Wpis z mikrobloga

#komputery #watercooling #pcmasterrace
Załóżmy że chciałbym założyć chłodzenie wodne na referencyjną Vegę 56, jakiego rzędu kwotę trzeba przygotować na taką zabawę? Czy gdybym w przyszłości chciał chłodzić wodą również CPU to wymaga to kompletnej zmiany instalacji czy po prostu dokłada się blok wodny na procka, dodatkowe rurki i o ile element oddający ciepło (jakkolwiek się on zwie) będzie dość wydajny to wszystko będzie bzikać praktycznie plug and play? Na jakich częściach można przycebulić? Na co zwracać uwagę?
  • 37
  • Odpowiedz
@halmial123:

chcesz przez to powiedzieć że dużą różnica temperatur podbije sprawność takiego układu?


Chodzi o możliwości pompy kontra opór jaki stawia każdy element loopa. D5 ma już kilka ładnych lat i jakoś nie ma na horyzoncie lepszej wydajnościowo pompy. To oznacza że masz skończoną ilość elementów które możesz mieć w loopie przy pompie działającej na 100% i dalej w pełni wykorzystywać ich wydajność. Widziałem instalację gdzie zamiana radiatora na mniejszy i
  • Odpowiedz
tu sporo rzeczy robi się na patencie i na oko bo to działa

to mój drugi zestaw jaki składałem myślę nad trzecim i chciałbym poeksperymentować, ale potrzebuje jakoś mierzyć efekt moich wysiłków dlatego zainteresował mnie ten pomiar przepływu

chłodzisz ciecz a nie CPU/GPU

zaskoczyłeś mnie tym muszę się nad tym trochę zastanowić zanim zacznę kombinować przy moim układzie

P.S jest sens montowania szeregowo dwóch pomp D5
  • Odpowiedz
@halmial123:

potrzebuje jakoś mierzyć efekt moich wysiłków dlatego zainteresował mnie ten pomiar przepływu


Przepływomierz cyfrowy jest drogą i raczej niepotrzebną zabawką. Mam bo mam ale co mi z tego że widzę że wiatraczek w cieczy kręci się np. 2500 RPM, ile to litrów na minutę? Czy liczba litrów/m mi cokolwiek mówi (nie)? Do tego modele które nie stawiają dużego oporu są raczej drogie a i pomiar prędkości kończy się w mojej
  • Odpowiedz
P.S jest sens montowania szeregowo dwóch pomp D5


@halmial123: nie widziałem takiego patentu ale intuicyjnie mi on nie pasuje. Pompa bedąca drugą w szeregu będzie stawiać znaczny opór, zabacz sobie jak wygląda D5 w środku. I raczej nie jest projektowana na pobieranie cieczy o ciśnieniu 3m H2O a takie jest na wyjściu z pierwszej pompy na 100% obrotów.
  • Odpowiedz
odkrycie w chłodzeniu cieczą.


@keton22: masz jeszcze jakieś np jak ilość płynu wpływa na jego temperaturę / lepiej dłuższe węże czy krótkie chodzi o to jak układ szybko przepompuje całą ciecz np.mało cieczy i szybki przepływ da niższe temperatury
  • Odpowiedz
lepiej dłuższe węże czy krótkie


@halmial123: @halmial123: węże jak najkrótsze. Za to ~2 litry radiatorów (2x360 60 i 80mm grube + 420 40mm gruby) chłodzi lepiej niż ~800 ml raditorów (2x280mm slim). Zasada jest taka że najpierw maksymalizujesz długość radiatora (mieścisz więcej większych fanów np 280->420) a potem grubość.

Z przepływem cieczy naczytałem się sporo historii ale na mój rozum musisz znaleźć minimum które nie psuje wydajności i ew. dodać
  • Odpowiedz
skąd bierzesz wiedze, składasz takie zestawy?


@halmial123: sporo wiedzy jest w starszych filmach Jayz2cents, linustechtips też ma kilka niezłych. Do tego dużo goolowania i wyników na forach pokroju overclockers.net czy nawet na reddicie. Na tzw. zachodzie chłodzenie cieczą jest komercyjnie dostępne od wczesnych lat dwutysięcznych i jest sporo informacji.

Do tego co zepsułem to moje. Złożenia dla kogoś bym się nie podjął bo dalej to co muszę zrobić z części pod
  • Odpowiedz
@halmial123: do płukania woda nanopore 20MOhm (dejonizowana ale taka trochę lepsza). Do normalnej pracy najłatwiej jakiś płyn, ja z lenistwa zalewam CryoFuel bo po prostu działa. Minimum jak nie chcesz płacić 20 EUR/l to biocyd jest must have bo woda+światło = glony po jakimś czasie. Tu już ci nie pomogę, wiem że są gotowe preparaty i Jay kiedyś jakiś reklamował.
  • Odpowiedz
@halmial123: jedne wytrącają osad i zabijają ci pompę a inne nie :)

Każdy porządny markowy płyn zawiera jako bazę z grubsza to samo - coś żeby nie rosło w nim życie, środki antykorozyjne i smarowidło do pompy.

Do tego dodaje się różne barwniki albo substancje które sprawiają że płyn jest nieprzezroczysty. To z nimi głównie jest problem.
Ja trzymam się przezroczystego i bezbarwnego płynu bo zależy mi na niezawodności a nie
  • Odpowiedz
@halmial123: akurat dobre węże są teflonowane - nie barwią się i nie uwalniają plastyfikatora. Ja w tym buildzie ponownie użyłem węży które miały już ponad rok bo były w takim stanie że szkoda wyrzucać.
  • Odpowiedz