Wpis z mikrobloga

via Android
  • 1
@kk87ko0 Kupiłem na wiosnę 2018 na Allegro aluminiowy klon Prusa i3 do złożenia. Tzn rama jest z aluminium, ekstruder bezposredni (chyba Wade'a - ma drukowane w 3d zębatki przeniesienia napędu).
  • Odpowiedz
@TheCao: Chciałbym zamontować sensory kolizji (obecnie dalsze odcinki kończyn są zakończone na kwadrat, gotowe do montażu czujników), żyroskop-akcelerometr, jeśli będzie konieczność sensory ugięcia w elementach elastycznych (magnesik i liniowy sensor Halla), a na końcu LIDAR 360* i algorytm SLAM.
Sterowanie pewnie przez bluetooth, docelowo tylko dyrektywy (kierunki i obroty), a całe niskopoziomowe sterowanie na pokładzie.
  • Odpowiedz
@TheCao: Do tej pory sterowałem serwami z Atmegi (biblioteka serwo), ale jakiś czas temu kupiłem niedrogo sterownik serwomechanizmów i2c - być może go użyję. A czy obliczeniowo Atmega wystarczy? Trudno mi powiedzieć, ilość danych do integracji będzie dość spora. Chciałbym też zrobić wewnętrzny model robota na prostej kinematyce, żeby wiedział gdzie może a gdzie nie, postawić kończynę i co może z czym wchodzić w kolizje.
Jeśli nie da rady, możliwe,
  • Odpowiedz
@mathmed: Osobiście poleciłbym raczej STM'y niż pchanie się w Atmegi - lepiej iść z duchem czasu i uczyć się nowszego hardware'u. No chyba, że masz jakąś awersję do 32-bitowców ;)
Zasilanie serw i logiki dobrze odseparować żeby nie dochodziło do spadku napięcia na zasilaniu uC podczas chwilowego dużego zapotrzebowania na serwach. Problem ten potrafi być upierdliwy, a nie zawsze łatwo i od razu można znaleźć przyczynę dziwnego zachowania procesora.
Trzymam
  • Odpowiedz