Wpis z mikrobloga

Po długim czasie obserwowania wpisów przychodzę z pytaniem.
4 lata żyłem w internetowym średniowieczu, dzięki supernowoczesnym internetom LTE (Plus i T-mobile).
Prędkości 1-2Mbit były sukcesem. Wreszcie, przy kończącej się umowie pojawiła się możliwość instalacji światłowodu.
Do wyboru mam 2 opcje: 150Mbit/s i 10zł droższe, (przy jednocześnie tańszej instalacji) 300Mbit/s.
Czy ma sens branie tej wyższej prędkości? Z internetu korzystam głównie oglądając Netflixa TV 4K (do tej pory niewykorzystane :) ), ściągając pliki około 700mb kilka razy w tygodniu, oraz grając na x-boxie, od czasu do czasu ściągając na niego grę ok. 80-100gb.
Czy jestem w stanie w ogóle przygotować infrastrukturę dla takiej prędkości? Teoretycznie w całym domu mam rozprowadzony kabel internetowy, ale nie wiem jakiej jest jakości (instalacja wykonana przez dewelopera).
Na pewno wiem, że karta sieciowa (Lan)w laptopie tego nie uciągnie - jest do 100Mbit. Karty Wi-Fi niestety nie potrafię sprawdzić. Według producenta standard 802.11 b/g/n.
#internet #pytanie #komputery #siecikomputerowe
  • 6
@Gze118: Ma sens. Tym bardziej jak uwzględnisz że to pasmo podzielisz na wiele urządzeń (własne komputery, smartfony no i sprzęty gości).
Do 1Gbit/s teoretycznie wystarczy skrętka cat 5e(którą zazwyczaj się kładzie, choć deweloper mógł nie przyjanuszyć i pójść w cat 6.).
Poza tym jeżeli to łącze GPON to najpewniej operatow dostarczy swoje urządzenie światłowodowe, choć jak to mniejszy dostawca to można próbować ugrać własne (choćby modem GPON i własny router), ale
@brokenik: Możesz mi nie wierzyć, ale chyba wiem w czym może być problem.
Moje 600Mbit mam jak najbardziej realne, chociaż routery NOKIA nie są bezbłędne.
Raz na jakiś czas mi router strzela focha i negocjuje 100Mbit z półdupleksem.
Co bardziej dziwne jak podłączałem wtedy notebooka do routera bez podłączania zasilacza, potrafił wynegocjować 1Gbit full-duplex.
Obstawiam że elektronika modemu się za bardzo nie lubi z szumami.

Generalnie mam teorię i z moich
Pentium 4 2.4GHZ

@brokenik:
Które P4? Było kilka generacji i na co najmniej 2 różne podstawki.

Pod warunkiem że masz dobry OS, z dobrymi sterownikami i dobrym schedulerem.
Przykład. Mam notebooka (i7-3630qm, 16GB RAM, AR8161).
Pod W7 i nowszym: OK. Pod Linuxem: z zasady OK, chyba że paczkujący spaprał sterownik ALX. W obydwóch przypadkach Torrenty śmigają na pełen gwizdek. Testy syntetyczne OK, przesył na gdrive czy onedrive na pełen gwizdek.

Pod