Wpis z mikrobloga

@Halbr: Co w tym dziwnego? Jasne, Sienkiewicz to nie są żadne wyżyny intelektualne tylko raczej proste powieści napisane dosyć fajnym językiem. Tylko znowu porównujemy go z przeintelekualizowanym Mickiewiczem który, jakby go podsumować, to w zasadzie tyle co napisał pod publikę, bardziej wyszukanym jęzkiem i to tyle.

Sienkiewicz to rzemieślnik który się dobrze zestarzał, a Mickiewicz to ktoś aspirujący do czegoś więcej tylko czy aby na pewno można się zgodzić co
  • Odpowiedz
  • 5
Sienkiewicz to rzemieślnik który się dobrze zestarzał, a Mickiewicz to ktoś aspirujący do czegoś więcej tylko czy aby na pewno można się zgodzić co do tego, że to osiągnął?


@DiscoKhan Można. Po pierwsze Mickiewicz był geniuszem słowa, dokonaj technicznegi rozbioru jego poezji. Mało kto tak potrafi operować językiem. Heksametry, anapesty - dlatego polonistki się zachwycają Mickiewiczem. Potrafią dostrzec maestrię, której laicy nie widzą.

A jego wpływ na Polskę jest nie do przecenienia. Oczywista jako inspiracja dla wielu pokoleń literatów, filmowców, reżyserów teatralnych, muzyków, plastyków. A nawet stanowiły katalizator rozruchów społecznych (patrz: wydarzenia marcowe). A w związku z tym jest nierozłącznie związany z polską kulturą.
  • Odpowiedz
@Halbr: Technicznie oczywiście, że jest lepszy tylko właśnie trochę szkoda, że w zasadzie na tym się to kończy.

Wiesz, Popek miał większy wpływ na współczesną kulturę od Jacka Dukaja. Raczej nie zestarzeje się tak dobrze jak twórczość tego pisarza ale fakt pozostaje faktem. Dlatego ja zamiast odnosić się do jakiś innych autorytetów, czy to jakiś faktycznie uznanych twórców czy to szerszej publiczność, wolę się odnosić co do samego tekstu. Do
  • Odpowiedz
  • 2
Wiesz, Popek miał większy wpływ na współczesną kulturę od Jacka Dukaja. Raczej nie zestarzeje się tak dobrze jak twórczość tego pisarza ale fakt pozostaje faktem.


@DiscoKhan Jak Popek czy Dukaj będą żywi po prawie 200 latach to wtedy fakt pozostanie faktem. I jeśli przez dwieście lat będą ciągle obecni w kulturze. Dla przykładu kiedyś na wykop ktoś wrzucił scenę recytacji Reduty Ordona z Syzyfowych prac. Ludzi pisali, że ich to bardzo
  • Odpowiedz
@Halbr: Stary, chyba kompletnie nie zauważyłeś tej części gdzie ja chciałęm żebyś się do treści Mickiewicza odniósł, a nie do innych autorytetów.

Po 1700 latach od wydania pierwszej wersji Kamasutra też inspiruję, ma olbrzymi wpływ nie tylko literacki, ale również realne przełożenie na jakość życia. Tylko widzisz ja nie tylko się mogę do autorytetów odnieść żeby to opisać, jestem również w stanie się odnieść do samej Kamasutry.
  • Odpowiedz
  • 4
@DiscoKhan Celowo tego nie zrobiłem, bo odnoszenie sie do treści utworów w przypadku tak płodnego artysty jest niecelowe. Są utwory lepsze i gorsze. Co więcej mogę sobie wyobrazić dalszy przebieg dyskusji, która stanie się jałowa. Bo ja napiszę, że Pan Tadeusz jest genialny, wspaniała gawęda szlachecka. O niebo lepsza i przystępniejsza, niż np Pamiątki Soplicy Rzewuskiego. Na co, ktoś mi napisze, że to pierdoły o Zosi,Tadeuszu i mrówkach. Na co ja
  • Odpowiedz
  • 0
@DiscoKhan To mi wtedy nie zarzucaj, że nie widziałem.

Wartość intelektualna jest niemierzalna. Ja będę miał swoje zdanie, Ty swoje i rozmowa będzie jałowa. Dlatego lepiej o stronie formalnej i wpływie.
  • Odpowiedz
  • 1
@Felix_Felicis A ja tam szanuje twórczość Mickiewicza, tylko #!$%@? mu w dupe za Dziady, przecież tego się czytać nie da bez zmęczenia mózgu ( ͠° °)
  • Odpowiedz
  • 0
@PotwornyKogut Widzisz, a mi się np. podoba, że w tej formie przedstawił przywary Polaków czy też ogólnie ludzi. Jak już wyżej wspominałem podejście Sędziego jako symbol naszej odwiecznej prowizorki i lekkomyślności (szlachta na koń wsiędzie, ja z synowcem na czele i jakoś to będzie) albo Hrabiego, który ulegał modom zachodnim i był niezłym fantastą (tak zrobiłem we Włoszech, pod opoką, która Sycyljanie zwą Birbante Roccą).
Odnoszę też wrażenie, że ta lekkość
  • Odpowiedz