Wpis z mikrobloga

JAK SZYBKO I SKUTECZNIE NAUCZYĆ SIĘ WŁOSKIEGO?
Z racji tego, że parę osób pytało mnie o to, jakie książki do nauki polecam, postanowiłam zrobić o tym post. Uwaga! Poniżej zamieszczone sposoby i opinie są subiektywne, moje, także możecie się z nimi nie zgadzać.
KROK PIERWSZY: WYRZUĆ KSIĄŻKI PRZEZ OKNO ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Brzmi jak żart? Nie. Jak ja nauczyłam się włoskiego? Wyjechałam na rok do Włoch. Lecąc tam, umiałam jedynie się przedstawić + słówka typu: policja, pomocy, bilet, pociąg. Na miejscu okazało się, że dosłownie tylko 2-4 osoby z mojej organizacji znają podstawy angielskiego, na mieście- może ze 3 ekspedientki w drogich butikach. Co to znaczy? Że musiałam szybko załapać język, jeśli chciałam przeżyć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak się uczyłam? Miałam podręcznik i zbiór ćwiczeń dla obcokrajowców oraz 2 sztuki rozmówek. NICZEGO nie używałam. Jak więc się nauczyłam? Wśród ludzi. Jeśli szłam na pocztę, to wcześniej sprawdzałam w słowniku kilka wyrazów typu: paczka, list, za granicę i powtarzając je pracownikom poczty, sama zapamiętywałam. Zawsze, ale to zawsze próbowałam mówić tylko i wyłącznie po włosku. Na początku dukałam, zapisywałam jakieś ważne słówka z życia codziennego, dużo gestykulowałam ( ͡° ͜ʖ ͡°) i piąte przez dziesiąte coś tam rozumiałam. Z czasem zaczynałam rozumieć coraz więcej, aż w końcu po jakichś 5 miesiącach pobytu we Włoszech, zaczęłam mówić PŁYNNIE.
Wniosek: aby nauczyć się języka obcego, trzeba SŁUCHAĆ, MÓWIĆ, SŁUCHAĆ, MÓWIĆ, CZYTAĆ, PISAĆ I JESZCZE RAZ SŁUCHAĆ + MÓWIĆ. Jasne, nie znam perfetto gramatyki, zapominam o rodzajnikach, bo uczyłam się języka W PRAKTYCE, nie teorii. Nie wymienię z pamięci jakichś regułek, ale za to bez problemu wszędzie się dogadam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak się teraz uczę? Po pierwsze to od czasu powrotu do PL zaniedbałam naukę i przez kilka miesięcy mój jedyny kontakt z włoskim polegał na pisaniu ze znajomymi Włochami na Whatsappie i słuchaniu podcastów, muzyki. Teraz jednak przeorganizowałam i przewartościowałam swoje życie, dzięki czemu mam więcej czasu oraz motywacji do nauki ()
Co więc robię?
1. Tandem językowy, tzn. spotykam się czasem z Włochami i w zamian za korki z włoskiego, ja tłumaczę im polski.
2. Słucham/ oglądam video na kanałach: Impara l'Italiano con Italiano Automatico oraz Oneworlditaliano. Pierwszy należy do młodego Włocha o imieniu Alberto, poligloty i fana nauki poprzez słuchanie (mój ziom!). W filmikach występuje też jego babcia, dziewczyna z Brazylii, mama i przyjaciele... Opowiadają o języku włoskim, codziennych sprawach, kuchni włoskiej i kulturze.
Na drugim kanale mamy #ladnapani Veronica, która jest nauczycielką w szkole językowej na Sycylii. Veronica to typowa Włoszka- kolorowa, głośna, zabawna i energiczna. Ma lekcje i o gramatyce, i o codziennych sprawach.

Bardzo, ale to baaardzo POLECAM TE KANAŁY i zachęcam do oglądania. Dzięki nim poznacie lepiej i język, i kulturę tego kraju, a także nauczycie się mówić, a nie tylko udawać. Co ważne - będziecie słuchali autentycznego języka i popracujecie nad wymową oraz akcentem.

3. Słucham włoskiej muzyki. Teksty moich ulubionych piosenek spisuję do zeszytu i tłumaczę słówka, których nie znam. Za każdym kolejnym razem, gdy słucham tych piosenek, rozumiem już cały tekst i szybko zapamiętuję słówka.

