Cześć.

Zrobiłem swojego pierwszego custom loopa.

Wszystko przebiegło bez zastrzeżeń i zgodnie z milionem tutoriali i filmów z YT

Mam
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Krizz zainstaluj hwinfo i tam kazdy wskaznik widac ile ma stopni. Wciaz to noe jest wszystko ale jesli pod obcoazeniem nie widzisz duzych zmian temperatur w wodzie to znaczy, ze termopady z blokiem nie stykaja i nie oddaja ciepla
  • Odpowiedz
@Krizz dolna chłodnica musiałaby być odwrotnie (wentylatory pod nia) by pchały powietrze a nie wyciągały.
jakos tak to jest, że wentylatory jak w pc mają znacznie większą sprawność przepływu powietrza i sprężu, gdy "obciążenie" jest na wylocie, a nie na wlocie wentylatora.
  • Odpowiedz
Kolejne pytanie do społeczności
Jak powinien wyglądać cykl przepływu płynu w instalacji chłodzenia wodnego zarówno GPU jak i CPU z dwiema chłodnicami?

Jeden ze znanych sklepów napisał mi tak:
Pompa/rezerwuar -> blok procesora -> blok karty graficznej -> chłodnica -> pompa/rezerwuar
Czy to jest poprawne wg Was?
#komputery #watercooling
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Krizz: dwie pompy i dwa obiegi, jeden przez procesor a drugi przez grafikę ale nigdy nie robiłem takiego chłodzenia więc nawet nie wiem czy się da a może jedna pompa rozdzielona na dwa obiegi?
  • Odpowiedz
@Krizz:
A robisz LC dla wyglądu czy wydajności czy coś pośrodku?
Jeśli to pierwsze i ma być taniej to nie ma różnicy, możesz zacząć od mniej obciążonego elementu w twoim configu (choć to i tak niewielka różnica), ale i tak będą się nawzajem kanibalizować.
Jeśli drugie to tylko i wyłącznie dwa obiegi (CPU+Mobo i GPU).
A jeśli trzecie to po pierwsze zastanów się w ogóle nad LC, a po drugie
  • Odpowiedz
Luuudzieee polećcie obudowę do tysiaka w której będę mógł na spokojnie zrobić chłodzenie wodne grafy i procka z dwoma chłodnicami.
Wybieram już tydzień i nadal nic ciekawego. Jeden warunek bez chłodnicy na boku.
Ktoś coś podpowie?
#komputery #watercooling
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

z dwoma chłodnicami.


@Krizz: dwiema*

Od siebie w tej cenie poleciłbym Lian Li O11 Dynamic EVO: kosztuje 8-9 stówek, upchniesz do 3 radiatorów 360 a przy planując/prowadząc węże tym nie będziesz miał gimnastyki z PSU i dyskami które są w oddzielnej komorze.
Ciekawostka: GPU można umieścić w aż 3 różnych miejscach
Minusy: dość szeroka jak na obudowę.
  • Odpowiedz
  • 1
@purrminator: no stary zrobiłeś mi dzień tą obudową. Ideolo dla mnie. Dwie chłodnice, na dole i górze przepływ powietrza od dołu do góry, każda 360 i 3 wety. możliwości konfiguracyjne tej obudowy są fantastyczne. dzięki kolego!
  • Odpowiedz
Pytanie do osób które robiły #watercooling #chlodzeniewodne do PC, czy faktycznie taki custom loop jest cichy, czy to tylko bajki? A może wiecie, czy są jakieś nie wiem sklepy/serwisy gdzie moźna by to zobaczyć na żywo i usłyszeć jak pracuje? #pcmasterrace
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jmmzon: ja dla bezpieczeństwa dowaliłem chłodnice 3x120 + 2x120 grubą, dobre wentyle i cisza prawie jak makiem zasiał ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@jmmzon: trochę przesada, jak nie robisz OC to wystarczy zamienić WSZYSTKIE wiatraki na markowe 120mm i będziesz mieć wystarczająco chłodno i cicho (obczaj sobie 4080 noctua edition 2x120mm)
  • Odpowiedz
Małe pytanie na szybko czy zamiast pasty jak dam płynny metal to jest jakaś różnica? Chodzi mi o np mniejsze "peaki" we wzrostach temperatury? Oraz czy mogę dać na I9 12900k i chłodzenie wodne gdzie jest "miedziana" podstawka? W ogóle jest to jakaś realna różnica czy zbędny bajer?
#overclocking #chlodzeniewodne #watercooling #komputery #hardware #cpu #pcmasterrace
kolonko - Małe pytanie na szybko czy zamiast pasty jak dam płynny metal to jest jakaś...

