Wpis z mikrobloga

Działki rolne i budowa domu: Q&A :) #budujzchaferem

Hej, jutro o 19 razem z Krzyśkiem Derdzikowskim organizujemy "live" na facebooku. Krzysiek zajmuje się gruntami (także rolnymi), ich podziałem, przekształceniem, a ja... sami wiecie :)

Chciałbym, abyśmy podczas spotkania odpowiadali na wasze pytania. Już mam m.in. pytania o to, czy można pożyczyć prąd od sąsiada podczas budowy, jak wydzielić działkę rolną, aby powiększyć sąsiednią działkę budowlaną, jak podzielić działkę rolną na małe działki budowlane i co jest tańsze w budowie: dom parterowy czy piętrowy.

Live już jutro o 19. Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/733016307124228/

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania dajcie znać w komentarzu albo w ankiecie: link do ankiety.

Obiecuję, że na każde pytanie odpowiemy.

#budujzwykopem #dzialka #nieruchomosci #budowadomu #rolnictwo #dom
  • 12
@chafer

1. Jakie koszty niesie za sobą pociągnięcie poszczególnych mediów (odległość od działki) i jaki to może mieć wpływ na koszty budowy
2. Czy dobrym pomysłem jest budowa poddasza/piętra pod działalność usługową (np. mały salon kosmetyczny)
3. Czy można zrobić takie pomieszczenie usługowe w piwnicy domu? Czy można chociaż dopuścić takie pomieszczenie jako pomieszczenie pracy czasowej?
4. Czy jeśli mam służebność drogi to czy jest możliwość, że tą drogę będzie mi odśnieżało
@chafer
6. Czy droga, którą ma wpisaną służebność mogę pociągnąć pod nią media?
7. Czy jeśli kupiłem działkę z wpisaną służebnością to czy później właściciel może żądać ode mnie dodatkowych pieniędzy?
@1Lupa: Hej, nie wszystkimi pytaniami udało nam się zająć. Ale odpowiadam tutaj :)

1. Koszty zależą od gminy, lokalizacji i warunków (mogą być np. konieczne uzgodnienia drogowe). Najgorzej z kanalizacją: ona jest najdroższa. Najważniejsze jest to, aby upewnić się w zakładzie kanalizacyjnym/wodociągowym/energetycznym, że jest możliwość podłączenia i w którym miejscu. To, że media przechodzą obok działki nie ma znaczenia, ponieważ może być brak możliwości podłączenia.

2. Rozwiń proszę pytanie. Jeżeli porównujesz
@staryhaliny: Ja nie spotkalem się z tym, aby ktoś dostał karę. W internecie wszyscy piszą o 10000 zł i mają rację. Cytaty z prawa budowlanego (z założenia nie ufam informacjom w internecie więc musiałem to sprawdzić ;) )

"W przypadku stwierdzenia przystąpienia do użytkowania obiektu
budowlanego lub jego części z naruszeniem przepisów art. 54 i 55, organ nadzoru budowlanego wymierza karę z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego.
Do kary tej stosuje
@chafer:

Ad 2. Planuję budowę domu i na poddaszu/parteru, do którego zamierzam wyznaczyć osobne wejście zrobić mały salon kosmetyczny.
Ad 3 . Wygląda na to, że można? (mam do pogrubionych w kursywie)
1 MN - zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna
1) dla terenów oznaczonych symolami MN

a) małe domy mieszkalne zawierające do 6 mieszkań włącznie, zabudowa mieszkaniowo - usługowa w budynkach zawierających nie więcej niż 4 mieszkania, wygląda na to, że można?
b)