4. Czytam po włosku. Posiadam niewiele książek, bo wracając do Polski nie chciałam przekroczyć limitu bagażu i nie kupowałam dużo. Tytuły, jakie mam to: Ikigai, Stowarzyszenie umarłych poetów, Oscar i pani Róża, Romeo i Julia, coś tam o filozofii. Jeśli jesteś początkujący(a), polecam ''Oskara...'', bo 1. łatwy i prosty tekst 2. zapewne czytałeś(łaś) tę książkę w oryginale i łatwiej będzie Ci ją teraz zrozumieć. W Empiku kupiłam też ''Alicję w krainie czarów'' w całości po włosku. Fajne jest to, że na marginesach ma przetłumaczone na polski trudniejsze słówka.

5. Z książek typowo do nauki MAM I POLECAM: Włoski w tłumaczeniach (Katarzyna Foremniak, wyd. Preston Publishing). Są 4 części (1. to poziom A1, 4. to C). Ja obecnie posiadam 2. i 3. Każdy rozdział to inne zagadnienie gramatyczne. Na jednej stronie są zdania do tłumaczenia, a na drugiej odpowiedzi + wyjaśnienie niektórych reguł. Taka książka nie wystarczy do nauczenia się gramatyki, ale jest fajnym wsparciem do utrwalenia wiadomości.
Inną książką, którą mam jest 250 ćw. z gramatyki(PONS). Poziom A1-B2. Każdemu zagadnieniu poświęcona jest 1-2 strony ćwiczeń. UWAGA! Książka jest od biedy spoko, ale prawie niczego nie tłumaczy. Przyda się więc, ale tylko jako dodatek do nauki.
NIE POLECAM książki 250 zagadek językowych (PONS). Na każdej stronie są po 3 króciuteńkie, maluteńkie zadanka typu połącz w pary/ zrób wykreślankę. Strata czasu i pieniędzy (chociaż ja dostałam ją gratis przy zakupie tej poprzedniej z PONS).

Gdzie więc dowiedzieć się więcej o gramatyce, poznać podstawy? Patrz punkt 6.

6. Do nauki gramatyki polecam strony internetowe + filmiki na YT.
https://wloski.ang.pl/gramatyka/spis-tresci
http://www.wloski.slowka.pl/gramatyka,d,3,1.html
http://www.pro-wloski.pl/gramatyka.php

7. Seriale, bajki, filmy - oglądajcie je z napisami, słuchajcie wymowy, zapamiętujcie często pojawiające się słówka, zwracajcie uwagę na gestykulację i melodyjność mowy.

TO CHYBA TYLE. BUONA FORTUNA!!! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#wloskinawykopie - mój tag do obserwowania ciekawostek na temat włoskiego i Włoch
#wloski #wlochy #gramatykawloska #naukajezykow #jezykiobce #ciekawostki
N.....n - JAK SZYBKO I SKUTECZNIE NAUCZYĆ SIĘ WŁOSKIEGO?
Z racji tego, że parę osób ...

źródło: comment_K8G5rEkJUaTWiCHwdd6HvpIj15yP8h2W.jpg

Pobierz
  • 22
@Pangia: bo nie używałam, ale jakieś chcąc nie chcąc posiadam i raz na ruski rok rozwiązuję zadania. Może ktoś jest uparty i za wszelką cenę chce książki i moja opinia może mu pomóc¯\_(ツ)_/¯

@Nuuskamuikkunen:

Słucham włoskiej muzyki. Teksty moich ulubionych piosenek spisuję do zeszytu i tłumaczę słówka, których nie znam. Za każdym kolejnym razem, gdy słucham tych piosenek, rozumiem już cały tekst i szybko zapamiętuję słówka.

Trochę musztarda po obiedzie, ale od siebie dodam, że świetnie sprawdza się tu drugi najwybitniejszy gatunek muzyczny w dziejach (zaraz za disco polo), czyli italo disco. Nieziemsa przyjemność dla ucha, a słownictwo wpada samo przy okazji :)
Dutch - @Nuuskamuikkunen: 
Słucham włoskiej muzyki. Teksty moich ulubionych piosenek ...