Wpis z mikrobloga

#komputery #watercooling #pcmasterrace
Załóżmy że chciałbym założyć chłodzenie wodne na referencyjną Vegę 56, jakiego rzędu kwotę trzeba przygotować na taką zabawę? Czy gdybym w przyszłości chciał chłodzić wodą również CPU to wymaga to kompletnej zmiany instalacji czy po prostu dokłada się blok wodny na procka, dodatkowe rurki i o ile element oddający ciepło (jakkolwiek się on zwie) będzie dość wydajny to wszystko będzie bzikać praktycznie plug and play? Na jakich częściach można przycebulić? Na co zwracać uwagę?
  • 37
@Dave987654321: mam full customa na EK (GPU+CPU) to się wypowiem. Jeżeli cenisz niezawodność i wygodę to nie idź tą drogą. W tym trzeba dłubać i kosztuje. Ale jeżeli stać cię i lubisz dłubać to czytaj dalej.

Masz 3 zasadnicze podejścia:
1. CLC - "nie custom loop" vide popularne Krakeny czy inne chłodzenia, zdarzają się też do GPU. Najtańsza opcja.
Plusy - zakładasz i działa
Minusy - kiedyś (typowo 3-5 lat) umrze
keton22 - @Dave987654321: mam full customa na EK (GPU+CPU) to się wypowiem. Jeżeli ce...

źródło: comment_VMzYmzUanhiwqn7KI7qybRfbNKlAhr4B.jpg

Pobierz
@keton22: po grubości nie ma co. Przy tylu wiatraczkach nawet na wolnych obrotach musi być dobra cyrkulacja powietrza

P.S części nie mechaniczne można śmiało kupować na ali, puki co nie miałem z nimi problemów.
@halmial123: właśnie o to chodziło - cisza pod ciągłym obciążeniem i niskie temperatury.

Co do części z Ali widziałem kilka filmików Linusa gdzie pokazywał że za różnicą w cenie idzie różnica w jakości. Np. mikrofiny w blokach nie są wcale mikro, są problemy z powtarzalnością procesu produkcyjnego i tolerancjami. Ale co kto lubi.
@keton22: O #!$%@?, ten wpis powinien zostać przypięty, szanuję.
Zmartwiłeś mnie tą trwałością chociaż nawet na chłopski rozum to było do przewidzenia, do tego ceny są zajebiste (jakbym miał koszty w dupie to bym się nie pchał w AMD xD), nawet chiński blok wodny na kartę graficzną to 80 usd a co dopiero EK
Chyba sobie jednak odpuszczę, trochę szkoda bo taka Vega na chłodzeniu wodnym ma świetne osiągi a blower
mikrofiny są problematyczne muszą być na tyle wytrzymałe żeby przepływająca woda nie powodowała ich pracy a jak wiadomo miedz jest bardzo miękka tak wiec nie mogą być za drobne. Jedyne co warto by było zmienić to powierzchnie oddawania ciepłą w wymienniku.
@halmial123: tylko szeregowo póki co. Łączenie równoległe powoduje konieczność 2x większego ciśnienia w układzie żeby uzyskać ten sam przepływ. Już równoległe bloki GPU wymuszają mocniejszą pompę a radiator to w porównaniu z nimi znacznie większa objętość.
Wyższy przepływ/lepsza pompa potrafi dać lepszy efekt niż dodatkowy radiator.
@halmial123: nie masz wielkeigo wyboru są całe 2 ogólne modele pomp słabsza ale mniejsza DDC i większa ale mocniejsza D5. Można jeszcze znaleźć warianty o większych maksymalnych obrotach ale to tyle.

Do jednego GPU i CPU jedna pompa D5 da radę przy max 3 dużych radiatorach tak jak u mnie. Przy większej ilości radiatorów/bloków już bym się zastanawiał bo widać koniec mocy. Minimalny sensowny przepływ mam przy 82% obrotów.
Z tego