Wpis z mikrobloga

Czas na kolejny #polskizmeivels. Piszę to drugi raz, bo moja myszka zdecydowała, że cofnie mi kartę i nie da mi skopiować wszystkiego na czas, mimo że Wykop zawsze mi się ładuje bardzo długo. () Życie mnie mnie, a dzisiaj chcę poruszyć temat, który odkładałam, jak tylko się dało. Pisownia partykuły -nie z innymi częściami mowy. Nie, nie wiem, kto to tak #!$%@?ł.

Rzeczowniki
- zazwyczaj piszemy łącznie (niepokój, niedotrzymanie);
- w przeciwstawieniach logicznych piszemy oddzielnie (nie-Europejczyk, nie-Amerykanin);
- w konstrukcjach typu: "To nie wiatr zrzucił kartki, tylko ja." piszemy oddzielnie;

Przymiotniki
- w stopniu równym piszemy łącznie (nieładny, niedobry);
- w stopniu wyższym i najwyższym piszemy oddzielnie (nie lepszy, nie najlepszy);
- w przeciwstawieniach logicznych piszemy z łącznikiem (nie-Mickiewiczowski, nie-Ezopowy);
- w konstrukcjach typu: "Nie dobry, lecz zły." piszemy oddzielnie;

Imiesłowy
- w przymiotnikowych, czyli zakończonych na -ący, -ny, -ty, piszemy łącznie (niemęczący, nienadmuchany); nadal jednak jest dopuszczalna pisownia oddzielna, gdy imiesłów przybiera znaczenie czasownikowe;
- w przysłówkowych, czyli zakończonych na -ąc, -łszy, -wszy, piszemy oddzielnie (nie stojąc, nie powiedziawszy);

Przysłówki
- stworzone od przymiotników mają takie same zasady, jak przymiotniki (nietrudno, niełatwo);
- inne piszemy oddzielnie (nie bardzo, nie tylko);

Czasowniki
- tutaj piszemy oddzielnie (nie idę, nie myśli);
- wyjątkami są czasowniki stworzone od rzeczowników z przedrostkowym "nie", czyli po ludzku takie, które bez tej partykuły nie miałyby sensu (niepokoić, nienawidzić);

Liczebniki
- zazwyczaj piszemy osobno (nie pierwszy, nie jeden);
- w znaczeniu "wielu" "niejeden" piszemy łącznie etc.;

Zaimki
- piszemy je zazwyczaj oddzielnie (nie my, nie swój);
- wyjątkami są twory typu: "niektórzy", "nieco";

Jeszcze dodam moją małą dygresję na koniec. Wiem, że jest tego dużo, sama dużo piszę na wyczucie. Według mnie ten aspekt języka jest strasznie przekombinowany i powinniśmy wziąć przykład z naszych południowych sąsiadów, którzy wszystko zapisują łącznie i nie mają problemów. Radzę się nie przejmować, gdy wkradnie się wam jakiś błąd.


Chciałam wam też podziękować za uwagę, bo widzę, że ostatnio mi przybyło sporo obserwujących. Mam nadzieję, że zostaniecie ze mną na dłużej. Aż się ciepło na serduszku robi. ()

Co do wczorajszej ankiety, zdecydowaną większość głosów zdobył nowy format, więc od dzisiaj na niego przechodzimy. Chciałam was też zapytać, czy chcielibyście na tym tagu wpisy na temat historii naszego języka, czyli jak się on zmieniał i jak wyglądał.

Jeżeli chcesz widzieć więcej tego typu spisów zaobserwuj mnie lub tag #polskizmeivels. W komentarzu znajduje się też spamlista, jeżeli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia.

#uczsiezwykopem #polski #jezykpolski
  • 22
@elf_pszeniczny: Nie jestem pewna, czy dobrze rozumiem pytanie, ale te słowa powstały prawdopodobnie jako zwykłe złączenie nie z resztą słowa. Nie mam niczego pod ręką, gdzie mogłabym to zweryfikować. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Meivels:
Konkretny przykład - skoro

nieco = trochę

to znaczy że

co = nietrochę(?)

Sama widzisz że to bez sensu i nie da się tych słów użyć bez zaprzeczenia żeby uzyskać niezaprzeczone znaczenie słowa.
@elf_pszeniczny: Na tym polega słowotwórstwo, dodajesz kolejne partykuły i tworzysz kolejne słowa. Sam język nie jest zero-jedynkowy i dawniej przecież nikt nie myślał o tym, by każde tworzone słowo miało swój antonim poprzez dodanie mu nie-.
W każdej normalnej jak weźmiesz "do przodu" to przywraca tekst


@elf_pszeniczny: Serwer Wykopu zabrania przeglądarce przywracania danych formularzy po użyciu przycisków wstecz/dalej - wysyła nagłówek HTTP:
Cache-Control: no-store, no-cache, must-revalidate
@Meivels: Zastanawiam się, czy słuszne jest wymienianie tu "niepokoić", "nienawidzić" - przecież w tym przypadku "nie" nie jest partykułą, tylko nieoddzielnym fragmentem słowa. Równie dobrze przykładem na "nie" z rzeczownikami mogą być nie tylko "niepokój" i "nienawiść", ale i "niedźwiedź", "nietoperz", "nieuk" czy "nieboszczyk" itp.