Wpis z mikrobloga

"Surrealizm to czysty automatyzm psychiczny, który ma służyć do wyrażenia bądź w słowie, bądź w piśmie, bądź innym sposobem, rzeczywistego funkcjonowania myśli. Dyktowanie myśli wolne od wszelkiej kontroli umysłu, poza wszelkimi względami estetycznymi czy moralnymi."


René Magritte (1898-1967)
Medytacja (La Méditation), 1936, olej na płótnie, 50 x 65 cm
#malarstwo #sztuka #obrazy #art #surrealizm
panidoktorodarszeniku - "Surrealizm to czysty automatyzm psychiczny, który ma służyć ...

źródło: comment_3LhYy0BNPXh5anBMmgDJJ6en86SwqsdS.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Tuff: Chyba błędnie postrzegasz założenia nadrealizmu. René Magritte jest typowym przedstawicielem tego kierunku w sztuce. Być może precyzyjny rysunek stwarza pozory realizmu, jednak jest to celowe działanie artysty, buntującego się przeciw ówczesnemu klasycyzmowi. Przecież to doskonałe absurdalne i groteskowe kompozycje. Magritte prowokuje intelektualnie, zrywa z zasadami logiki, jest tu humor noir (ta fajeczka), enigmatyczne i rmetaforyczne tytuły. Czego jeszcze potrzebujesz, jak mam Cię zadowolić?

  • Odpowiedz
@pani_doktor_od_arszeniku: Żadna prowokacja. Dziękuję za tak rzeczową odpowiedź. Po prostu mój analityczny umysł stara się to ogarnąć i o tyle o ile dostrzegam groteskę o tyle o absurd mi tutaj ciężko. Np może ma akurat duży nos ;-)
  • Odpowiedz
@Tuff: Jeśli absurd rozumiemy jako sytuację wewnętrznie sprzeczną i pozbawioną sensu, to w twórczości Magritte odnajdziesz go z łatwością. Jeszcze raz zacytuję fragment, który pozwoli Twojemu analitycznemu umysłowi zrozumieć surrealizm i nie szukać w nim sensu wypowiedzianego wprost:

Dyktowanie myśli wolne od wszelkiej kontroli umysłu

  • Odpowiedz