Wpis z mikrobloga

@taksanski_widelec: Ciekawe czym to spowodowane. Wydaje mi się że BTC też wykręci, w zeszłym roku sytuacja była odwrotna, więc teraz się wyrównuje. Możliwe że bariera 9k trochę spowalnia. Wzrosty na ETC są teraz czymś uzasadnione? Pytam bo nie śledzę i nie wiem co tam jest grane.
kiedy Monero wystrzeli?


@tomosano: Powoli zbliżamy się do końca Monero. Dzisiaj "Monero" możesz mieć na Ethereum, niebawem na Bitcoinie (w sensie anonimowe transakcje). Monero nigdy nie był dużym projektem (popularnym) wbrew pozorom.

wykres ETC zaraz zacznie zawijać się do tyłu XDD


@taksanski_widelec: To akurat nie dziwi
@taksanski_widelec: No a nie? Są głosy, że ETH2.0 to porażka, a są inne co mówią, że nie porażka. Natomiast jest hipoteza, która mówi, że to co sprawia, że Ethereum jest wysoko to mining. Tak więc skoro porzucają PoS to wydaje się logiczne, że górnicy przejdą przede wszystkim do ETC
Zbliżamy się?


@tomosano: No zbliżamy się. Kiedyś Monero było jedyną sensowną walutą anonimową - fakt. Ale to jest coś w rodzaju waluty z jedną cechą. Jeśli reszta kryptowalut wprowadzi tę cechę porządnie - czyli anonimowość, to Monero przestanie być potrzebne.

Coś w Czechach w żabkach można było Bitcoinem robić - albo kupować i sprzedawać, albo płacić. W Polsce to psy dupą szczekają i trzeba #!$%@?ć przed śmieciami w powietrzu
@fervi: po pierwsze "anonimowość" Ethereum, o której mówisz jest dostępna tylko z poziomu smart kontraktów, a nie głównego protokołu to raz, po drugie ZK-SNARK które za to odpowiada (z tego co wiem) aktualnie potrzebuje trusted setup, więc ta "anonimowość" jest na słowo harcerza i bardzo daleko od prawie perfekcyjnej anonimowości Monero
jest dostępna tylko z poziomu smart kontraktów


@taksanski_widelec: Ok. Tylko czy wykorzystanie Monero jest na tyle duże, by można było mówić o sukcesie? Na oko to 15 transakcji na blok.

więc ta "anonimowość" jest na słowo harcerza i bardzo daleko od prawie perfekcyjnej anonimowości Monero


@taksanski_widelec: Zgadza się, chociaż zapewne wystarczająco. Oczywiście ciężko chyba w ETH liczyć na coś innego przy aktualnym blockchainie. Wersje trustless są cięższe i droższe (i
@taksanski_widelec:

o której mówisz jest dostępna tylko z poziomu smart kontraktów, a nie głównego protokołu to raz,


liczy się rozmiar "anonymity set" czyli kto inny mógł coś danego zrobić. Na razie monero jest ciągle lepszy ale to się bardzo szybko zmieni.
Zk-snarks może mieć ten rozmiar nawet na poziomie milionów, a monero ma tylko fałszywe inputy w każdej transakcji (teraz chyba 14?).

aktualnie potrzebuje trusted setup, więc ta "anonimowość" jest na
@fervi: A gdzie anonimowość w BTC? LN? Chciałbym zobaczyć kompleksowane porównanie LN/ ZK Snarks/ MimbeWimble. Osobną kwestią jest to jaki % użytkowników w ogóle tego używa.
@tomosano: LN, powoli wprowadzany będzie zk-snarks na RSK (w sensie nie wiem czy zostanie, wiem, że developerzy tworzący rozwiązanie zk-snarks na Ethereum chcą wprowadzić je na RSK).

To z tych bardziej anonimowych i powiedzmy - dość realnych (bo jest projekt jak wprowadzić MimbleWimble chociażby, ale czy będzie wprowadzony? Hmm)

Ogólnie są różne pomysły, ostatecznie moim zdaniem to użytkownik wybierze jeden z paru.
@megaloxantha masz rację, nie raz pisałem że zk-snark jest w założeniu lepsze niż to co oferuje Monero to jednak, chociażby w przypadku ZCasha, oferuje lepszą anonimowośc z powodu trustless setup i default privacy, aktualnie ring size w Monero jest fixed na poziomie 12 uczestników, jednak Monero Research Lab już ma kilka rozwiązań jak zwiększyć anonymity set nawet do kilkuset, społeczność trzyma rękę na pulsie i starają się opracować i wybrać rozwiązanie z