Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@AKAo: Wyjechałam z Częstochowy do Katowic na studia, poszłam do sklepu, zapytałam Panią czy może mi doliczyć zrywkę. Nigdy nie zapomnę jej mindfucka XDDD
  • Odpowiedz
nie zapominaj także o Piekarach Śląskich / Deutsch Piekar. Z postulowanego przez ciebie okresie tj. sto lat temu, są książeczki do nabożeństwa po polsku i niemiecku (gotykiem). Tam na pewno była styczność z językiem polskim. Mniejszym punktem pielgezymkowym było także Miasteczko albo Zyglinek (już nie pamiętam), gdzie przybywali pielgrzymi "z królewskiej i cesarskiej strony" tj Rzeczpospolitej i Rzeszy.


@Tosca303: Oczywiśćie, Piekary Śląskie to w tym okresie centralny i co istotne
  • Odpowiedz
Ta... mówi się, tylko wpisz w Google, albo ogłoszenie ten wasz regionalizm zobaczymy czy coś wam znajdzie. Reklamówka, to reklamówka, może być siatka, albo jednorazówka, a nie #!$%@? "zrywka" taszka i pierdu, pierdu.
  • Odpowiedz
@tigletpilesarus: Pozwolę sobie nawiązać do tematu bo widze kolega operuje niezłą wiedza na ten temat. Moim tematem maturalnym była "śląska religijność" a wcześniej byłem jednym z laureatów Olimpiady Górnośląskie do której przygotowywałem prace badawczą na temat śląskiej religijności i między innymi w skład wchodziła ankieta, gdzie pytałem uczniów o wymienienie znanych im szczególnych miejsc kultu na Górnym Śląsku. Większość wymieniał Częstochowe ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
epa


@PieronWoBistDu: Z tym określeniem się nigdy nie spotkałem. Teraz mi się przypomniało, że dawno temu w jakimś sklepie pracowała kobieta, która mówiła z bardzo silnym akcentem śląskim, jak u niej kupowałem to prosiłem każdorazowo o sztrahecle i cygarety kamele.

tematem maturalnym była "śląska
  • Odpowiedz
@tigletpilesarus: Miałem to sczeście że na maturze z polskiego mogłem mieć jeszcze własną prezentację przygotowaną wczęśniej : D W większości opierałem się na literaturze (biskup Nosol, ksiądz Szymik, wszystkiego nawet sobie teraz nie przypomne) rozmowach z równieśnikami i starszymi, rozmowach z duchownymi z mojej parafi + własne doświadczenia rodzinne
  • Odpowiedz
@tigletpilesarus: @PieronWoBistDu: Dla mnie Rudy byłyby wyborem numer 1, Góra Św. Anny na drugim miejscu.
Mimo bycia Ślązakiem od minimum 400 lat, to o tym, że istnieje jakaś bazylika w Piekarach dowiedziałem się całkowitym przypadkiem jak po raz pierwszy jechałem na lotnisko w Pyrzowicach i minąłem drogowskaz ¯\_(ツ)_/¯

Co do mapki: niby jestem w rejonie nylobojtla, ale to okreslenie zdecydowanie u mnie przegrywa z taszą (broń Boże nie tasią!). Tak samo lacze, a nie jakieś lacie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Funfact: nauczycielka niemieckiego w przedszkolu (była gdzieś
  • Odpowiedz