Wpis z mikrobloga

Post 9. Leasing ze stałą stopą czy ze stopą zmienną?
Domyślnie oferty leasingu są konstruowane o zmienną stopę WIBOR 3M lub 1M (1,72% lub 1,63%). Oznacza to tyle, że w trakcie umowy leasingowej możemy dostać powiadomienie o przeliczeniu raty leasingu w związku ze zmianą stawki WIBOR. I raczej komunikat taki dostajemy kiedy WIBOR rośnie, a nie w drugą stronę( ͡° ʖ̯ ͡°) W dodatku OWL mają zapis, że WIBOR nie może być mniejszy niż 0. Rekalkulacja jest dokonywana kiedy ten zmieni się o 0,25p.p. (zazwyczaj jest taki interwał, inaczej niż w kredycie hipoteczny gdzie interwał to 0,01 p.p.).

Ale istnieje również opcja wzięcia leasingu ze stałą stopą, niezależną od WIBOR. Jest to produkt droższy, ale dający poczucie że niezależnie od sytuacji na rynku finansowym, będziemy płacić stałą kwotę aż do końca umowy. Czy warto dopłacić i ile więcej to kosztuje? Podam na swoim przykładzie, gdzie poszukuje takiej właśnie oferty. Na ogień weźmiemy PKO Leasing.

Pomijam wartość auta, wyrażę wszystko w % bo to do nich się odnoszę. 30% wpłaty, 47 miesięcy, 10% wykup. Suma opłat w przypadku oprocentowania zależnego od WIBOR: 106,85% W przypadku oprocentowanie stałego niezależnego od WIBOR: 107,46%. 0,61% w skali 4 lat. Przyjęty indeks zamiast WIBOR to 1,9982% vs 1,6400%. Czy to duży? To kwestia na ile cenicie swój spokój. Ja uważam, że to bardzo mała kwota za spokój i zabezpieczenie w przypadku kredytu. Minus jest taki, że istnieje scenariusz że WIBOR się obniży, a rata pozostaje stała. Jednak 4 lata według mnie to bardzo długi horyzont w kwestii finansów.

Leasingodawcy które oferują stałą stopę niezależną od WIBOR: PKO Leasing, Millenium, mLeasing, RCI Leasing (zawsze), Impuls Leasing, EFL
Leasingodawcy, którzy nie oferują stałej stopy: BNP

#przedsiebiorczosc #finanse #leasing #kredyt #motoryzacja #motoleasing

ostatni wpis
  • 7
  • Odpowiedz
@Przedmidorrr: Tak spotkałem się. W szczególności dotyczy to ofert na auta używane tej marki, ale też kiedy nie łapie się na żadne "promo" Np. leasing RCI spokojnie jestem w stanie przebić. VW leasing w najmie często nie daje super oferty, tylko mocno średnią. Audi podobnie bo liczy od ceny katalogowej. Także zdarza się, nie zawsze, ale często. W szczególności na długich okresach i tym, że zewnętrznie zrobię leasing bez wpłaty,
  • Odpowiedz
@OptiFinance: opisal byś proszę licytacje samochodów poleasingowych? jak to działa, czy warto, czy wygrywając licytacje jestem zobowiązanych kupić samochód etc.
  • Odpowiedz
@Radus: Mam w tym nieco mniejsze doświadczenie, ale zdarzyło mi się kilka razy leasingować takie auta z placu PKO czy MasterLease. Mogę podpytać klientów lub jutro wykręcę, żeby dowiedzieć się więcej. Z tego co wiem to przy premium autach wpłaca się zadatek/zaliczkę/wadium i dostaje 2 tygodnie na wpłatę środków - niezależnie czy leasing czy nie. Jeden z moich klientów się nie wyrobił i z tego co wiem to miał karę
  • Odpowiedz