Wpis z mikrobloga

Jak poprawić służbę zdrowia w Polsce?
Niemal każda partia proponuje dziś cudowny środek jakim jest zwiększenie nakładów z obecnych 4.8%PKB do 6%PKB. Lewica poszła nawet krok dalej i chce wydawać 7.2%PKB. Tylko, czy to pomoże? Może najpierw sprawdźmy jak inne kraje sobie radzą z organizacją leczenia i spróbujmy spróbujmy wyciągnąć wnioski?
Singapur ma najlepsze i najtańsze leczenie, wynika to z faktu, że aż 69% kosztów leczenia jest finansowane ze środków prywatnych (w Polsce tylko 28%). Rządzący uważają, że model nieograniczonego dostępu do służby zdrowia prowadzi do rosnących w nieskończoność kosztów. Pacjenci więc nie nadużywają niepotrzebnie systemu, a wynika to z faktu, że muszą płacić za po części z własnej kieszeni.
Efekt? Całkowite środki przeznaczane na służbę zdrowia (prywatne + publiczne) w Singapurze w 2011 wyniosły 4,6% PKB. W Polsce natomiast 6,7% PKB.
Płacąc tak niewiele w Singapurze jest jeden z najniższych na świecie wskaźników śmiertelności urodzeń - 2 na 1000 (w Polsce 4 na 1000), oraz oczekiwana długość życia stawiająca to miasto-państwo w czołówce.
Nie wierzcie politykom bandy czworga, którzy obiecują zwiększenie finansowania zamiast gruntownej reformy systemu.
W Czechach postanowiono wprowadzić niewielkie opłaty przy wizytach u lekarza na wzór Singapurski i taki mały psychologiczny ruch zmniejszył kolejki do lekarzy. Czy mając służbę zdrowia w zapaści nie możemy iść w tym samym kierunku?

Źródła:
https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/rotator/singapur-ma-najlepsze-i-najtansze-leczenie/
https://www.prawo.pl/zdrowie/dlaczego-w-czechach-nie-ma-kolejek-do-lekarza-,238371.html

#polityka #zdrowie #ekonomia #4konserwy #neuropa #polska
  • 39
@niezdiagnozowany:

juz widze jak PiS wprowadza minimalne oplaty typu 10-30 zl za wizyte do specjalisty, przeciez ich glowny elektorat czyli stare baby by #!$%@? dostaly, ze nie moga sobie porozmawiac z lekarzem za darmo.

Problem w tym, że żadna partia, która będzie rządzić po 13.XI (według sondaży) nie zamierza iść w tym kierunku.
@SharpEdges: Następny... Jakaś narada na kuc-forum była że spamujecie tymi pierdołami?

Singapur ma najlepsze i najtańsze leczenie, wynika to z faktu, że aż 69% kosztów leczenia jest finansowane ze środków prywatnych (w Polsce tylko 28%).


Hmmm z czego to może wynikać Moja szalona teoria mówi że pewnie z następującego faktu: pkb per kapita w Singapurze wynosi $60k a w polsce to jakieś $14k. A to wszystko przy pominięciu demografii, geografii i
Efekt?


@SharpEdges: albo próchnica. U nas jak wyszło że do dentysty wszyscy chodzą prywatnie to mamy narodowy problem ze stanem uzębienia - bo ludzie żałują stówki rocznie na wizytę.
Wiem, że jest też stomatolog na NFZ ale jednak większość ludzi chodzi do prywatnych gabinetów, jak już chodzi.
@niezdiagnozowany:

juz widze jak PiS wprowadza minimalne oplaty typu 10-30 zl za wizyte do specjalisty, przeciez ich glowny elektorat czyli stare baby by #!$%@? dostaly, ze nie moga sobie porozmawiac z lekarzem za darmo.

Aby pójść do lekarza specjalisty, poza drobną grupą "specjalizacji" potrzebne jest skierowanie, wątpię żeby lekarze wystawiali skierowania bo "ktoś chce sobie pogadać".
@stan-tookie-1: A wiesz czemu ludzie chodzą prywatnie? Bo w planach finansowania NFZ ludzie otrzymują plomby amalgamatowe, co ze względów estetycznych i higienicznych to jakaś aberracja.
W każdym razie tu jest widoczny efekt o którym pisałem, nie ma kolejek do stomatologów prywatnie.
@niezdiagnozowany: A na bazie czego ma wystawić? Jeśli pacjent się na coś skarży, to w wielu przypadkach jedyną opcją jest wysłanie go do specjalisty z danej dziedziny. A że osoby starsze częściej się skarżą, co z racji wieku nie jest niczym dziwnym, częściej są wysyłane do specjalistów.
@SharpEdges: ale też ludzie zaniedbali ten fragment zdrowia. Pytanie czy chcemy na to sobie pozwolić w innych branżach i dopuścić do sytuację gdzie np ludzie będą później wykrywać raka bo psychologicznie będą mieli barierę przed wydaniem "swoich" pieniędzy na badanie
@Fidel1: rdze widac, a nie opowiadam o tym ze panie jaka jest rdza. Natomiast jak jade z problemem z silnikiem, to patrza w silnik, a nie po przeprowadzonym wywiadzie ze mna kieruja do specjalisty nie wiedzac dokladnie nawet z czym jesy problem ;).
@niezdiagnozowany:

rdze widac

Wiele schorzeń też, tylko trzeba najpierw być lekarzem.

Natomiast jak jade z problemem z silnikiem, to patrza w silnik, a nie po przeprowadzonym wywiadzie

W silnik patrzy osoba która zna się na silnikach, a nie taka która wie ogólnie jak działa i jest zbudowany.

a nie po przeprowadzonym wywiadzie ze mna kieruja do specjalisty nie wiedzac dokladnie nawet z czym jesy problem ;).

Jak pojedziesz z rdzą, to
@stan-tookie-1: Ale pomyśl, gdyby wprowadzić częściową odpłatność to moglibyśmy zaoszczędzić sporo kasy. Menel z rozciętym łukiem brwiowym, który przylazł na SOR zostałby odesłany z kwitkiem. Chyba każdy żul woli wydać dajmy na to 30zł na wódkę niż miałby zapłacić za usługę.
Zaoszczędzona kasa mogła by posłużyć na profilaktykę i rozmaite kampanie np. dotyczące właśnie stomatologii. Z tego co się orientuje rząd w Singapurze dość mocno stawia właśnie na takie działania.