Wpis z mikrobloga

@Zielone_Jabuszko_Rosnie_Sobie: > czasy przesyłu informacji będa szybsze niż kablami optycznymi transoceanicznymi

Moze i tak, ale czy bardziej niezawodne? Nie mowie, ze nie ma awarii na Ziemii, ale taki Internet satelitarny jest podatny na pogode jak np. deszcz, snieg. (Z racji, ze nigdy nie operawalem na takim Internecie to zaczerpnalem wiedze z wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Satellite_Internet_access). Wiadomo, ze kazdy dostawca by mial zapasowe lacza, ale to nie rozwiazanie.
  • Odpowiedz
i jako ciekawostka, zadam tez pytanie retoryczne - czy możliwym jest, że bankom będzie tak zależało?

Tak, możliwym - bo mamy tego przykłady w przeszłości. Specjalnie kładziono kabel który miał dać transfer szybszy o kilka milisekund pod całym dnem atlantyku, wyłącznie dla giełdy Londyn - Nowy Jork. Dla tych instytucji nie ma ograniczen :)


@Zielone_Jabuszko_Rosnie_Sobie: to jeszcze opowiedz anegdotę o bitwie pod waterloo i gońcu.
  • Odpowiedz
nie znam


@Zielone_Jabuszko_Rosnie_Sobie: za https://www.rp.pl/Sylwetki/303189961-Fortuna-dzieki-wojnie---rodzina-Rothschildow.html

Firma Nathana Mayera handlowała obligacjami i walutami na londyńskiej giełdzie niczym współczesne banki inwestycyjne i fundusze hedgingowe. Informatorzy Rothschilda obserwowali przebieg bitwy pod Waterloo i gdy rezultat stał się jasny , natychmiast wyruszyli w stronę Londynu. Nie było jeszcze wtedy telegrafu a informacje nadal poruszały się w tempie galopującego konia i płynącego statku. Sytuacja z 1815 roku wyśmienicie pasuje do zjawiska tzw. asymetrii informacji na rynku.
  • Odpowiedz
czyli da się wysłać tweet z kosmosu, ale mieć internet w trakcie podróży PKP już nie ? Ciekawe.


@True_freedom: PKP przekracza prędkość światła, a internet taki szybki nie jest
  • Odpowiedz