Wpis z mikrobloga

W tym roku piszę maturę i chciałbym wysłać podanie na brytyjskie uczelnie bo poziom i nauka języka. Początkowo padło na Szkocję (studia za darmo) ale darmowi doradcy w aplikowaniu (Smart Prospects czy Elab) stanowczo tego odradzają mówiąc, że z powodu darmowości wszyscy się tam rzucają i są zawyżone progi, a dodatkowo nawet spełniając podane na stronie wymagania maturowe ma się bardzo małą szansę jako polak (ok. 10%) żeby cię przyjęli i nie warto próbować (w brytyjskim systemie rekrutacji można wybrać do 5 uczelni na które wysyłasz podanie więc nie warto marnować tego na szkocje). Zamiast tego polecają pojechać do Anglii i wziąć kredyt studencki bo tam się człowiek na pewno dostanie jeśli spełnia wymagania. Czy to wszystko prawda?? Brzmi jak jakieś nieczyste zagrywki ale nie wiem
#szkocja #uk #wielkabrytania #anglia #studiawanglii #studia #studiazagranica #studiawuk
  • 14
  • Odpowiedz
Nie zgodzę się z tym, a siedzę trochę w temacie. Różnica cen teraz przede wszystkim z powodu brexit - w Szkocji obywatele UE będą płacić mniej niż w Anglii. Uczelnie w Szkocji są dobre , ale życie także drogie.
  • Odpowiedz
@holisept: Z tego co wiem, nie ma segregacji na obywateli poszczególnych państw. Czytaj bezpośrednio na stronach uniwersytetów. Jak byś nie był pewny , czy rozumiesz prawidłowo - prześlij mi link, chętnie zerknę
  • Odpowiedz
@holisept: Na szkockich uniwerkach jest mnóstwo obcokrajowców i nie ma żadnych progów, a oceny to nie wszystko - dochodzi poprawnie napisana aplikacja - personal statement. Najważniejszym problemem jest czy SAAS zapłaci za twoje studia, bo jeśli nie to nie będziesz studiował za darmo.
  • Odpowiedz
Progi = większość uczelni ma na swoich stronach wymagania na przyjęcie i tam jest dla polaków np średnia 70% z matur czy coś
Oficjalnie nigdzie nikt tego nie napisał, ale w prywatnych wiadomościach z polskimi konsultantami słyszałem że przez ogromną liczbę aplikacji uczelnie szkockie mogą sobie przebierać i wtedy nawet mając te przykładowe ponad 70% masz bardzo małą szansę że się dostaniesz (z doświadczenia konsultantów). Dodatkowo mówią, że uczelnie też preferują absolwentów
  • Odpowiedz
@Hohaj: W Szkocji życie jest drogie może w Edinburghu albo Glasgow. Jest masa innych miast jak Sterling, Dundee, Aberdeen itp których ceny życia są prawie identyczne jak w Anglii - wiem bo mieszkałem w Anglii a teraz studiuje w Szkocji
@owcaboski: jest dużo innych finansowan poza uczelnianych organizowanych przez szkocki Council.
@holisept: Z tym się zgodzę, na moja uczelnie wymagali z tego co pamietam po 80% z dwóch rozszerzeń
  • Odpowiedz
@holisept: Do środy jest deadline, mam nadzieję, że nie zrezygnowałeś :3 Podejrzewam, że SP ma jakiś udział pieniężny w kierowaniu uczniów na angielskie uniwersytety, w końcu czesne to potężne pieniądze, nawet w formie kredytu. Odradzają Szkocję, a przedstawiają kredyt jako „gwarantowaną pomoc rządową” (beka). Według mnie korzystnie jest celować w Szkocję, jeśli spodziewasz się dobrych wyników z matury. SP przedstawia też ceny mieszkań studenckich w Szkocji jako bardzo wysokie, co można
  • Odpowiedz
@Hohaj: @owcaboski: @holisept: Wiec sa ograniczenia % dla EU, 50% musi byc z UK i tak dalej, co do cen Edynburg jest ok jezeli sie znajdzie ok mieszkania, zeby dostac sie na uni of edb musisz miec powyzej polskiej matury bo jest duza konkurencja, zazwyczaj wyniki nie wystarcza, musisz miec cos poza lekcjami jakies osiagniecia, jak chcesz wiecej wiedziec to pisz, jak to tutaj u nas na uni wyglada
  • Odpowiedz
@holisept: pracowalem tez z nimi przy aplikajci na mgr i sa pomocni ale beda cie wciskac tam gdzie maja z tego dobry hajs bodajze newcastle ma najwieksze cisnienie. Co wybrales w koncu?
  • Odpowiedz
@cactooos: napisałem do
Abertay University (Szkocja),
Robert Gordon University (Szkocja),
Edinburgh Napier University (Szkocja),
University of Essex (Anglia),
University of Leicester (Anglia).
Wszystkie na kierunek typu Computer Science. Jak narazie odpisał tylko Abertay, pozytywnie, więc trochę już obala to mit o Szkocji, do której nie da się dostać.
  • Odpowiedz