Wpis z mikrobloga

@nocnica: południowa Lubelszczyzna here, na styku z podkarpackim. Sam dość często używam określenia siatka, zamiennie z reklamówką. Ale częściej siatka. A z kolei zrywkę słyszałem na porządku dziennym jak studowałem w Kielcach, moja kumpela używała tego nagminnie. Przeżyłem niezłego mindfucka jak pierwszy raz usłyszałem że to zrywka i nie wiedziałem co ona chce.
Kielce i okolice mieli chyba jeszcze jakieś określenie na kapcie, ale za cholerę sobie teraz nie przypomnę.
  • Odpowiedz
XVII-wiecznego drewnianego kościoła (z cudownymi polichromiami) nie znajduję jakichś istotniejszych punktów o charakterze kultowym. Ten cytat o "królewskiej i cesarskiej stronie"natomiast to bardziej II Rzesza i królestwo kongresowe niż Rzeczpospolita.


@tigletpilesarus: no to właśnie o ten okres chodziło w tamtym tekście, nie o królestwo kongresowe. Kurde, natrafiłem na wzmiankę o tych pielgrzymkach na wiki przeklikując tematy Miasteczko / Zyglin / Zyglinek i okoliczne miejscowości. Bardzo lubię poczytać historie o osadnictwie
  • Odpowiedz
@AKAo: mieszkam na Śląsku 30 lat i ani razu nie słyszałem określenia "nylonbojtel", nie wiem skąd to się komu wzięło, pierwszy raz przeczytałem takie słowo na wykopie. Mówi się reklamówka, bądź jednorazówka.
  • Odpowiedz
Worek? Worek to do pomidorów, etc jednorazowy. Jak można mówić worek na reklamówkę jednorazową... Tą mapę robił jakiś debil. Jednorazówka i tyle.
  • Odpowiedz
Tasza powinna trochę bardziej nachodzić na lewo na obszar graniczny jednorazówka-nylonbojtel ;) Ogólnie tasza - dowolna torba, jednorazówka/nylonbojtel - plastikowa i cienka, tytka - np. z fixem ;)
  • Odpowiedz
Mimo bycia Ślązakiem od minimum 400 lat, to o tym, że istnieje jakaś bazylika w Piekarach dowiedziałem się całkowitym przypadkiem jak po raz pierwszy jechałem na lotnisko w Pyrzowicach i minąłem drogowskaz ¯_(ツ)_/¯


@Pas-ze-mna-owce: to mosz tu synek film do żurku, z czasu jak granica była między Bytomiem a Piekarami. Może ciebie zainteresuje. ( ͡° ͜ʖ ͡°).

https://youtu.be/4z4rJBuj2fI
  • Odpowiedz