Wpis z mikrobloga

Wczesniej zadalem podobne pytanie lecz nie dodalem tagow i bylo malo odpowiedzi.
Tak wiec, Skonczylem tylko gimnazjum, z powodow osobistych nie moglem isc dalej do szkoly lecz dzieki temu nie zglupialem jak reszta mlodzierzy, nie bawiac sie w zadne chlanie/bajerowanie czy inne niepotrzebne rzeczy(tv/manipulacja), wiekszosc czasu spedzalem sam myslac/obserwujac i dzieki temu nauczylem sie myslec logicznie czy jak to jest"critical thinking"
Tez od ponad 7-10 lat ucze sie ang, do takiego poziomu ze od 5? lat nie robie nic poza rozmowa z rodzina po pl, czytanie, pisanie, ogladanie filmow, czy ogolnie gdy mam problem z czymkolwiek to odrazu wole wpisac w google po ang.
Od 1 tyg zaczalem patrzec na cale te programowanie, bo wlasnie na Informatyczne rzeczy mialem isc do szkoly, lecz sie nie udalo
ksiazki Head first html+css przerobilem w 1 tydzien, bawiac sie moze z 1/2 max 3 h dziennie potrafilem rozumiec wszystko prawie odrazu bo jakos latwo mi to wchodzilo do glowy, patrzylem sobie pozniej na JS/Java czy C# to rzeczy sa podobne bo jezyki maja podobny layout

No wiec czy bedac tylko po gimnazjum bede miec problem ze znalezieniem pracy?, gdy spedzil bym z 6+ miesiecy przerobil bym z 4/5 ksiazek o tych jezykach co napisalem(tworzenie gier najbardziej mnie interesuje lecz zobaczymy co z tego wyjdzie)
to byla by mozliwosc abym znalazl prace jak bym po ksiazkach zrobil kilka projektow itp?, czy przez to ze mam tylko gim beda mnie mieli gdzies i odrazu ignorowali moje CV?
(tez pamietam jeden dobry tip dzieki czemu ludzie znalezli szybciej prace czy dostali interview, ktos z 10letnim dosw polecil komus zeby zamiast CV z szkolami/dosw z mcdonaldu wypelnil cale CV o projektach i ogolnie calym IT, zeby nawet szkol nie dodawal czy studiow bo to tylko zajmuje miejsce, i po tym odrazu jak wyslal nastepnego dnia dostal interview)
wiec wyglada tak jak by ze nie licz sie az tak szkola?, chyba ze poprostu trzeba dobrze trafic lub rynek US jest inny?

{tez bym zapomnial dodac ze od ponad 10 lat wszystko na kompie uczylem sie sam, od tworzenia prywatnych serwerow do gier mmorpg, do budowy czy naprawy/lutowania komponentow do naprawy czy lubieniu "bawienia" sie z naprawa gdy programy/aplikacje nie dzialaly na komputerze}
#programista15k #informatyka #naukaprogramowania #pracait #it #programowanie
  • 17
  • Odpowiedz
@Grzybol1551: Nie mając doświadczenia komercyjnego chętniej na rozmowę zostanie zaproszony student informatyki niż osoba bez średniego wykształcenia. Miałbyś jakieś szanse, jeśli w CV wrzuciłbyś link do porządnego projektu własnego na githubie. Ogólnie Twój post nie robi dobrego wrażenia: masa błędów w pisowni/składni zdań. Postaraj się CV napisać porządniej.
  • Odpowiedz
@Grzybol1551: Mnie się wydaje, że w przypadku dużych firm to działa trochę tak, że często biorą studentów jak leci, no bo patrzą, że koleś na trzecim roku jako takiej uczelni, no to coś tam kumaty musi być, a więc coś z niego powstanie.
Ty nie możesz się pochwalić potwierdzeniem swojej kumatości dyplomami więc musiałbyś to udowodnić inaczej.
Najlepiej właśnie jakieś pokaźne repo z projektami, może nawet małymi, no ale jako tako
  • Odpowiedz
@r3m0: Co do umiejetnosci programowania to i tak naucze sie w pracy, bo nigdy nic nie jest to samo jak robienie wlasnych projektow, nawet ludzie po studiach maja z tym problemy.
a dzieki znajomosci ang na dobrym poziomie(co ludzie po studiach nadal maja problemy, bo znam takich) daje to umiejetnosc researchu na google czy stackoverflow
Ja uczac sie ang doszedlem do takiego poziomu ze z latwoscia rozumiem "rdzen" jak myslec w
  • Odpowiedz
@Grzybol1551: W kwesti samej umiejętności programowania - tu naprawdę nie jest ważny język jaki znasz.
Programista javy jak będzie trzeba to w kilka miesięcy stanie się jako takim programistą pythona, bo to tylko forma wyrażania tego co trzeba zrobić.
Ja mam w domu spawarkę i nawet coś tam posmarkać umiem, ale mimo tego nikt by mnie nie przyjął na stanowisko spawacza, nawet by mi wykształcenie nie pomogło. Po prostu to, że
  • Odpowiedz
to i tak naucze sie w pracy,


