Wpis z mikrobloga

Siema Mircy,

Wytłumaczy mi ktoś dlaczego dlaczego większość wtyczek w kablach np. HDMI, DP, VGA, DVI etc. ma nieregularne kształty i nie da się ich włożyć odwrotnie? Gdzie tu sens i logika ja się pytam. Czemu producenci/wynalazcy tych wtyczek nie mogli stworzyć od razu kształtu takiego jak w USB typu C, który możesz bez problemu odwrócić i nie musisz kłaść monitora na ziemi żeby trafić Display Portem (że już nie wspomnę o VGA) w dziurę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#it #pytaniedoeksperta #ktopytawielbladzi
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Po pierwsze kiedyś nie było takiej potrzeby - sprzęt był raczej niemobilny i podłączało się go raz na kilka miesięcy albo nawet lat.
Po drugie - tak jest taniej i prościej.
  • Odpowiedz
@Catmmando: I myk na #czarnolisto! Esencja wykopu ostatnio, zapytaj o coś = hejtująca odpowiedź. Ponadto wyobraź sobie mały człowieczku, że ktoś czasem może mieć doczynienia z hurtową ilośćią sprzętu który musi podłączyć/przenieść/popodpinać i czasem dostęp do takiego sprzętu jest utrudniony (nie widzisz gdzie wtykasz a do tego nawet nie możesz wymacać bo Ci druga ręka nie wejdzie).
@swistak87: Skoro jest taniej i prościej to dlaczego
  • Odpowiedz
@Filip3k91: Po czesci dobrze ci @Catmmando i @swistak87 odpowiedzial. Wtyczki maja niereugalrny ksztalt,aby miec pewnosc ze sygnaly na roznych pinach (tych dzyndzelkach w srodku) zawsze byly odpowiedniej polaryzcji, ze w kazdym gniezdzie jest ich duzo producent woli zrobic gniazdo, ktore przyjmie wtyczke tylko w jeden sposob niz kombinowac dla wielu sygnalow rozwiazanie elektrycznego portowania sygnalow w zaleznosci od podlaczenia wtyczki. Dodatkowo takie rozwiazanie generuje mnostwo problemow jak dodatkowy
  • Odpowiedz
@drasch: Ale mi nie chodzi o to, żeby jedna wtyczka obsługiwała inne tak jak to robi USB typu C, tylko chodzi mi o sam kształt wtyczki, która nie jest symetryczna. Nie widzę sensu w takim rozwiązaniu, bo nadal można byłoby mieć inne wtyczki, które jednak pasują tylko do jednego typu gniazda. Może źle się wyraziłem, ale nie chodzi mi o możliwości kabli i standardów, tylko o sam kształt wtyczki :)
  • Odpowiedz
@Filip3k91: Nie zrozumiales mnie, przez to ze nie maja kszaltu symetrycznego nie ma mozliwosci mechanicznej podlaczenia sygnalow inaczej niz producent przewidzial. Wezmy taka wtyczke HDMI.
2 rzedy pinow, w sumie 19. Jak sobie to wyobrazasz,gdyby wtyczka nie miala scietych rogow tylko zaokraglone w ten sam sposob po obu stronach? Musialbys umiescic tych 19 symetrycznie w jednym rzedzie plus elektronike po stronie odbiornika wykrywajaca jak wtyczka zostala podlaczona lub 19x2 symetrycznie
drasch - @Filip3k91: Nie zrozumiales mnie, przez to ze nie maja kszaltu symetrycznego...

źródło: comment_ZLsqIwYvWJW5wNxJOZz17oPXgECM6odz.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz