Wpis z mikrobloga

Hej! Dziś kolejne wielkie badanie Mirków z #webdev! Z jakiego systemu operacyjnego korzystacie podczas pracy?

W komentarzach możecie uzasadnić swój wybór.

Wyniki opublikuję w kolejnym #webstuff.


#internet #windows #linux #macos #programowanie #programista15k #frontend #backend
źródło: comment_RNv0sMJb6kMPnG4JdsLo8Q2ns4v77E9Q.jpg

JESTEM WEB DEVELOPEREM I W PRACY KORZYSTAM GŁÓWNIE Z:

  • Windows 45.0% (203)
  • Linux 29.7% (134)
  • macOS 24.6% (111)
  • Inny OS 0.7% (3)

Oddanych głosów: 451

  • 26
@klocus: jak ktoś nie pracuje ze stosem technologicznym Microsoftu albo Apple (wtedy odpowiedno najlepszy jest Windows albo OSX) to Linux do programowania jest najwygodniejszy.

1) ogrom narzędzi
2) przy okazji używania uczysz się podstaw, więc potem jak coś trzeba bardzie z devopsów ogarnąć to masz jakieś podstawy (a nie jak ludzie, co spędzili całe życie na Windows)
3) większość technologii, na których opiera się backend ma najlepsze wsparcie na Linuksie właśnie
@klocus: Patrzę na te statystyki to jestem zdumiony, że aż tylu siedzi na windzie (48%) spodziewałem się znacznie większego udziału Linuxa. Rozkład z makówką mnie nie dziwi, to nie jest próg cenowy dla większości ludzi do przeskoczenia. Sam korzystam ale to co robię w pracy mógłbym robić spokojnie na linuxach tak jak kiedyś, tylko jest ta drobna różnica że macOS to taki gotowy juz do pracy linux który się nie #!$%@?
@micke: Miałem bardzo podobnie. Generalnie byłem zadowolony z pracy na Ubuntu, ale czas spędzony na "zabawie" z tym systemem, żeby coś działało skierowało mnie ku macOS. Niemniej jednak, to wciąż świetne środowisko do pracy dostępne za darmo.
@newbie_235235: Nigdy nie musiałem przeinstalowywać macOS, w przeciwieństwie do Windy i Linuxa. Nigdy nie miałem też problemu "plażowej piłki śmierci" za to Linuxa i windę udało mi się wielokrotnie zepsuć nie znając odpowiedzi na pytanie "Jak to zrobiłem". Nigdy nie zdażyło mi się złapać "kataru" w sieci (ok, na Linuxach też nie wszelkie trojany to zmora windowsów, chociaż teraz może też już nie tak bardzo jak kiedyś).

Wszelkie problemy, które miałem
@koneser_azbestu: trochę to smutne, że w webie, gdzie deploy jest w większości na stos Linnuksowy (tak, k8s, cloud itp, ale to nadal na Linuksach głównie stoi) ludzie mają jakiś lęk... dla mnie to jest dziwne, a już kompletnie nie rozumiem tego jak wiele osób się chwali że "nie dotyka" (i nie zna kompletnie) Linuksa.

rozumiem jeszcze developerów aplikacji mobilnych, czy też natywnych dla Windows lub OSX czy też tych pracujących na
@secret_passenger:

ale ja obecnie Linuksa na OSX-a bym nie zamienił.


Z ciekawości tylko zapytam, a próbowałeś kiedyś? Bo zanim mi wcisnęli to miałem bardzo podobne podejście i na siłę jeszcze usiłowałem zainstalować tam Ubuntu etc (swoją drogą Apple robisz to dobrze, żaden inny producent tak nie ułatwia życia ze sterownikami na obce systemy, mimo że jest to kosmiczna nisza). Jednak jak już zasmakowałem, to nie chciałem wracać.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@micke: tak, nawet miałem możliwość poużywania w pracy jakiś czas temu (ale zastrzegłem sobie możliwość zmiany na Linuksa jeśli się nie przekonam).

być może to kwesta tego że mam na githubie cały swój folder "dotfiles", być może przyzwyczajenia - nie wiem. z jednej storny konsola jest tak wygodna jak na Linuksie (choć przyzwyczajenia z Konsole też dawały o sobie znać) z drugiej strony UI jest nieco inne. mnie spowalniało. myślę że
Windows 10 + Debian 10 (WSL). Koduje w Intellij na windowsie, potrzebuję windows żeby obsługiwać produkty Adobe + backend sobie trzymam na WSL.