Wpis z mikrobloga

#jp2 @haes82: #religia #kiciochpyta

Mam takie #pytanie, całkowicie poważne i bez ironii - co waszym zdaniem #janpawel2 zrobił (tak realnie) dla Polski i świata, że jest tak uwielbiany? Pytam, bo trzeźwo widząc nie widzę ani jednej takiej rzeczy i moim zdaniem poza robieniem show (wesoły sympatyczny dziadunio) w zasadzie cała jego działalność to puste słowa, powtarzanie wciąż tych samych frazesów i mętne odwołania do wartości, z którymi kompletnie się nie identyfikuję. Ale może ktoś mnie przekona.
  • 4
@haes82: on podobno taki super, bo w przeciwieństwie do innych papieży, lubił podróżować. I niby komunizm z polski w jakiś sposób przegonił.
Rozmawiałem kiedyś na ten temat z prawaczką, to powiedziała, że Rosjanie się go bali, dlatego chcieli go zastrzelić, a ludzie którzy walczyli o wolność dostali odwagi i motywacji. Jakby lata wyzysku, komuny i hiperinflacji nie wystarczyły...
Ale nawet jeśli to prawda, to większa zasługa należy się kardynałom co go
ludzie którzy walczyli o wolność dostali odwagi i motywacji. Jakby lata wyzysku, komuny i hiperinflacji nie wystarczyły...


@jan_zwyklak: zawsze mówię, że komunizm sam by się wypieprzył bez JP2. Żadne "niech zstąpi duch twój" nie działało równie skutecznie jak nędza, bieda, wyzysk i bylejakość tamtych czasów. JP2 trafił jednak w dobry moment dziejowy aby zbić na tym maksymalny kapitał polityczny dla siebie i prowadzonej przez siebie organizacji.
W sumie to zagrał władzy na nosie, będąc defacto szefem państwa. Plus motywował ludzi wierzących i niewierzących też chociażby tym że #!$%@?ł samym faktem bycia papieżem władze PRL. A komuny to z pewnością sam nie wygnał