Wpis z mikrobloga

#historia #ciekawostkihistoryczne Przy nich Kulczykowie byli biedni jak myszy kościelne. Ciekawa mapa, prezentująca przybliżone zasięgi i występowanie majątków ziemskich, głównie magnackich (Ordynacje rodowe), około 400 lat temu. Widać, zasobny w zboża i dary lasu "pas magnacki" ciągnący się od dzisiejszej Litwy i Nieświeża (do dziś pięknie ocalały pałac Radziwiłłów) aż po Podole i Bukowinę (Humań). Największe powierzchniowo majątki posiadali Wiśniowieccy (wielkość dorównujące Słowenii) oraz Ostrogscy (uznawani za potomków Rurykowiczów). Trochę błędów zapewne jest - np. z Radziwiłłami, którzy posiadali dużo więcej Żmudzi, niż te dwie wysepki. Gryfici zamiast Grafici. Widać tez posiadłości biskupie - głównie Kielce i okolice Kapituła Warmińska.

biggur: https://i.redd.it/4s3cjmlw7d001.png

PRZEGLĄD GEOGRAFICZNY 2009, 81, 2,

Więcej ciekawostek z zakresu #geografia rozważań nad #mapy i krajobrazem w moim streamie -> #motyliglobus (jest też mirkolista)
największych fanów geografii i map zapraszam na mój fanpage: https://www.facebook.com/motyliglobus/
Pobierz Pannoramix - #historia #ciekawostkihistoryczne Przy nich Kulczykowie byli biedni jak ...
źródło: comment_jzOoSw0KAcKdTAQeSGwD5TvHh8Gn9MxR.jpg
  • 10
@Pannoramix Nieśwież to r. męski, nie żeński tak jbc.

A pas magnacki wydaje się, że wynikał raczej z tego, że te tereny to było odludzie, a rody wywodziły swe majątki jeszcze z czasów księstwa, więc łatwo było zakumulować terytorium właśnie tam. Znacznie lepsze gleby były na wschód od tego pasu, tak jak już step idzie. Jestem gotów poddać pod dyskusję czy ten zasobny pas magnacki był faktycznie tak zasobny, takie Polesie było
@Halbr: Dzięki, zdążyłem z editem. To prawda, ale te ziemie nie za często były "nasze" - mowa o ziemiach na wschód od Dniepru. Więc nigdy nie mogły być spichlerzem Europy a swego czasu pas pomiędzy Dniestrem a Dnieprem jak najbardziej był największym w Europie nakumulowaniem gospodarki folwarcznej, która rozwijała się najszybciej tam, gdzie istniały lokalne możliwości zbytu lub dobre warunki transportu rzecznego. Czyli Wisła, Dniestr, Dniepr. Aczkolwiek mitem jest, że RP
@Andi128: Widzisz. Poszperałem i znalazłeś błąd na mapie. Ordynacją Przygodzicką zarządzali Radziwiłłowie (wynika z wiki). W sumie ciekawostka, bo to trochę daleko od macierzy :) powinien być pomarańczowy