Wpis z mikrobloga

#bron #wojsko #wot

"Dzisiaj temat poważny, o tym jak wspaniałą konstrukcją jest wprowadzany do służby kbk Grot i o tym jak wspaniała jest FB RADOM. Rzecz ukradnięta z jednej z grup dyskusyjnych.

"Jak możecie, wyciągnijcie z szafy swoje AK. Jak nie macie - popatrzcie sobie w internecie.
W zamku mamy sobie kilka rzeczy które można wyjąć w dosyć łatwy sposób. Ruszamy kołek iglicy, potem iglicę, oś wyciągu i sprężynkie. Wszystko wychodzi po kolei i nie ruszymy nic bez wyjęcia tej pierwszej części. Ta część natomiast (kołeczek igliczki) wyciąga się tylko i wyłącznie (zakładając użycie ludzkiej siły) w stronę występu prowadzącego, który to występ w złożonym kabeka współpracuje sobie z odpowiednim wycięciem w suwadle.

No i tak mamy w kałachu że moglibyśmy się zesrać a z zamka nic nam nie wyjdzie. Niby oczywisty pomysł w projektowaniu broni. I tak od lat we wszystkich znanych mi klonach i odmianach tego wspaniałego systemu.

Popatrzcie teraz na stojącego obok milspecowego aera. Tutaj słyszałem różne opinie na ten dokładnie temat, ale z tego co widziałem i poczytałem to cudowne dziecko Eugene jest zaprojektowane również z użyciem mózgu. O ile iglica jest utrzymywana zupełnie inaczej niż w kabekaakaemestakimjaktatadokładniemiałwwojsku i generalnie wszystko jest inne, to jak sobie odryglujemy zamek to oś wyciągu nigdy nie wychodzi ponad połową średnicy poza obręb suwadła. Tu jestem świadomy różnic pomiędzy biliardem różnych aerów, ale takie coś zaobserwowałem na swojej krótkiej drodze kontaktu z bronią.

Z tej konstrukcji wynika prosty fakt - ośka się nie wysunie bo nie ma gdzie (a jak zacznie to POWINNO ją z powrotem wepchnąć suwadło). Ar-18 i inne wynalazki tego typu mają podobnie jak nie tak samo. Sigi mają trochę syntezę obu powyższych rozwiązań.

No i tak mamy sobie wspaniałe konstrukcje, cieszące cały świat od 60-70 lat. Zdaje się, że na takich fundamentach chcieliby budować wszyscy. W końcu postęp techniczny w broni palnej jest tak jakby udoskonalaniem tego co działa z domieszką lekkiej innowacji.

.
.
.
.
.
dobra, starczy tych kropek

TYMCZASEM K---A KWIAT POLSKIEJ INŻYNIERII, DUMA TEGO WSPANIAŁEGO KRAJU W----Ł TĄ OŚKĘ TAK ŻE PRZY ODRYGLOWANYM ZAMKU JEST J----Y KILOMETR OD SUWADŁA I W CZASIE WYSTĘPOWANIA NAJWIĘKSZYCH DRGAŃ NIE JEST PRZEZ NIC TRZYMANA.
CO WIĘCEJ - GDY ZAMEK SIĘ ZARYGLUJE TO OŚKA ZNAJDUJE SIĘ JAKIEŚ 2MM OD KRAWĘDZI SUWADŁA. TAKIE Z A J E B I S T E POŁĄCZENIE POZWALA NA SWOBODNE WYSUWANIE SIĘ TEGO J------O KAWAŁKA ZŁOMU I USZKADZANIE PRZEZ NIEGO KRAWĘDZI SUWADŁA PO STRONIE NA KTÓRĄ RACZYŁ SOBIE WYSKOCZYĆ.

DOPÓKI NIE W--------I POZA ZESPÓŁ RUCHOMY I WYCIĄG NIE ZOSTANIE GDZIEŚ NA POLU TO EMESBEES K---A JEGO MAĆ GROT
D A L E J S T R Z E L A, WYRABIAJĄC SOBIE SUWADŁO I R------------C SIĘ OD ŚRODKA. TAK K---A - OŚ MOŻE SIĘ OPIERAĆ O SUWADŁO ALE I TAK KONSTRUKCJA UZNA, ŻE WSZYSTKO JEST OK, PODCZAS GDY TEN J----Y PIN BĘDZIE SIĘ WŻERAŁ TAK GŁĘBOKO, JAK MU SIĘ SPODOBA. A JAK WAM SIĘ TA PRĘTOWA SUKA WYGNIE TO NIE WBIJECIE JEJ Z POWROTEM, BO TAKIE WYPACZENIE MOŻE ZAKLESZCZYĆ WYCIĄG POZA OBRYSEM ZAMKA.

To jest k---a karabinek za 8 tysięcy złotych. To jest duma naszej zbrojeniówki. To jest dramat k---a

P.S. Dobrze, żę suwadło jest z gównolitu - ośka nie wygnie się od razu i gdy ktoś to zauważy może sobie oszczędzić czekania przez 32 dni na zwrot karabinka z serwisu.

30 kilka dni na gwarancji. Żadnego (mimo że był obiecany) kontaktu od strony Radomia i.....

C--j k---a. Zadzior powstały w suwadle wskutek uderzania ośki wyciągu zeszlifowali, a ubytek materiału jak był - tak jest.

Dodatkowo jeszcze żeby zapobiec ponownemu wysunięciu się osi... zdeformowali końcówkę kanału w którym ta siedzi XDDDDDDD

Update: przebieg karabinka to około 500 strzałów XDDDDD"

Skopiowane z fejsa. To jest k---a dramat :/
piekna_gabi - #bron #wojsko #wot

"Dzisiaj temat poważny, o tym jak wspaniałą konstru...

źródło: comment_ug24qNXSKn9MYYG0IGrW0CbY4aLzM678.jpg

Pobierz
  • 50
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@piekna_gabi: a pisałem wielokrotnie na wypoku, jako były terytorial, który miał Grota, że ten karabin ma masę wad xD NIE! Ja c---a wiem, tsunami minusów i wysyp typów co mają kolegę przyjaciela kuzyna, co miał tą b--ń i jest git, bo ją użytkował w kontrolowanych warunkach tu. strzelnicy zamkniętej, ciągle czyścił i to jest miarodajny test niezawodności broni.
  • Odpowiedz
@piekna_gabi: Akurat ten element mogli skopiować bez zmian ( ͡° ͜ʖ ͡°) W AR oś jest w ok. 2/3 długości ekstraktora, w MSBS w połowie. Dzięki tej zmianie pazur wyciągu mocniej trzyma kryzę przy tej samej sile sprężyny i ekstrakcja jest pewniejsza. W oryginalnym projekcie Eugena Stonera nie było uszczelki o-ring na sprężynie ekstraktora, ale jedną z najpopularniejszych zmian do oryginalnego projektu jest właśnie o-ring sprężyny,
  • Odpowiedz