Wpis z mikrobloga

26 września 1939 roku.

O 17.30 w lesie pod Góreckiem Kościelnym generałowie Emil Krukowicz-Przedrzymirski i Jan Kazimierz Kruszewski podpisali akt kapitulacji połączonych wojsk Armii „Modlin” i Grupy Operacyjnej gen. Kruszewskiego.

Garnizon Warszawy odpiera szturm nieprzyjaciela.

Walki z Niemcami.

====
Hel.
====

Niemiecka artyleria ostrzeliwuje pozycje polskie w rejonie Kuźnicy, Jastarnii oraz na linii obrony w okolicach Chałup. Tego dnia cypel helski nie jest ostrzeliwany.

==============
Obrona Warszawy.
==============

W nocy z 25 na 26 września Niemcy opanowują przeważającymi siłami piechoty, przy silnym zmasowaniu ognia artyleryjskiego, ośrodek oporu „Babice”.

Obrońcy Ochoty tracą tylko część ogrodów przyległych do Al. Żwirki i Wigury. Próba odbicia nieprzyjacielowi fortu Szczęśliwice nie udaje się. Około godz. 9:00 nieprzyjaciel opanowuje parowozownię Szczęśliwice, którą o zmierzchu odbija specjalny pluton szturmowy z 8 kompanii 40. pp.

Na pododcinku południowym nieprzyjaciel zdobywa przed południem fort Mokotowski i zbliża się do polskich pozycji obronnych. na skrzyżowaniu Al. Niepodległości i ul. Ursynowskiej, gdzie zostaje powstrzymany.

Na Czerniakowie Niemcy opanowują po wielogodzinnej walce fort Czerniakowski, wysadzając w powietrze część kazamatów i grzebiąc pod gruzami około 20 jego obrońców.

W ciągu dnia trwa ostrzał artyleryjski (różnego kalibru), skierowany przede wszystkim na odcinki frontu obrony miasta. Samoloty nieprzyjaciela bombardują Śródmieście, jednak w natężeniu nieporównanie słabszym niż dnia poprzedniego.

Nadal płoną domy, zbombardowane 25 września. Ludność razem z wojskiem próbuje odgrzebywać spod gruzów zasypane żywcem ofiary nalotów. Kilkadziesiąt tysięcy rannych spośród ludności cywilnej przebywa w mieście w różnego rodzaju tymczasowych pomieszczeniach.

Po południu odbywa się w gmachu PKO (przy zbiegu ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej), w siedzibie sztabu Dowództwa Obrony Warszawy, rada wojenna z udziałem dowódców i przedstawicieli Wydziału Wykonawczego Rady Obrony Stolicy.

Na posiedzeniu, któremu przewodniczy gen. Rómmel, zapada decyzja zaprzestania walki i wszczęcia rozmów kapitulacyjnych z Niemcami, wobec braku wszelkich perspektyw politycznych i wojskowych oraz katastrofalnego położenia ludności cywilnej.

==================
Obrona Twierdzy Modlin.
==================

Niemcy kończą przygotowania do szturmu. Nazajutrz ruszy natarcie.

=================================
Druga bitwa pod Tomaszowem Lubelskim.
=================================

Od rana Niemcy przystępują do przeciwuderzeń w rejonie Górecka, gdzie skoncentrowali silny ogień artylerii. Oddziały 41. rez. Dywizji Piechoty ponoszą znaczne straty. Poległ dowódca 114. pułku piechoty ppłk Fila.

Polskie oddziały zmuszone zostają do wycofania się w rej. Kukiełki i Tereszpol. Sytuacja pogarsza się z każdą godziną. Niemcy zbliżają się do Kukiełek od zachodu, zamykając pierścień okrążenia. Dalsza walka jest pozbawiona sensu i w godzinach popołudniowych gen. Piekarski podejmuje decyzję o kapitulacji dywizji, której oddziały znajdują się w stanie krańcowego wyczerpania.

W nocy odbywa się odprawa oficerska. Prowadzą ją: dowódca Wołyńskiej Brygady Kawalerii płk dypl. Jan Filipowicz i dowódca 11. pułku ułanów ppłk Władysław Mączewski, który odczytuje rozkaz gen. Piekarskiego o kapitulacji. Rozkaz ten wywołuje sprzeciw wśród części grona oficerskiego.