źródło: d8cb8a3c66c0193209b103

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kolonko: metal zeżre miedzianą podstawę chłodzenia, a przy nieumiejętnej aplikacji doprowadzi do zwarć (przewodzi prąd). Na dobrej paście uzyskasz podobne wyniki temperaturowe co na metalu, ergo: gra nie warta świeczki.
  • Odpowiedz
@kolonko: bo zasadniczo możesz podłączyć pod dowolne wejście FAN (CPU, SYS, PUMP) i potem sterować krzywą wentylatorów w BIOS. Tyle, że trzeba pamiętać potem gdzie się podłączyło to raz. A dwa, przykładowo na mojej płycie, wejście opisane jako PUMP jest niesterowalne, tzn. Freezer podłączony pod to wejście kręciłby się zawsze na maksimum obrotów. Dlatego podłączyłbym pod CPU_FAN, w końcu jest to chłodzenie procka.
  • Odpowiedz
Mireczki potrzeba pomocy
Zachciało mi się złożyć custom WC do komputerka. Vega 64 + 4790k. Na razie mam blok do vegi niklowany EK, chłodnicę ek 240, teraz cała reszta (złączki, 360tka, blok cpu, pompka, rez, złączki i węże). Polecicie albo powiecie gdzie czytać aktualne info co warto brać budżetowo ? Poziom hałasu: średni, nie zależy mi na super ciszy.
#watercooling
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Kup se chłodnicę z ogniwem Peltiera mówili. Zbiornik 15l schłodzi o 10-15 stopni mówili....

https://www.aliexpress.com/item/4001219159955.html

Plan był taki, że zamontuję to do chłodzenia ploterka z laserem CO2, chłodzenie wykonane tradycyjnie z wiadrem pełnym 10l wody w temperaturze pokojowej. Miałem nadzieję, że nawet biorąc pod uwagę, że te parametry są z księżyca, to wynalazek zamontowany na dolocie wody do lasera, jeśli nawet urwie ze trzy stopnie, to już będę wygrany (średnia temperatura otoczenia w domu:
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Żona ma rację, na pewno sprężarka z lodówki byłaby bardziej wydajna :)


@slavoy: i dawała szereg innych, bardzo pożytecznych w takim warsztatowym pomieszczeniu odizolowanym od reszty domu możliwości :)
Choć znając moją żonę nie mam złudzeń, najdalej przed najbliższymi świętami do mojej minilodówki trafiłaby paczka pierogów, której już nijak nie można upchnąć w lodówce domowej, potem słoik barszczu...
  • Odpowiedz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Cerasus: tak, wszystko sterowane z płyty głównej. Grafika dokładnie tam gdzie widzisz gdzie jest. Jej długość jest też adekwatnie odznaczona na grafice.
  • Odpowiedz
Mircy czy ktoś może mi powiedzieć co to za jednostka miary "tubes"
Widzę radiatory z określeniem 12tubes i 18tubes.
I widzę że okresla ona wydajność chłodzenia? Ilość płynu jaką bierze?
Ktoś może mi powiedzieć co to za jednostka?

chcę kupić radiator 240mm.
Shewie - Mircy czy ktoś może mi powiedzieć co to za jednostka miary "tubes"
Widzę ra...

źródło: comment_xSLtP3u5ys6UPERZcNiMmjv6FTbJAUJz.jpg

Pobierz
  • 37
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Shewie nie jestem ekspertem nie zajmowałem się z tym ale większa powierzchnia styku = większa zdolność odprowadzania ciepła. Lepiej mieć 10 cienkich rurek niż jedną dużą.

Poszukaj w specyfikacji ile energii może odprowadzić, będzie zapewne pod nazwą TDP.

Ja np w swoim pc mam chłodzenie powietrzne o TDP 250w i w zupełności wystarcza
  • Odpowiedz
@etutuit: Teoretycznie taki z 18 kanalikami powinien lepiej oddawać ciepło niż z 12 ale jest jeszcze kilka ważnych parametrów jak gęstość upakowania finów, materiał z którego zrobiono radiator, grubość radiatora... No i najważniejsze to jakich wentylatorów użyjesz. Poczytaj testy w sieci i pooglądaj gotowe setupy na pcpartpicker.
  • Odpowiedz
Czy zakładając blok wodny na GPU cewki powinny mieć nałożony termopad? Na oryginalnym chłodzeniu nie było tam termopadów, wg instrukcji chyba też nie było, ale mam pewne wątpliwości czy brak chłodzenia tego elementu jest w porządku i czy nie powinienem dołożyć paska. Grafika to 2070 Super, blok EK Vector RTX.

#watercooling #pcmasterrace #komputery
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@aso824: tak ale V-Sync działa w grze jak bedziesz w menu gry to bedziesz miał drące ryja cewki, G-Sync / Free Sync działa we wszystkich aspektach.

Pooglądaj sobie na yt tutoriale, może coś znajdziesz dla siebie bo solucji jest wiele.
  • Odpowiedz