Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zdzislawspanialy: mogę sie tylko domyślać. Jeden pradziadek napewno był za Polska, drugi podwjrzewam, że bardziej był za Niemcami-służył w pruskiej armii w czasie I wojny. Jedna prababcia też mogła byc za Niemcami. Reszty nie znam za bardzo z opowiadań
  • Odpowiedz
@zdzislawspanialy: Bardziej mi chodzi o to żebyś popatrzył jak dane gminy głosowały. Pięknie się pokrywają obszary gdzie wygrała polska z obszarami z aktualną mniejszością niemiecką ( ͡° ͜ʖ ͡°) ot chichot historii
  • Odpowiedz
@zdzislawspanialy: Kiedyś ci ludzie sami walczyli, żeby dołączyć do Polski. Teraz ich przodków traktuje się jak wrogów, folksdojcze itd. Wszyscy traktują Śląsk jak coś co się bezdyskusyjnie Polsce należy, a każdego kto jest za autonomia trzeba traktować jak wroga. Tyle, że Śląsk sam do nas dołączył. I żeby nie było nie jestem Ślązakiem.
  • Odpowiedz
@Murasame @zdzislawspanialy: Górny Śląsk zawsze był na cenzurowanym, autochtoni po wojnie byli traktowani jako Niemcy i do 48 roku byli traktowani w Polsce jako osoby bez praw (obozy koncentracyjne - Świętochłowice i Jaworzno, wywózki do kopalń Dombasu), po 48 roku kiedy to ogłoszono amestie (walczył i wywalczył to generał Zietek) pozwolono wrócić do pracy i zwolniono z obozów. W latach 70 i 80 zezwolono okolo 500-600 tysiącom ludzi na wyjazd do
  • Odpowiedz
@spoogie: trochę naginasz fakty. Na przykład gwara jest promowana, jest modna i jest wykorzystywana. Dzieci mają w państwowych placówkach zajęcia regionalne, uczą się gwary (moje dzieci na przykład). A to że RAŚ #!$%@?ł na całej linii i próbował sląskość upolitycznić dla swoich partykularnych celów to inna kwestia. Nie wyskakuj z narracja o PRL bo zwyczajnie tak nie jest.
  • Odpowiedz
@regis_uszatek: język śląski to nie gwara to raz, dwa nie wiem po co ponosimy tutaj kwestie RAŚ - przecież to oszołomy bez dyskusji, trzy - narracja o PRL jest jak najbardziej właściwa przy obecnych rządach - dziś to dokładnie ten sam język pogardy i wyższości do moich ziomków jak wtedy - tak, żyłem w PRL kilkanaście lat wiec doskonale to pamiętam, cztery - 1godzina karlusa co pogra na harmonii i pośpiewo
  • Odpowiedz
@spoogie: ale kręcisz. Kilkanaście lat w PRL i syn do przedszkola? Ile masz lat? 50? :)
I pewnie jeszcze t-shirt Konstytucja? ;)
Jest naprawdę dobrze, wiem że niektórzy to by tu chcieli mieć Hajmat ale akurat Slązaki to straszne ksenofoby i rasiści i ja tam się cieszę, że nie rozpędza sie to. Plus większość siedzi w Niemczech i raczej nie wróci.
  • Odpowiedz
@regis_uszatek: tłumaczyć się ze swoich spraw tutaj nie mam zamiaru ( ͡º ͜ʖ͡º) nie wierzysz, twoja rzecz. Na pochody pierwszomajowe chodziłem, machałem flagami partii (czerwone) i polskimi (bialo-czerwone), pozdrawiałem na trybunie na Wolce w Chorzowie dygnitarzy państwowych.
A to co piszesz o Ślązakach to jest akurat na odwrót, w latach 70 i 80 kiedy to na chama pompowano Hadziajów na Śląsk a przyjęto tutaj w miarę
  • Odpowiedz