Wpis z mikrobloga

Mirki spod tagu #sdr i może trochę #krotkofalarstwo, ale tylko trochę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nasł#!$%@? sobie okolice swoim SDRem. U mnie w mieście jest jedno lokalne radio, które nadaje na 107,5 MHz. No i fajnie, na 107,5 odbieram ten sygnał...


Od czego to zależy? To nadajnik tak śmieci w eterze, czy po prostu fale się jakoś odbijają i dlatego słyszę ich na tylu częstotliwościach? Odbieram to na zwykłym prostym dipolu.
  • 30
@Misterius: w zasadzie powinienem chyba raczej napisać intermodulacje zamiast modulacje skrośne. Genralnie chodzi o to, że sygnały się ze sobą mieszają i zmieniają swoją częstotliwość, a że stacje komercyjne są silne to dobrze słyszysz je na różnych innych częstotliwościach. Może spróbuj jakiś filtr typu band-stop wycinający pasmo komercyjne? Ewentualnie, jeśli chcesz słuchać konkretnego wycinka pasma to filtr typu band-pass na te wybrane częstotliwości.
@Misterius: Generalnie, na wszelkich układach nieliniowych dzieją się "cuda", sygnały są zniekształcane i przez to pojawiają się na innych częstotliwościach. Dlatego najlepiej jeśli mieszacze, wzmacniacze i inne tego typu elementy w odbiorniku jak najbardziej przypominają elementy liniowe. O tym jak dobry jest, pod względem liniowości, układ mówi parametr IP3. SDR to nie jest odbiornik idealny ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale może spróbuj poeksperymentować z filtrami na wejściu.
@tomekb1999
@AleBrew
@Xarus195
@pierzak

Dziękuję Panowie za pomoc ( ͡º ͜ʖ͡º) jak mnie temat wciągnie to zainwestuje w sdrplay, na razie musi mi wystarczyć RTL sdr V3. Na falach krótkich odbierałem przed chwilą francuskie i angielskie radio, w dzień jakieś azjatyckie, więc uciecha jest ()
@art212: Zupełnie inny hardware niż RTL-SDR. Kiedyś porównywałem odbiór SDRplay RSP1A z radiostacją KF(modelu nie pamiętam, ale jakiś Kenwood) i dużo lepiej było słychać na SDRplay
@art212: bazówką, dlatego napisałem radiostacją, a nie radiotelefonem ;) Właściwie określenie, że lepiej słychać na SDRplay jest na wyrost, ponieważ to oprogramowanie odpowiada za jakość dźwięku, ale komfort moim zdaniem lepszy.
@AleBrew a czy sdr play ma możliwość odsłuchu "zdalnego"? W sensie sdr z anteną w domu i dostęp do niego z dowolnego miejsca przez internet? Ewentualnie jak to rozwiązać, żeby tak to działało?
@art212: To nie kwestia urządzenia, a programu. Na Windows jest SDRConsole v3, ale upload trzeba mieć powyżej 10-20 Mbit/s. W SDRConsole V2 była opcja kompresji, ale nie wiem dlaczego autor tak zrobił w wersji v3.