Wpis z mikrobloga

@Praemislia: ja polecam wyrobic wize. Chyba nie jest jeszcze pewne czy zniosa je i kiedy a po za tym, nawet jak zniosa to promesa vizowa ktora bedziesz mial w paszporcie moze ci oszczedzic czasu na lotnisku. Zniesienie wiz, polega tak na prawde na tym ze zamiast w ambasadzie w polsce to na lotnisku w USA sie je 'wyrabia' przezsystem ESTA. Jak bedziesz mial promese w paszporcie to mozesz ominac kolejke do
@Praemislia: pod koniec września się okaże czy uruchomią procedurę "znoszenia wiz" bo wtedy kończy się rok rozliczeniowy w którym liczą odmowy. Jak ją rozpoczną to i tak do kwietnia jej nie zniosą bo to będzie trwać min pół roku. Jak na 2021 to możesz poczekać jeszcze te 10 dni.
@Praemislia wyrabiaj. Trwa to chwilę, kosztuje niewiele a plusów jest dużo więcej. Np. Dłuższy czas pobytu tam, łatwiej się granicę przekracza. Bilet możesz kupić z dnia na dzień itd..
@baidu: To nie jest prawda, to co piszesz.
@Praemislia: Jak planujesz polecieć dopiero w 2021 to poczekaj z wyrabianiem wizy przynajmniej do momentu jak pojawią się w sprzedaży bilety na loty. Załatwienie wizy to kwestia 2 tygodni. Nie trzeba tego robić dwa lata przed wylotem. Dodatkowo dokladnie to co pisze @neufrin.
@bigger: Nie wprowadzaj w błąd. Wiza kosztuje 160 USD od osoby (zamiast 14USD przy VWP), procedura na
@baidu: To nie jest prawda, to co piszesz.


@MateuszOpoka: co nie jest prawda?

pozwolenie na pobyt w USA również jest do 90 dni, tak samo jak przy VWP. Kiedyś faktycznie pobyt dawali nawet na 6 miesięcy, ale ostatnio tak miałem w 2011 roku.


moj brat co roku przylatuje do mnie do USA i zawsze dostaje pobyt na 6 miesiecy (nie zostaje tyle ale tak mu wbijaja w paszport, ze ma
@MateuszOpoka procedura jest inna. Z wizami fizycznymi jest sporo krócej. Wróciłem przedwczoraj i też dostałem na 6 miesięcy. Pokazać?

Jestem za zniesieniem promesy, ale wiza fizycznie w paszporcie ma swoje plusy. I wcale nie jest jakaś droga
@Praemislia: Dosc duzo, ale wydatek raz na 10 lat. W miare pewnosc, ze wpuszcza Cie do kraju i elastycznosc z wylotem. Dodatkowo te 600 zlotych to nieduzow skali calego wyjazdu.

I jest generalnia tania w porownaniu z innymi wizami.
@Praemislia: dlatego warto poczekać jeśli Ci się nie spieszy. ESTA to wydatek 14 USD - ważna jest dwa lata (70 USD za 10 lat, a nie 160 USD + koszt wycieczki do konsulatu / ambasady). Biletów raczej z dnia na dzień kupował nie będziesz więc konieczność wypełnienia wniosku na 72H przed wylotem nie powinna być problemem. 90 dni też powinno wystarczyć na zwiedzanie. I z jednym i z drugim dokumentem mogą
@Praemislia: jeśli dopiero w 2021 masz lecieć, to czekaj.

nawet jak zniosa to promesa vizowa ktora bedziesz mial w paszporcie moze ci oszczedzic czasu na lotnisku. Zniesienie wiz, polega tak na prawde na tym ze zamiast w ambasadzie w polsce to na lotnisku w USA sie je 'wyrabia' przezsystem ESTA


@baidu: nie ma promes, a ruch bezwizowy jak nazwa wskazuje odbywa się bez wiz i nic się wtedy nie wyrabia,
jedyne państwo z ruchem bezwizowym z USA to Kanada. Żadne inne.


@bigger: nieprawda, obywatele krajów VWP podróżujący przy użyciu programu VWP nie otrzymują wiz, jest to program bezwizowy.
nie ma promes, a ruch bezwizowy jak nazwa wskazuje odbywa się bez wiz i nic się wtedy nie wyrabia, a na granicy otrzymuje jedynie pozwolenie na pobyt


@animuss: kwestia semantyki.
Przy obecnym systemie wyglada to tak ze w ambasadzie USA dostajesz promese wizowa na 10 lat i na lotnisku kazdorazowa celnik wbija ci pieczatke czyli wize na 6 miesiecy.

W systemie 'bezwiozwym' wyglada to tak ze na chyba miesiac przed odlotem
kwestia semantyki.


@baidu: jakiej semantyki :> wiza to wiza, na samochód też nie mówisz "rower" twierdząc że to semantyka :>

na lotnisku kazdorazowa celnik wbija ci pieczatke czyli wize na 6 miesiecy.


@baidu: nie, to jest zezwolenie na pobyt, tzw "admission"

W systemie 'bezwiozwym' wyglada to tak ze na chyba miesiac przed odlotem musisz wypelnic formularz (bodajze i94)


@baidu: dawno chyba nie jechałeś, bo I-94 już dawno nie ma,
dawno chyba nie jechałeś, bo I-94 już dawno nie ma, teraz wszystko jest elektronicznie (tzn I-94 automatycznie sam się generuje w systemie komputerowym, nie wypełniasz już papierowo). W systemie bezwizowym składasz online wniosek ESTA, kiedykolwiek przed podróżą (może być nawet dzień przed, ale poleca się to robić co najmniej 3 dni wcześniej).


@animuss: nigdzie nie pisalem ze sie wypelnia na papierze. Ten formularz wypelniasz online a potem go ponownie weryfikujesz w
nigdzie nie pisalem ze sie wypelnia na papierze. Ten formularz wypelniasz online a potem go ponownie weryfikujesz w kioskach na lotnisku (to jest ten dodakowy krok ktory musisz zrobic w systemie 'bez wizowym').


OK! z programu bezwizowego nie korzystałem, ale dawniej I-94 był papierowy

To chyba ty nie wiesz o czym piszesz. Ta 'wklejka' jak ja nazywasz w paszporcie to jest promesa wizowa. To nie jest wiza!


to jest wiza. Zobacz co
to jest wiza. Zobacz co ambasada pisze na swojej stronie, uważasz że ambasada USA nie ma racji? :>


@animuss: prawdopodonie jest to problem tlumaczenia polsiej wersji. Visa =/= wiza. Wiza w jezyku polskim ma swoje konkretne znaczenie i oznacza zgodne na wjazd do danego kraju. Visa, ktora w ambasadzie USA wklejaja do paszportu, nie daje gwarancji wjazdu do USA.
https://wizaonline.org/blog/wiza-do-usa-a-promesa-wizowa/

Dlatego tez ta 'pieczatka' ktora dostajesz na granicy zawiera w sobie