Wpis z mikrobloga

https://piotrciechanow.com/co-z-ta-ewolucja/?fbclid=IwAR22__KlZGd85GDaGcmTqZA0G_osSuc4i39zelQrdagpqr3UoQp2vuvFEkU

Próbę pogodzenia ewolucjonizmu z kreacjonizmem podejmuje się tzw. ewolucjonizm teistyczny. Według niego Bóg miał się posłużyć ewolucją w dziele stworzenia. Katolicy uznające to wyjaśnienie wykazują się ignorancją, ponieważ teoria ta jest sprzeczna z filozofią tomistyczną, na której oparta jest dogmatyka katolicka. Jak głosi ta filozofia każdy byt ma swoją istotę, czyli to co sprawia, że możemy powiedzieć, że coś jest tym czym jest. I jest to coś stałego, żaden byt nie może zmienić swojej istoty, ponieważ przestaje być tym czym jest. Zmiany cech przypadłościowych, nie mogą doprowadzić do zmiany istoty. Takie zjawisko zachodzi tylko w jednym przypadku, przy przeistoczeniu chleba w ciało Chrystusa i wina w jego krew. Przyczyna niższa nie może wywołać skutku wyższego. Podsumowując, przyjmując ten pogląd należy zrezygnować z metafizyki klasycznej, na której oparta jest nauka Kościoła.

#ateizm #filozofia #katolicyzm #bekazkatoli
  • 2
  • Odpowiedz
@BRTM: Jak byłem w gimbazie i na próbowałem pogodzić wiarę z boga z ewolucją to wpadłem na pomysł że ewolucja toczyła się twoim trybem, a w pewnym momencie po prostu bóg tchnął w małpę duszę i stał się adam i stała się ewa.

Wiem, głupie, ale pomogło utrzymać mi wiarę jeszcze przez kilka lat.
  • Odpowiedz
@Cepion: można uznać Jezusa za Syna Człowieczego w rozumieniu, że przyszedł już do ludzi jako pierwszy czlowiek. Mozna mówić o daniu szansy ludziom na zbawienie- nieśmiertelność duszy, która może kontynuować swoje życie po śmierci cielesnej. W odróżnieniu od wcześniejszych istnien, które mogły rodzić obawy co do swojego człowieczeństwa przez niski stopień rozwoju.
Sam wątek Adama i Ewy był tak naturalny dla ponad XX wieków czytelników Pisma jak dzisiaj teoria ewolucji,
  • Odpowiedz