Ogólna kapitulacja jednostek polskich zdecydowana została w nocy podczas narady sztabowej w miejscowości Piaski, położonej 5 km na północny zachód od Górecka Starego. W naradzie tej brali udział: dowódca armii gen. bryg. Emil Krukowicz-Przedrzymirski, dowódca Grupy Operacyjnej gen. bryg. Jan Kruszewski, dowódca 10. Dywizji Piechoty gen. bryg. Franciszek Dindorf-Ankowicz, dowódca kombinowanej Dywizji Piechoty gen. bryg. Jerzy Wołkowicki i dowódca 39. rez. Dywizji Piechoty gen. bryg. Bruno Olbrycht.

Była to ostatnia narada z tak licznym udziałem generałów, którzy dowodzili w tej wojnie.

=================
Bitwa pod Władypolem.
=================

Oddziały Nowogródzkiej Brygady Kawalerii wycofując się po bitwie pod Tomaszowem Lubelskim w dniach 22–24 września, w sile ok. 3 tys. żołnierzy, 25 września osiągnęły Wólkę Horyniecką, gdzie doszło do wymiany ognia z Niemcami.

Po wymianie parlamentariuszy i negocjacjach gen. Anders zwolnił jeńców niemieckich. W zamian Niemcy przepuścili Brygadę bez walk, umożliwiając jej marsz ku granicy.

Szarża pod Morańcami - Ostatnia szarża kampanii wrześniowej.

Zgodnie z rozkazem generała Władysława Andersa, również ułani z 27. Pułku Ułanów mieli wycofywać się na południowy-wschód. 26 września pułk osiągnął linię szosy Jaworów-Krakowiec. Tego samego dnia ma miejsce bitwa z Niemcami.

Do starcia doszło pod Morańcami (dziś na granicy polsko-ukraińskiej), gdzie 27. Pułku Ułanów przeprowadził ostatnią szarżę kampanii wrześniowej. Polscy kawalerzyści dwukrotnie zaatakowali batalion niemieckiej piechoty, ponosząc znaczne straty. Według różnych doniesień, zginęło od 20 do 40 ułanów.

Choć Niemcy odparli szarże, to jednak ostatecznie wycofali się z wsi Morańce.

Gen. Anders starał się unikać walk kierując swoje oddziały między cofające się na linię demarkacyjną oddziały niemieckie i zajmujące je oddziały sowieckie.

Marsz uniemożliwiły oddziały sowieckie.

------------------------

Zawsze chciałem zobaczyć taką relację dzień po dniu z Polskiej Wojny Obronnej. W końcu w tym roku postanowiłem sam się tym zająć, stąd ten wpis. Jeśli zobaczycie jakiś błąd, to mile widziane sprostowania ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Tag do obserwowania: #wojnaobronna1939

#iiwojnaswiatowa #kronika #kampaniawrzesniowa #wrzesien39 #polska #iiirzesza #wojna #historia #gruparatowaniapoziomu

Źródła: [[1]](http://www.sww.w.szu.pl/index.php?id=kalendarium_kampania_wrzesniowa) [[2]](http://www.1939.pl/kampania-wrzesniowa/kalendarium.htm) [[3]](https://dobroni.pl/n/czestochowa-1939/10283) [[4]](http://zywiecinfo.pl/historia/item/1261-walki-pod-wegierska-gorka-1939) [[5]](http://www.wikipedia.pl/) [[6]](https://www.gdansk.pl/turystyka/westerplatte-1939-siedem-dni-obrony,a,5415) [[7]](https://fakty.interia.pl/prasa/odkrywca/news-dzien-w-ktorym-przestala-istniec-9-dywizja-piechoty,nId,2441117#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox) [[8]](tomaszstezala.pl/index.php/ostrowski/51-ii-wojna-swiatowa-kampania-wrzesniowa-1939-zwz-we-lwowie-zwz-ak-w-krakowiear) [[9]](http://www.warszawa.pl/) [[10]](http://twierdza.org/wydarzenia/twierdza-brzeska-w-historii/62-obrona-1939) [[11]](http://slowopolskie.org/natarcie-warte-pomnika-szara-polakow-na-niemieckie-pozycje-pod-sdow-wiszni/) [[12]](https://www.facebook.com/wrzesien1939)
takitamktos - 26 września 1939 roku.

O 17.30 w lesie pod Góreckiem Kościelnym gene...
  • 9
  • Odpowiedz