Wpis z mikrobloga

Kapitalizm jest systemem zorganizowanego absurdu. Widać to dobrze na przykładzie III RP. Ratownicy medyczni zarabiają jakieś psie grosze, a jacyś „spece od PR”, „dziennikarze” reżimowych mediów, czy różni zdegenerowani „influencerzy” otrzymują wynagrodzenia liczone w tysiącach, a nawet dziesiątkach tysięcy złotych.

Liberałowie uwielbiają opowiadać historie o tym, jak poziom wynagrodzeń jest bezpośrednią pochodną społecznego zapotrzebowania na daną pracę, jej efektywności, posiadania rzadkich umiejętności czy odpowiedzialności, którą podejmują osoby na kierowniczych stanowiskach. Tyle że to nieprawda. Społeczna przydatność, jak widzimy, zdaje się być odwrotnie skorelowana z płacami. Rzadkość umiejętności? Jest bardzo wiele rzadkich umiejętności, których zupełnie nikt nie wynagradza. Efektywność pracy? Fryzjerzy w Szwecji nie operują nożyczkami kilkanaście razy bardziej efektywnie niż fryzjerzy w Indiach, a jednak zarabiają wielokrotnie więcej. A spoglądając na problem historycznie – prezesi korporacji jeszcze w latach 60. zarabiali przeciętnie 20 razy więcej niż szeregowi pracownicy, dziś zarabiają ponad 300 razy więcej. Czyżby nabyli nadludzkich zdolności i stali się piętnaście razy bardziej efektywni, podczas gdy produktywność ich pracowników stoi w miejscu?

Nie ma żadnego społeczeństwa, które wycenia pracę. Pracę wycenia kapitał w oparciu o to, w jakim stopniu owoce tej pracy służą właśnie jemu, a narzędziem tej wyceny jest rynek. Kapitałowi nie są potrzebne pielęgniarki w publicznej służbie zdrowia, bardzo chętnie natomiast widziałby on więcej cwanych inwestorów i doradców podatkowych, którzy podpowiedzą, jak pieniądz zamienić w więcej pieniądza i bezpiecznie oszukać podatników

#polityka #antykapitalizm #neuropa #4konserwy #bekazliberalow
  • 37
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

atownicy medyczni zarabiają jakieś psie grosze, a jacyś „spece od PR”, „dziennikarze” reżimowych mediów, czy różni zdegenerowani „influencerzy” otrzymują wynagrodzenia liczone w tysiącach, a nawet dziesiątkach tysięcy złotych.


@snusmumriken90: porównujesz ludzi opłacanych przez państwo do tych opłacanych przez prywatne firmy
jesteś debilem
aaa
lewak
to wszystko jasne
  • Odpowiedz
@snusmumriken90: nie ma to jak obwiniać kapitalizm za to, że państwowa opieka zdrowotna nie działa a rząd, który powinien dbać o godne płace woli kupować kiełbasę wyborczą zamiast dać podwyżki lekarzom xD sam właśnie sie zaorałeś bo pokazałeś, że w państwowej służbie zdrowotnej ludzie zarabiają mniej niż na wolnym rynku.

Leczenie/ ochrona zdrowia jest bardziej wartościowa niż klikanie w klawiature i zarabianie na spekulacji.

Laborystyczna teoria wartości została obalona już
tallman - @snusmumriken90: nie ma to jak obwiniać kapitalizm za to, że państwowa opie...

źródło: comment_swBCNTpFGy7R5QkZutBWwqXwOqTjQqgi.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Tyraxor: potężny argument. Na ile urzędnik wyceniłby pracę specjalisty od klikania w komputer? tyle samo czy więcej niż pielęgniarka? bo ulubieniec wykopowych komuszków niejaki towarzysz Michał powiedział, że specjaliści w jego utopii będą zarabiać 12 tysięcy złotych a zwykły pracownik 8 tysięcy xD
  • Odpowiedz
@tallman: Jak piszesz z d--y opinie jakby były faktami, to się nie dziw, że nikt nie chce wchodzić z tobą w merytoryczną polemikę.

Na ile urzędnik wyceniłby pracę specjalisty od klikania w komputer?

A to zależy od urzędnika. Ja wyceniłbym w zależności od paru czynników. Jeżeli obie prace są podobnie skomplikowane i przydatne społecznie, to dałbym mniej więcej po równo. Gdyby klikając w komputer, był jakimś pasożytem jak maklerzy, to
  • Odpowiedz
@Tyraxor:

Jak piszesz z d--y opinie jakby były faktami

Faktem jest, że dzisiejsi ekonomiści głównego nurtu opowiadają się za subiektywistyczną(krańcową) teorią wartości a za laborystyczną tylko marksiści.
  • Odpowiedz
@tallman: Po co ja mam z tobą pisać, jak ci się nawet nie chce przeczytać tego co napisałem. Na 99% uważasz to samo co ja, czyli że tak samo ważne osoby powinny zarabiać tyle samo. Różnimi się w tej kwestii, że ja niewierzę, że to się samo wyreguluje na wolnym rynku. Nie wiem o c--j ci chodzi teraz.
  • Odpowiedz
@Tyraxor:

tak samo ważne osoby powinny zarabiać tyle samo

Dla jednej osoby jedna praca moze być ważna a dla innej może to być tylko klikanie w komputer. Urzędnik nie jest w stanie tego wycenić. Jeśli pozostawimy tą kwestię państwu to więcej zarabiać będą ci którzy będą robić wiecej protestów, bedą liczniejszą grupą wyborców, będą mieli kontakty w partii rządzącej czy tez po prostu bedą żołnierzami/policjantami którzy w razie protestów przeciw
  • Odpowiedz
przydatności społecznej.

Leczenie/ ochrona zdrowia jest bardziej wartościowa niż klikanie w klawiature i zarabianie na spekulacji.


@snusmumriken90: Załóżmy, że użyłeś "przydatności społecznej" (choć tak na prawdę nazwałeś "przydatnością społeczną" to co się Tobie wydaje jak powinno być) i wyszło Ci, że lekarz powinien zarabiać więcej niż ktoś tam. Dopuszczasz sytuację, że ktoś używa innego narzędzia, albo nawet tego Twojego i wychodzi mu inny wynik niż Tobie?

Ja np. też używam przydatności społecznej i mi wyszło że marketing powinien zarabiać więcej niż lekarz, bo dzięki nim firma istnieje, rozwija się, daje prace 50 zatrudnionym osobom i pozwala zarabiać pieniądze dzięki którym ludzie mogą zapłacić lekarzowi
  • Odpowiedz
też używam przydatności społecznej i mi wyszło że marketing powinien zarabiać więcej niż lekarz... daje prace 50 zatrudnionym osobom


@latarnikpolityczny: to nie firma sama z siebie daje pracę 50 osobom tylko pracownicy w tej firmie swoją pracą rozwijają ją i dopiero wówczas dają innym pracę.
  • Odpowiedz
@snusmumriken90: po pierwsze to ratownicy medyczni pracują na państwowym, więc nie podlegają prawom wolnego rynku. Państwo ustala, ile mają zarabiać. Jakkolwiek zgadzam się z tym, że służba zdrowia powinna być państwowa i ratownicy medyczni (lub nauczyciele choćby) powinni zarabiać dużo więcej niż teraz to obwinianie kapitalizmu o niskie zarobki osób zatrudnionych przez państwo jest głupie.

Równie dobrze możesz oskarżać kapitalizm o to, co Kurski zrobił z TVP.
  • Odpowiedz