Wpis z mikrobloga

@Pafnucek ostatnio se dorabiałem na budowie to w domku 79m2 architekt kazał użyć szalunkow 1.6cm na strzemionach dwudziestkach i belkowe #!$%@? 11 prętów 1.6 w strzemionach chyba 30x10 o długości 12 m każdy. Nie wiem jakim cudem my to wnieśliśmy na to piętro bo trzeba było belki stropowe układać
@SlenderCzester: wszystko zaczęło się od #!$%@? projektu który powinien zawierać dokładne rysunki wykonawcze. Strzemiona na pewno mogłyby być rzadziej w środku rozpiętości. A nie jakieś obliczenia na budowie. Rozpiętość wydaje się niemala. Nie wiem co na tym będzie oparte i ciężko stwierdzić czy jest za dużo prętów czy za mało. Ja jako inż bud nie podważe tego bez dokładnych obliczen. Aco dopiero robotnik który nie wie czemu Sluza te pręty
@markov90:
wiem, że te pręty służą do przenoszenia sił rozciągających, ale do czego służą strzemiona? Wiem, że to też się liczy z normy ale nie rozumiem potrzeby ich tak gęstego stosowania. One tylko trzymają zbrojenie górne i dolne ze sobą? Powodują że zbrojenie górne i dolne ze sobą współpracuje?
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@WyslijNaPwUlubionegoMema: strzemiona przenoszą siły ścinające, tj. takie, które działają w poprzek do osi belki. Największe ścinanie jest zawsze w okolicy podpory, stąd konieczność zagęszczania strzemion w tym obszarze. Niewystarczająca ilość zbrojenia na ścinanie spowoduje, że belka zarysuje się w charakterystyczny sposób - poszukaj w necie "reinforced beam shear failure"