Wpis z mikrobloga

https://www.wykop.pl/link/5130515/darmowy-e-book-od-libkow-herbert-spencer-prawo-do-ignorowania-panstwa/

Libertarianie #rozdajo #zadarmo e-book: Herbert Spencer - Prawo do ignorowania państwa.

Prawo do ignorowania państwa zostało oryginalnie opublikowane w 1851 roku jako XIX rozdział książki Herberta Spencera Social Statics. Postawiona przez Autora już w pierwszych zdaniach teza, której łatwo domyślimy się już po samym tytule eseju, może niektórym wydać się kontrowersyjna, radykalna, wręcz niezgodna z intuicją. Niemniej siła tego tekstu tkwi w jego bogatej i pieczołowitej argumentacji, której nawet sceptyczni Czytelnicy nie mogą po prostu zlekceważyć.

Esej ma nie tylko znaczenie historyczne, choć osoby zainteresowane rozwojem myśli wolnościowej otrzymują jeden z najlepszych przykładów tego, jak bliski współczesnemu libertarianizmowi potrafił być XIX-wieczny liberalizm w ujęciu reprezentantów, którzy nie bali się szukać daleko idących implikacji podstawowych założeń tego nurtu. Przede wszystkim przedstawiamy pracę, której teza oraz argumentacja – mimo odniesień Autora do współczesnych mu postaci i problemów – pozostaje w dalszym ciągu aktualna.

Wierzymy, że siła tego eseju może sprawić, że jego temat będzie choć trochę bardziej obecny w rozmowach prywatnych oraz w debacie publicznej. Uważamy, że nawet fundamenty ustroju, w którym żyjemy, nie powinny być przez odpowiedzialnych obywateli przyjmowane bezrefleksyjnie. Powinny one podlegać dyskusji, a ich ewentualna akceptacja powinna zależeć od stojących za nimi argumentów, a nie wynikać z przyzwyczajenia, strachu lub skutecznego odwracania uwagi wtórnymi, bardziej powierzchownymi problemami. Dlatego, choć Prawo do ignorowania państwa stanowi rozdział szerszej pracy, tekst ten zasługuje na to, by być rozpowszechniany jako samodzielna, przystępna i stosunkowo niedługa e-broszura.

eBooka możecie pobrać w formatach PDF, EPUB lub MOBI

#ekonomia #gospodarka #ksiazki #wolnyrynek #libertarianizm w sumie #korwin i #gwiazdowski chyba też można.
Pobierz Tumurochir - https://www.wykop.pl/link/5130515/darmowy-e-book-od-libkow-herbert-spenc...
źródło: comment_OPlAicDNlKDknxfZJ9UI7lB2BLHIBcZc.jpg
  • 9
Wołam zainteresowanych z byłej listy Niskie Składki.
IrvinTalvanen usunął listę z mirkolist, ale poniższe anony chciały być wołane więc wołam.

Nazwa listy jest powiązana z grupą facebookową i Stowarzyszeniem, ale lista dotyczyć będzie znalezisk wolnościowych i politycznych.
Jeśli ktoś chce być wołany do ciekawych znalezisk o tematyce wolnościowej, a także do innych tematów, które będą miały za zadanie promocję wolnościowców, a nie będą stricte powiązane z polityką, czyli mowa tutaj na przykład
@Tumurochir: Libertarianie, jak chcecie to możecie ignorować państwo. Tak jak dziecko, które myśli, że jak zakryje oczy to jego otoczenie zniknie. Ale póki żyjecie na terytorium tego kraju będziecie żyć na naszych zasadach. I jak nie zapłacicie podatków lub będziecie handlować narkotykami spotka was sprawiedliwy wyrok niezależnego sądu. Bo praworządność i poszanowanie prawa własności państwa do swojego terytorium to wartości nadrzędne.
Jak lubisz mieć buta na ryju to pewnie tak.

@fenis: nie chcę mieć na ryju buta kapitalistów i wielkich korporacji.

Ale my sprawimy, że poczujesz smak wolności

Wolności do wyzyskiwania i wykorzystywania innych ludzi.

istnieje coś poza życiem w klatce.

Dlatego jestem demokratycznym socjalistą.
demokratycznym socjalistą


@PolskaPrawica: Czyli zamordystą.

nie chcę mieć na ryju buta kapitalistów i wielkich korporacji


Kapitalizm państwowy ma przeróżne odcienie. Istniał w ZSRR o czym wspomniał sam Lenin i nie ma nic wspólnego z wolnorynkowym kapitalizmem (albo ma przynajmniej bardzo mało). Twój socjalizm nie ma prawa póki co istnieć ze względu na zbyt małą akumulację kapitału i słabą automatyzację. Na wolnym rynku nie ma prawa istnieć wykorzystywanie ludzi, ponieważ praca jest