@Grzybol1551: Najpierw musisz tą pracę dostać, a to może być trudne mając tylko wykształcenie podstawowe. Nikt Cię na rozmowę nie zaprosi, bo i po co skoro nie masz nawet matury. Jaką gwarancję ma pracodawca, że cokolwiek się nauczysz jak nie skończyłeś liceum nawet. Teraz jest taki zalew ludzi po bootcampach, kursach i samouków, że CV ludzi bez studiów idą od razu do kosza. Skąd
  • Odpowiedz
@Grzybol1551: Nie zniechęcaj się, ale zacznij od właściwej strony.
A co do tego technikum - wg mnie nie byłaby to zła opcja w Twoim przypadku, zawsze to wygląda lepiej niż gimnazjum. No i jednak ogólna percepcja dzisiaj jest taka, że jak ktoś nie ma matury to coś tu jest grubo nie w porządku. Weź też pod uwagę, że jeśli dostaniesz tą pracę to będziesz wśród ludzi, którzy w 99% mają wyższe
  • Odpowiedz
@r3m0 @yggdrasil: ok, widze ze bardziej chodzi o to jak myslalem ze ludzie poprostu mysla ze jestem za glupi aby cokolwiek sie nauczyc czy myslec, niz taki zwykly student
Lecz jak bym uczyl sie przez dluzszy czas i mial wlasne projekty to pewnie dalo by rade sie jakos wybic? dodajac ze na LinkedIn sami headhunterzy gdy whodza na profile bardziej interesuje ich projekt niz szkola, co nie?

4 lata w szkole
  • Odpowiedz
@Grzybol1551: Headhunterzy to najczęściej w ogóle się gówno znają i raczej będą się tej szkoły doszukiwać, dlatego musiałbyś ich olśnić jakoś inaczej, żeby się dali przekonać, że no nie jesteś głupi, po prostu.
  • Odpowiedz
ok, widze ze bardziej chodzi o to jak myslalem ze ludzie poprostu mysla ze jestem za glupi aby cokolwiek sie nauczyc czy myslec, niz taki zwykly student

Lecz jak bym uczyl sie przez dluzszy czas i mial wlasne projekty to pewnie dalo by rade sie jakos wybic? dodajac ze na LinkedIn sami headhunterzy gdy whodza na profile bardziej interesuje ich projekt niz szkola, co nie?

4 lata w szkole mialo by byc
  • Odpowiedz
@Grzybol1551: Headhunterzy mają gdzieś. Oni wpisują sobie w swoją mega wyszukiwarkę i po prostu nie pokazujesz się w wynikach, bo np. nie masz studiów i tyle. Nie napisałem nigdzie, że jesteś głupi, tylko zastanów się, prowadzisz firmę i pracownik to koszt i ten koszy ma się zwracać. Kogo wybierasz kogoś bez doświadczenia i żadnej szkoły czy kogoś bez doświadczenia i po studiach? Wiesz, że skoro skończył studia to masz pewność, że
  • Odpowiedz
@yggdrasil: Rozumiem ze nikt tu tak o mnie nie pisze ale tu bardziej chodzi o to ze HR czy inni w biurze twierdza ze ktos po gimnazjum czy bez studiow jest glupi, juz nie raz mi to uswiadamiali gdy szedlem na rozmowe jako spawacz, gdy powiedzialem ze gimnazjum to zapadala cisza, mimo tego ze spawacz nie potrzebuje kompletnie szkoly to oni i tak nierozumieja.

@Drew: z tym Opensource cos slyszalem
  • Odpowiedz
ok, widze ze bardziej chodzi o to jak myslalem ze ludzie poprostu mysla ze jestem za glupi aby cokolwiek sie nauczyc czy myslec, niz taki zwykly student

Lecz jak bym uczyl sie przez dluzszy czas i mial wlasne projekty to pewnie dalo by rade sie jakos wybic? dodajac ze na LinkedIn sami headhunterzy gdy whodza na profile bardziej interesuje ich projekt niz szkola, co nie?

4 lata w szkole mialo by byc
  • Odpowiedz
@pieczony-ziemniaczek: ja tutaj raczej pisze wszystko na szybko, nie dodaje ż ę ć czy inne bo nie mam wgranego jezyka polskiego na os :D(glupie wytlumaczenie wiem)

wiem tez ze tak nie powinno to wygladac bo to nie profesjonalnie i tego bym nie robil, przyzwyczajic sie do uzywania tego lub zmian w interpunkcji to wedlug mnie nie problem, ale dzieki za wskazowke
  • Odpowiedz