Wpis z mikrobloga

Dzień 89/92
#legodamwa <-- pod tym tagiem umieszczam wszystkie moje zestawy #lego
Lista z moimi zestawami: https://brickset.com/sets/ownedby-ziomal

Jakiś czas temu wspomniałem, że muszę odchudzić listę zestawów Creator Expert, które bym chciał posiadać.
Dzisiaj będzie kawał historii #motoryzacja:

#volkswagen T1 Camper Van
W 1947 pewien holenderski importer wpadł na pomysł samochodu dostawczego z umieszczonym z tyłu silnikiem, kierownicą z przodu i przestrzenią ładunkową na około 750 kg - przeczytać możecie o tym tutaj. Pierwszy prototyp zaprezentowano dziennikarzom 12.11.1949 (czyli 70 lat i 7 dni temu - przegapiłem datę :/). 8 marca 1950 rozpoczęła się seryjna produkcja pojazdu o oznaczeniu Typ2 Transporter (Typ1 to znany wszystkim Garbus).
Niemiecka nazwa brzmiała "Bus Lieferwagen" czyli po przetłumaczeniu na nasz język - dostawczy bus. Częściej jednak posługiwano się nazwą Bulli (od pierwszych liter niemieckiej nazwy).

#ciekawostkihistoryczne kolejne 2 generacje (aż do roku 1990) bazowały na pierwotnym pomyśle konstrukcyjnym (silnik z tyłu). Rozwiązanie to zaczerpnięto z Garbusa, z którym T1 dzielił płytę podłogową (odpowiednio jednak wzmocnioną).
Jeśli się nie mylę, 10220 bazuje na wersji T1 Samba. Ten model posiadał ponad 20 okien (wtedy jeszcze nie montowano w samochodach klimatyzacji. Wentylację zapewniono właśnie za pomocą dużej ilości otwieranych okien). Znakiem szczególnym tego modelu była karoseria malowana w dwóch kolorach. Oprócz Samby produkowane jeszcze były: samochód dostawczy (bez siedzeń dla pasażerów), pojazd specjalny, 2 wersje pickupa, minibus mieszczący 8 osób.

Kolejne #ciekawostki: w pierwszych latach produkcji posiadał silnik o pojemności 1.1 l o mocy 25 KM, który pozwalał mu rozpędzić się do 75 km/h (z pełnym ładunkiem) i palił wtedy 8-9 litrów benzyny na 100 km. Przyspieszenie 0-100 km/h w czasie poniżej nieskończoności ( #heheszki ) możliwe było dopiero w roku 1964, kiedy wprowadzono mocniejszy silnik o pojemności 1.5 l, który generował moc 42 KM (w późniejszym okresie 44). Najmocniejszy montowany silnik - 1.6 l i 47 KM.

10220
Pojawił się w 2011
1332 elementów
Cena katalogowa: 439,99 zł

87. Creator Expert 1026586. Wszystkie zestawy
86. Wszystkie zestawy
Pobierz damw - Dzień 89/92
#legodamwa <-- pod tym tagiem umieszczam wszystkie moje zestawy #...
źródło: comment_bIFH0ZE1T0NrjcB97RH2aXbTEn8yOOS4.jpg
  • 8
(Typ1 to znany wszystkim Garbus).


@damw:

Skąd taka informacja? T1-T6 to po prostu Transportery. Zestaw lego z wpisu to właśnie T1.
A w ogóle to podsunąłeś mi pomysł na prezent dla bratanka.
Skąd taka informacja? T1-T6 to po prostu Transportery. Zestaw lego z wpisu to właśnie T1.


@Jin: masz rację, że T1-T6 to Transportery. Ale wcześniej było inne oznaczenie. Rzuć okiem tutaj (opis nad zdjęciem):
https://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Beetle
i tutaj: https://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Type_2

To samo znajdziesz tutaj: https://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen#History

"The "Beetle" sedan or "peoples' car" Volkswagen is the Type 1"
"Apart from the introduction of the Volkswagen Type 2 commercial vehicle (van, pick-up and camper)"

A w ogóle
@damw:

Wszystko się zgadza poza jednym. Litera T w oznaczeniu Transportera pochodzi właśnie od tego słowa. I nie znlazłem wzmianki o tym, że podczas produkcji pierwszych generacji skracano słowo "Typ".
Wszystko się zgadza poza jednym. Litera T w oznaczeniu Transportera pochodzi właśnie od tego słowa. I nie znlazłem wzmianki o tym, że podczas produkcji pierwszych generacji skracano słowo "Typ".


@Jin: nie wiem jak z Tobą rozmawiać, bo nawet Ci linki wkleiłem, fragmenty cytatów a Ty ciągle twierdzisz, że nie znalazłeś wzmianki. Mam może screen zrobić i zaznaczyć interesujący fragment?

Type 1 to typ samochodu zaprojektowany i zbudowany jako pierwszy przez vw
No i tylko o to mi chodziło.


@Jin: no ale ja przecież od samego początku rozróżniałem Type 1/2 od T1-6:
"volkswagen T1 Camper Van" i zaraz później:
"8 marca 1950 rozpoczęła się seryjna produkcja pojazdu o oznaczeniu Typ2 Transporter (Typ1 to znany wszystkim Garbus)". Czyli w 1950 zaczęto produkować pierwsze egzemplarze VW Type2 (kategoria samochodu - wan/bus) T1 (generacja kategorii Type2)