Wpis z mikrobloga

Cześć mireczki obeznane w #ubezpieczenia i #prawo,

Mam jedną sprawę z PZU - kupiłem samochód z ważnym OC, sprawdziłem jego status w UFG (aktywna), dostałem certyfikat. Po jakimś czasie dostałem informację o przepisaniu polisy na mnie.
Wszystko fajnie, nawet ostatnio wziąłem Zieloną Kartę do tego ubezpieczenia.

A teraz do rzeczy. Zastanawiałem się nad wzięciem innego auta w leasing, więc dzisiaj sprawdzam sobie swój status w Krajowym Rejestrze Dłużników i o dziwo okazuje się, że mam dług na prawie 800,- w PZU. Założyłem konto w mojePZU i widnieje tam informacja "Zaległa rata" mimo, że polisa była płatna jednorazowo.

Czy to możliwe, że poprzedni właściciel zawarł ubezpieczenie u agenta a agent nie zapłacił ubezpieczalni? Zgodnie z prawem (o ile dobrze się wczytałem) polisa ważna jest kolejnego dnia od dnia jej opłacenia. Z resztą nie wyobrażam sobie sytuacji, w której polisa została zawarta, agent wydał certyfikat, widnieje ona jako aktywna w UFG a nie została ona opłacona. W takim razie jak miałbym się uchronić przed odziedziczeniem długu po poprzednim właścicielu, żądać potwierdzenia zapłaty z konta bankowego? Co gdybym kupił auto z drogą polisą po młodym kierowcy i był ścigany o kilka tysięcy złotych z racji nieopłacenia go przez poprzedniego właściciela?

Ma ktoś pojęcie czy mogę teraz żądać dowodów od PZU na to, że zgodnie z prawem wpisali mnie do KRD? Nie dostałem żadnego pisma z uprzedzeniem o zamiarze wpisu do KRD. Napisałem pismo o oddalenie długu z konkretną argumentacją do PZU ale już się spodziewam jak zostanie rozpatrzone to odwołanie.


#oc #motoryzacja
  • 9
@szymon-lichon: najprawdopodobniej PZU zrekalkulowalo składkę po twoich znizkach, szkodach itd. Dług na twoim koncie mógł więc powstać zgodnie z prawem, tylko dlaczego nie dostałeś pisma?
Mylisz się myśląc że polisa OC nie działa jak jest nie zapłacona. Poprzedni właściciel np. Mógł nie opłacić wznowienia które dostał z PZU. Po sprzedaży zgłosił się do nich, oplacil tylko od dnia zawarcia do dnia sprzedaży a resztę płacisz ty.
Polisy poprzedniego właściciela wcale nie
@Neneszo: Dzięki za rzeczową odpowiedź! W mojej sytuacji jednak nie mam pewności w jaki sposób powstał dług ale mam podejrzenia. Mam do zapłaty proporcjonalną stawkę do tego przez jaki okres ubezpieczenie będzie obowiązywać na mnie ale wiem też, że poprzedni właściciel kupił ubezpieczenie u agenta zaraz po zakupie auta, które po miesiącu sprzedał mnie (zapaliła mi się czerwona lampka ale auto mega sprawdzone, brak wad prawnych czy ukrytych mechanicznych itp, z
@szymon-lichon Tak, jest możliwość odroczenia terminu płatności. Z reguły do 14 dni. Istnieje także możliwość, że w ogóle za nią nie zapłacił, ale polisa jest aktywna.

Podbij na PW to zobaczę jak to wygląda.
@szymon-lichon skąd wiesz że polisa była płatna jednorazowo? Na certyfikacie nie ma takiej informacji.
Najprawdopodobniej to po prostu płatność na raty, i nieopłacona druga rata. Często ludzie planujący sprzedaż samochodu robią ten myk bo oc przechodzi na nowego właściciela i byliby w plecy przez niewykorzystany przez nich okres ubezpieczenia A tak to kolejny właściciel musi opłacać następne składki.
Zawsze po zakupie samochodu warto odezwać się do agenta/ubezpieczalni żeby sprawdzić takie rzeczy.
Co