Wpis z mikrobloga

Do zadania Wam tego pytanie zainspirował mnie post @cieliczka odnośnie spadku sprzedaży aparatów wraz z pojawieniem się smartfona.
Oraz ten artykuł Pietra Levelsa ---> https://levels.io/no-code/

I tak się zastanawiam co Wy o tym myślicie? Czy wraz z rozwojem narzędzi do tworzenia aplikacji webowych czy mobilnych bez konieczności kodowanie będziemy mieć do czynienia z tym samym na rynku IT co na rynku aparatów cyfrowych? To znaczy, 90% aplikacji będzie powstawała amatorsko, tworzone przez osoby "nie kodujące" a tylko 10% tych najbardziej zaawansowanych będzie tworzona dalej w tradycyjny sposób? Od jakiegoś czasu obserwuję rozwój tych narzędzi do tworzenia stron/aplikacji typu: Bubble, Webflow, Zapier, Airtable itp. i coraz bardziej uważam, że to może w tym kierunku zmierzać.

Co Wy o tym sądzicie? Zapraszam do dyskusji ;)

#programista15k #technologia #programowanie
smartfonik - Do zadania Wam tego pytanie zainspirował mnie post @cieliczka odnośnie s...

źródło: comment_CFuOZ6WlRtuyBKIqYxThNT0kP1jvyjPK.jpg

Pobierz
  • 16
@graf_zero: Mi chodziło z tym nieprofesjonalnym zastosowaniem, że learning curve tych narzędzi jest znacznie krótsza niż nauka całej gamy języków potrzebnych do stworzenia własnej aplikacji.

Znam dużo osób, które mają fajne pomysły na apke / serwis, ale nie mają umiejętności stworzenia nawet prostego MVP, a pieniędzy nie chcą swoich wywalać.

Natomiast z tymi narzędziami każdy może w stosunkowo krótkim czasie stworzyć MVP samemu, wg swojego pomysłu.
@smartfonik: Jestem zawsze sceptycznie nastawiony do tezy , że tego typu narzędzia wyelimunują programistów bo w żaden sposób nie zmienia to fundamentów programowania. To dalej JEST programowanie, tylko za pomocą innych narzędzi i może na trochę wyższym poziomie abstrakcji. Za Robertem C. Martinem:

One might argue that a book about code is somehow behind the times—that code is no longer the issue; that we should be concerned about models and requirements
To znaczy, 90% aplikacji będzie powstawała amatorsko, tworzone przez osoby "nie kodujące" a tylko 10% tych najbardziej zaawansowanych będzie tworzona dalej w tradycyjny sposób?


Diabeł tkwi w szczegółach. Pytanie na co pozwoli taki Webflow i inne platformy w najbliższych latach i jaki jest potencjał rynku na relatywnie proste aplikacje? Ostatnio czytałem sporo zachwytów nad no-code ze strony aniołów biznesu i menadżerów VC, którzy ładują sporo kasy w ten biznes więc na rynku
@puchacz265: Ja wcale nie uważam, że programowanie zniknie i się zgadzam generalnie z autorem. Natomiast wydaje mi się, że 90% rzeczy będzie tworzona bez kodu. A najlepsi programiści będą zarabiać jeszcze więcej. Ponoć już teraz np. Netflix woli zatrudnić 1 programistę za 300k$ / rok niż 3 po 100k$.

@cieliczka:

Pytanie na co pozwoli taki Webflow i inne platformy w najbliższych latach i jaki jest potencjał rynku na relatywnie proste
Natomiast to się tyczy zarówno aplikacji no-code, jak i napisanych tradycyjnie.


@smartfonik:

Tak tylko te pisane tradycyjnie będą ciągle ulepszane i aktualizowane przez programistów w taki sposób w jaki te no-code nie będą mogły być. Weźmy taki facebook czy z innej beczki windnows - ile tysięcy programistów przy nich pracuje i ciągle będzie pracować mimo że niby rozwiązały już główny problem dawno temu? Ale zmiana rzeczywistości /technologii/środowiska/potrzeb biznesowych pociąga za sobą
@cieliczka: Nie chciałem, żeby ten post zabrzmiał w stylu "hurr, durr informatyki do pracy idźcie bo zaraz jej nie będzicie mieli" ;) Zgadzam się, że gros informatyków zacznie się zajmować trochę inną działką niż tworzenie aplikacji.

Natomiast uważam, że "zwykły Kowalski" będzie mógł stworzyć swoje MVP w relatywnie krótkim czasie i niskimi kosztami. Jeżeli rynek kupi jego pomysł wtedy będzie już mógł przy użyciu programistów stworzyć bardziej zaawansowany produkt.
Natomiast uważam, że "zwykły Kowalski" będzie mógł stworzyć swoje MVP w relatywnie krótkim czasie i niskimi kosztami. Jeżeli rynek kupi jego pomysł wtedy będzie już mógł przy użyciu programistów stworzyć bardziej zaawansowany produkt.


@smartfonik:

Ciekaw jestem skalowalności tego typu aplikacji i kwestii praw własności, bo jeśli MVP stworzone za pomocą webflow będzie kontynuowane a nie pisane od początku to kto jak wygląda kwestia praw do kodu źródłowego?
Jeżeli aplikacje będą pisane
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@smartfonik: takie za którymi stoją naprawdę duże firmy i sztab ludzi który rozwiązuje wszystkie problemy które dotyczą większości, firmy które rozwijają te narzędzia (mogę być bezpłatne) tak że integracja z ich płatnymi usługami jest banalnie prosta i najkorzystniejsza. Wszystko żeby programista 5k ogarnął wszystko bez problemu.

Efekt jest taki że możesz wejść na rynek 3 razy szybciej i 5 razy taniej. Potem tylko masz problem bo wszystkie usługi z których korzystasz
@zibizz1: Myślałem, że jakieś konkretne nazwy tych narzędzi które masz na myśli podasz.

Ja wychodze z założenia, że lepiej tanio zbudować MVP i przekonać się czy są na coś klienci bądź czy wykorzystamy dany program. Niż od początku za gruby hajs budować coś swojego, a potem okazuje się, że pomysł się nie przyjął / in-house rozwiazania ni wykorzystujemy.

Mam po prostu kilku znajomych którzy za napisanie im aplikacji, która była ich