Wpis z mikrobloga

@wonsz_smieszek: Jeżeli pracujesz w firmie zatrudniającej co najmniej 250 osób (z wyjątkiem jednostek sektora finansów publicznych) i nie jesteś zbyt stary oraz nie zrezygnowałeś z uczestnictwa w PPK, to już pewnie pracodawca potrąca Ci z wypłaty składki do PPK. W innym przypadku wszystko jeszcze przed Tobą.
  • Odpowiedz
@eshabe: chciałbym dostać konkretne potwierdzenie czy jestem i informację o wysokości zgromadzonych środków. Jak to zrobić? Przez pracodawcę? A jeżeli mam kilku?

Wydaje się, że obywatel powinien mieć łatwy dostęp do informacji o środkach potrąconych mu z wypłaty.
  • Odpowiedz
@poji: o, to byłby jakiś sens odbierania tych kwitków. Ustawa żadnego innego sposobu poinformowania o potrąceniach nie przewiduje? W przypadku posiadania kilku pracodawców każdy z nich potrąca niezależnie?

Czy wypisanie się z PPK też muszę załatwiać z każdym pracodawcą niezależnie? Mogę się wypisać u jednego, a u drugiego nie?
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek: Zależy to pewnie od wybranego przez pracodawcę TFI, ale podejrzewam że większość będzie informować o zgromadzonych u nich środkach. Może być to w postaci listu raz na jakiś czas albo udostępnienia dostępu do panelu klienta przez stronę internetową.

Poza tym pracodawcy mają obowiązek przekazać wybranego TFI adresów email i numerów telefonów swoich pracowników zapisanych do PPK, o ile oczywiście są im znane. To ma ułatwić TFI kontakt z klientami.

U
  • Odpowiedz
@eshabe: spodziewałem się, że urzędową informację o zapisaniu dostanę albo że na którymś z portali zusowsko-obywatelskich można to sprawdzić bez pośrednictwa pracodawcy, bo w końcu to podobno moje konto i moje środki. A pracodawca wie co najwyżej, ile sam mi wpłacił.
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek: Środki będą gromadzić i nimi obracać TFI, a nie urzędy, więc takich danych musisz szukać w konkretnym TFI. Jak nie wiesz, do którego Twój pracodawca przekazuje środki z PPK, to możesz o to zapytać, a potem bezpośrednio dowiadywać się w TFI.
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek: Dopłata z budżetu będzie jednorazowa. I w części sfinansowana z podatku (albo i w całości, w zależności do wysokości wynagrodzenia), jaki będziesz musiał zapłacić od składek na PPK finansowanych przez pracodawcę. ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@Pimenista: i możesz wypłacić, swoją część w każdej chwili, zostanie to wtedy potraktowane jak zwykle inwestycja w TFI i dostaniesz sierpień kasę z pewnym podatkiem belki od ZYSKÓW. Reszta każdy czyli składki pracodawcy i bonus coroczny, będą leżeć aż uzyskasz prawo ich wypłacenia zgodnie z ustawą.
Oprócz tego istnieją inne sytuacje kiedy możesz je wypłacić bez podatku, same tutaj odsyłam do ustawy.
Ustawy która tak samo definiuje że pieniądze te są
  • Odpowiedz
@Pimenista: widzę że nie przeczytałeś tego co ci napisałem. Więc wytłumaczę jak upośledzonemu dziecku we mgle: taka sama ustawa chroni twoje pieniądze w banku, na RORze i lokatach. Twój pseudo argument sugeruje nacjonalizację pieniędzy obywateli. Równie dobrze możesz zakładać że twoje pieniądze w banku nie są prywatne. Jeśli uważasz że to takie łatwe to podaj przykład jak wiele cywilizowanych kraji to zrobiło.
Proponuję nauczyć się czytać ze zrozumieniem i nie szerzyć
  • Odpowiedz
@unified_observer: Kraji ? Proszę się nauczyć podstaw gramatyki j. polskiego. A co do niewypłacalności środków to nikt mi nic nie wmówi w tym temacie. Państwo dla niepoznaki nazywane Polskim nie daje mi żadnej gwarancji, i choćby rządy się zarzekały że jest wszystko ok pod przykrywką jakiejś ustawy to ja im nie ufam jak psom, bo przyjdzie pora znów kiełbachą przed durnymi łbami wyborców pomachać i trzeba będzie skądś kasę wyciągnąć. Zauważyłem
  • Odpowiedz