Wpis z mikrobloga

#prawo #prawnik #pytanie #pytaniedoeksperta troche #youtube #fotografia #it #freelance

Jak się zachować gdy mnie ktos nagrywa przy pracy ( nie szef) tj. Gdy ustalamy plany i ustalany jak co ma wyglądać oraz jak juz cos robie u klienta a on nawet mnie nie powiadamiania o tym ze mnie nagrywa.

Co gdy zrobi mi zdjęcie fotograf bo ladnie się ubrałem i fotografuje streetwear?

Przy okazji co zrobic jak ktos nagrywa gowno pranki i wstawi moj wizerunek w jego durny kanał?
zadnoo - #prawo #prawnik #pytanie #pytaniedoeksperta troche #youtube #fotografia #it ...

źródło: comment_obqgFIVZCV68JXmVQr6XXtKbXE5PrGUT.jpg

Pobierz
  • 9
@zadnoo: mogę się mylić, ale: jeśli chodzi o to, jak ktoś ci cyka foty na ulicy to ma do tego prawo. Nie ma jedynie prawa nigdzie tego upubliczniać bez twojej zgody chyba, że jesteś jedynie szczegółem całości albo bierzesz udział w wydarzeniach masowych. To wtedy może. Nawet może sprzedawać takie zdjęcia np. na shutterstocku jako edytorial.
@Konata: nie ma prawa caly witz żeby mu to utrudnić polega wyrażeniu niechęci zdjęcia/nagrania.

nagrywanie bez zgody osób będących uczestnikami nagrania legalne jest w sytuacjach, w których utrwalane są incydenty łamania praw konstytucji, jak: kradzież, gwałt i próba gwałtu, zabójstwo i próba zabójstwa, przemoc itp. Osoba nagrywająca nie zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za nieudzielenie pomocy ofierze przemocy jeśli sytuacja będzie bezpośrednio zagrażała także jego życiu. Nagranie może natomiast być ważnym dowodem
@zadnoo:
Jak ktoś wstawia jakieś gównopranki z tobą to ma obowiązek zamać twoja twarz, albo podjąć inne kroki w celu uniemożliwienia identyfikacji osoby, jeśli tego nie zrobi to art. 23 k.c. w zw. z art. 24 k.c. ma zastosowanie. Naruszenie dobra osobistego w postaci wizerunku, dobrego imienia itp, można wystosować powództwo jeszcze przed publikacją danego filmu w przedmiocie niedopuszczenia nagrania do obiegu.