Wpis z mikrobloga

Polak w pociągu. Dlaczego jeździmy tak rzadko? <<< znalezisko
Zaledwie osiem razy Polak jechał pociągiem w 2018 roku. To znacznie mniej niż średnio w Unii Europejskiej (ponad 20 razy), blisko dziewięć razy mniej, niż w przodującej w Europie Szwajcarii, a sześć razy mniej niż w Danii. Ale także w Polsce występują silne zróżnicowania regionalne.

- Pod względem korzystania z komunikacji kolejowej w czołówce są województwa pomorskie, mazowieckie, dolnośląskie i wielkopolskie, a najrzadziej, bo dwa razy w roku, jadą pociągiem mieszkańcy województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

- Te regionalne rozpiętości wynikają z wielu powodów, zarówno obiektywnych, jak gęstość i jakość infrastruktury kolejowej, liczba ośrodków miejskich, różna gęstość zaludnienia województw, ale także subiektywnych, tj. lepszej lub gorszej organizacji przewozów i usług kolejowych.

- Samorządy poszczególnych województw powinny mieć i realizować politykę promowania kolei w danym regionie, a choć nie jest to łatwe zadanie, istnieją działania i dobre praktyki, które można powielać – stwierdza UTK.


#polska #europa #kolej #pkp #transport
BaronAlvon_PuciPusia - Polak w pociągu. Dlaczego jeździmy tak rzadko? <<< znalezisko ...

źródło: comment_07BXWhhlmn0xnPWlc79fZFxvgeUYPgHR.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
Osobiście mam wątpliwości, czy trójmiejską SKM powinno się na odcinku ich własnych torów wliczać do tych statystyk- to znacznie bardziej metro, niż kolej regionalna.
  • Odpowiedz
  • 0
@arct2 metro jest pod ziemią. SKM to przecież zwykłe pociągi jeżdżące na całkiem długich trasach, należące do PKP. To nie wiem dlaczego nie chcesz tego liczyć.
  • Odpowiedz