Wpis z mikrobloga

#!$%@? co robić? Zacząłem się uczyć francuskiego w szkole średniej (idę do pierwszej klasy). Zależy mi na tym żeby się go dobrze nauczyć. Postanowiłem oprócz uczenia się z zeszytu przejrzeć jakoś poradniki na youtubie.

I tu pojawia się problem. Nauczycielka bardzo mocno przykłada uwagę do wymowy, a ta jej wersja całkowicie różni się od wersji z poradnika. Wygląda to mniej więcej tak:

Pisane : wymowa nauczycielki : wymowa z poradnika

Janvier : żąwije : żąwji
Février : fewrije : fewrije
Mars : mars : mars
Avril : awril : awril
Mai : me : me
Juin : żłę : żła
Juillet : żłije : żłije
Août : u : ut
Septembre : septąbr : septąbre (z króciutkim e)
Octobre : oktobr : oktobre (z króciutkim e)
Novembre : nowąbr : nowąbre (z króciutkim e)
Décembre : desąbr : desąbre (znów krótkie e)

No i nie wiem czego ja mam się uczyć. Chciałbym potrafić dobrze mówić po francusku, a nie chcę też mieć złych ocen z przedmiotu
Link do poradnika tu: https://youtu.be/JyROOY4RPJg

A jak ten poradnik jest zły to mi podajcie lepszy jakiś

#jezykiobce #jezyki #francuski #szkola #pytanie #pytaniedoeksperta #zalesie
D__Jones - #!$%@? co robić? Zacząłem się uczyć francuskiego w szkole średniej (idę do...

źródło: comment_GOe4y4BtONAPH87zQ2JPdnn1ofPKyHae.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
inne źródła jak rozmawiają zwykle Francuzi.


@strelec13: oglądałem kilka różnych poradników, każdy #!$%@? inny, tylko że ta babka ma prawie 700 tys subskrybcji. A z nie-poradników to by mi chyba zeszło 3h szukać wymowy tych dwunastu miesięcy
  • Odpowiedz
@RobertKowalski: @kjut_dziewczynka: No właśnie tego się boje. Niezależnie od tego czy dobrze uczy czy źle to i tak nie zmieni sposobu w jaki sposób uczy, a może jej się nie spodobać jak się ją o to spytam. Poza tym jestem spierdoxem i na pewno jakoś głupio się zapytam. Ale jeszcze pomyślę, może tak zrobie
  • Odpowiedz
@D__Jones: Mnie tam zawsze powtarzali jako podstawową zasadę, że końcowe „e” (bez akcentu) jest zawsze nieme. „é” zaś zawsze jest wymawiane i czyta się je jako głoskę „e”. Także ten poradnik to chyba o kant dupy se możesz potłuc.
  • Odpowiedz
@Pangia: No właśnie mi też to mówiła, ale no jak mam kilka materiałów i w każdym inaczej to wolę się dopytać bo sam bym tego nie ogarnął.

Jeszcze raz dzięki wszystkim za pomoc, będę korzystał z tego co wysłał mi @vvertoi
  • Odpowiedz
@D__Jones Co mogę poradzić? Nigdy nie uczyłem francuskiego. .. Ale dałem sobie rady z Polskim!!! Ż początku oglądałem świnka Pepa po Polsku. Dalej seriały na IPLE i TVP VOD. Powodzenia!
  • Odpowiedz
@D__Jones: polecam ogarnąć międzynarodowy alfabet fonetyczny (IPA)
w słownikach bardzo często jest zapisana wymowa takimi dziwnymi znaczkami, to właśnie ten alfabet
np: Janvier /ʒɑ̃vje/

przyda się też w innych językach, przede wszystkim w angielskim i właśnie francuskim, gdzie się różnie czyta wyrazy
  • Odpowiedz
@D__Jones: Jak dla mnie nauczycielka lepiej mówi, poza Août, bo tam zawsze słyszałem "t" na końcu. Z drugiej strony doświadczenie mam niskie, a wymowa może się bardzo różnić. Możesz słuchać się nauczycielki, bo źle raczej nie mówi, a nie będziesz miał problemów i nie zostaniesz na lekcji uznany za "wywrotowca" ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz