie ok 3 białka + żółtko z tego co pamiętam? Mam to w planach, tylko nigdy nie wiem co włożyć do środka, bo wszędzie łosoś, a ja łososia nie bardzo uznaję.
Masz przepis na te chipsy?
@matra: ja robiłam z samymi białkami roladę i jest spoko.
O tym majonezie to nie wiem teraz czy sobie ze mnie żartujesz czy na poważnie xd
A o przepis wysłałam pytanie, niedługo powinnam dostać odpowiedź.
@matra: Też robiłem roladę szpinakową z samych białek, działa. Po za tym możesz robić suflety na samych białkach, tylko musi być jakiś inny tłuszcz zastępujący żółtka. Po za tym quiche też można zrobić ze znaczną przewagą białek. Chociaż ja bym najprędzej robił mus czekoladowy i Boston Sour :)
@matra: mam przepis na chipsy:
3 białka
100 g masła
80 g mąki orkiszowej
sól

Masło rozpuścić, ostudzić. Mąkę wymieszać widelcem z białkami, powoli dolewamy masło. Doprawiamy sola, można pieprzem.
Masę wylewać łyżką na papier do pieczenia, można posypać dowolnymi przyprawami, ziołami, sezamem itp. Pieczemy w 180 stopniach przez niecałe 10 minut.
Można przechowywać ok. tydzień szczelnie zamknięte.