Wpis z mikrobloga

Ważna informacja dotycząca kanału oraz prosty model wkrętaka z użyciem ciekawej funkcji

Po zapoznaniu z informacją dotyczącą nagrań i kanału, przedstawiam prosty dwuobiektowy model, wykorzystując nieużywaną wcześniej na nagraniach z modelowania funkcję: szyk zmiennej. Funkcja ta pozwoliła na wykonanie wrębów - obrączek na rękojeści wkrętaka na powierzchni o zmiennej średnicy.


Zapraszam: [[#79] Model 3D wkrętaka oraz inf. dot. kanału. Modelowanie 3D w SolidWorks | Szyk zmiennej |](https://youtu.be/jvDeaLkpM2Y)

#inzynierprogramista #solidworks #projektowanie #modelowanie3d #inzynieria #cad #youtube #hobby #studbaza #ciekawostki
InzynierProgramista - Ważna informacja dotycząca kanału oraz prosty model wkrętaka z ...

źródło: comment_BxumrUK7JkpWs3IUQvDvHEeu0kKtH0rw.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
@kurio: dokładnie tak jak napisał w temacie @StaraSzopa temat ergonomii w ogóle tutaj nie jest poruszany jak i raczej nie będzie nigdy poruszany na tym kanale. Podstawą takiego założenia jest fakt przedstawiania podejść do wykonywania różnej maści detali celem poćwiczenia modelowania w SolidWorksie czy to innym cadzie, ze względu na używanie względnie prostych funkcji i raczej mało złożonych kształtów. W związku z tym, jest to element uboczny. Uważam, że
  • Odpowiedz
@InzynierProgramista: Masz może na kanale filmik o projektowaniu "krok po kroku"? Wiem, że to brzmi strasznie słabo, ale szukam materiału ogólnego, który wytłumaczy mi po kolei jak należy zaprojektować konkretną konstrukcję. To, że ja sobie narysuje dany element w solidzie to jeszcze daleka droga do "projektu". Chciałbym wiedzieć jakie etapy musi przejść projekt, żeby nadawał się do realizacji.

PS: Suba na YT zostawiłem, będziem obserwować ;)
  • Odpowiedz
@NieMogeSieZarejestrowac: Podstawa to obliczenia. Musisz wiedzieć co zaprojektować, potem wiedzieć jakie siły będą na to działały. Po obliczeniach zaczynasz etap rysunku, doboru części, dopasowywania się do norm. Dużo roboty. Potem jest zrobienie modelu, złożenia i rysunku wykonawczego :D To tak w skrócie opisane.
  • Odpowiedz
@erixon: To te ostatnie etapy jako-tako. Ale te pierwsze to większy problem. Zwłaszcza z siłami. Nie mam pojęcia jakie siły mogą działać na różne konstrukcje "garażowe". Jak to typowy czesiek - na oko, na pewno konkretnie przewymiarowane. Jak w ogóle znaleźć takie dane jak siły działające na daną konstrukcję? O obliczeniach wiem tyle co podstawy ze studiów i to na kartce - ale to pewnie do nauczenia w konkretnym programie.
  • Odpowiedz
@NieMogeSieZarejestrowac: Jeśli chodzi o komputery no to Metoda Elementów Skończonych - nie miałem jeszcze jej na studiach, ale pozwala na dokładne pokazanie naprężeń.
Co do sił no to nie wiem jakie studia skończyłeś, ale na konstrukcje działa siła rozciągania, ściskania, zginania, ścinania, skręcania lub naprężenia kontaktowe.
To jakie to są siły to już jest kwestia "środowiska" w jakim dana konstrukcja pracuje. Jeśli projektujesz półkę to pod wpływem masy będzie Ci
  • Odpowiedz
@erixon @NieMogeSieZarejestrowac @kurio @StaraSzopa
Niestety na razie nie mam innej możliwości, jak napisać epopeję w komentarzu. Byłby fajny materiał na film: odpowiedź na komentarz widza, ale nagrywać jeszcze nie jestem w stanie, a myśl mogę zgubić. Zatem zwracam się w szczególności do obu panów: @NieMogeSieZarejestrowac oraz @erixon, a pozostałych czytelników w ramach ewentualnego nawiązania dyskusji jak najbardziej zachęcam do przeczytania.
Jeżeli chodzi o projektowanie krok
  • Odpowiedz
@erixon
Wszystko zależy co sie projektuje. Ja akurat siedze w branży w której obliczenia są pomijane tylko się trzaska wg 'best practice', aczkolwiek kiedyś pracowałem w firmie która faktycznie zaczynała projekt od mathcada.

@NieMogeSieZarejestrowac jak chcesz coś zapytać o tym jak wygląda projektowanie od kuchni to wal na pw ;)
  • Odpowiedz
@InzynierProgramista: @czlowiekbutelka: No wszystko zależy co się robi. W wielu firmach liczy się jednak pieniądz. Można się bawić w optymalizację jak najdokładniejszą, ale czas i materiały kosztują. Słyszałem historie, że inżynierom aż odechciewa się pracować bo mają coś zaprojektować, ale bez przykładania się do tego żeby nie był to idealny produkt.
  • Odpowiedz