Wpis z mikrobloga

Mirki będę montował fotowoltaikę (załapałem się na dotację z gminy). Mam pytanie dotyczące miejsca, gdzie najlepiej umieścić falownik. Dom jest piętrowy, strych nieużytkowy - ale ocieplony. Nie ma garażu. Skrzynka z prądem jest w przedpokoju - niestety trochę daleko od pomieszczenia gospodarczego, ale za to za ścianą jest spiżarnia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Biorę pod uwagę:
1. Strych (latem jest tam pod 40C.
2. Pomieszczenie gospodarcze (niestety daleko od skrzynki z prądem - żeby nie robić demolki musiałbym zejść przewodem technicznym z dachu na parter i później podobną drogą dostać się do skrzynki z prądem...)
3. Falownik na zewnętrznej ścianie pod daszkiem
4. Spiżarnia - za ścianą jest skrzynka z prądem - mało inwazyjne, ale będzie trzeba wywalić kompoty ;)

Najwygodniej byłoby na strychu - ale trochę boję się tych 40C latem - gdy dojdzie jeszcze temperatura od falownika będzie jeszcze więcej.

#fotowoltaika
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@szokolada: Mój typ to... SPIŻARNIA! Chłodno - będzie dobra wydajność, ciemno - będzie dobrze widać jak prąd się robi no i jedzenie... za każdym razem jak pójdziesz po słoik to sobie lukniesz na inwerter :). A przy przy okazji blisko rozdzielnia;)
  • Odpowiedz
@szokolada ile dotacji dostałeś? Do tej pory myślałem że program mój prąd to jedyna opcja na dofinansowanie, ale tam max 5k, a coraz częściej słyszę głosy o dofinansowania CH z gminy.
  • Odpowiedz
@szokolada: odpowiem zdawkowo, to zależy :D zazwyczaj panele dają wyższe napięcie i prąd płynie po większym przekroju więc lepiej dłuższe przewody panele-falownik, ale wszystko zależy od dobranych komponentów. Jeśli różnica długości to powiedzmy 2-3 metry to nie ma się czym przejmować.
  • Odpowiedz