Wpis z mikrobloga

#ciekawostki #wiedzabezuzyteczna #zeglarstwo
Reflinki, które w obecnym świecie ludziom z tagu informatyka, kojarza sie z zupełnie z czymś innym.
Reflinki czy inaczej refsejzing to linki zwisające z żagla, wszyste, lub zamocowane w inny sposób w refbancie żagla śłużą do jego podwiązywania czyli refowania by zmniejszyć powierzchnię żagla.
Refuje się przed nadejściem załamania pogody.
O ile na obecnych jachtach nie stanowi to jakiegoś wielkiego problemu, przy obecnych rolerach, czy systemach do refowania, o tyle w dawnych czasach na żaglowcach rejowych, refowanie było czynnością mega niebezpieczną.
Załoga stojąc na percie (lina pod reją) podciągała ręcznie ciężkie często mokre żagle do góry by następnie je zarefować.
Na zdjęciu widać zwisające czerwone reflinki grota
PMV_Norway - #ciekawostki #wiedzabezuzyteczna #zeglarstwo
Reflinki, które w obecnym ...

źródło: comment_2Msc29b3gxEiQZVLSFiI2CV7jTRjCezd.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@PMV_Norway: Przy rolerze nie stanowi problemu? Kiedy przegapimy moment na zwinięcie rolera możemy już nie dać rady zwinąć żagla bo może się zablokować i nie obrócimy nawet o połowę rolera. W takim wypadku można wywrócić jakcht przy złej pogodzie. Bojówka reflinki
  • Odpowiedz
@PMV_Norway: Na majówkę pływałem Philą 880 po mazurach i miałem tam "szybki ref", dodatkowy kontrafał grota jakby który pozwalał zrefować się w sumie w biegu, tylko do lini wiatru, poluzować fał, wybrać to cudo, wybrać fał i jazda dalej. W sumie działało ale to były mazury i wiatr może 4-5B. Jakie zdanie o tym patencie mają stare wilki morskie? Można zaufać?
  • Odpowiedz
@el009: Jeśli przyglądniesz się, to na grocie u mnie są 3 refy.
Patent jest mniej więcej tak rozwiązany.
Fał idzie z kokpitu > kabestan > stoper > organizer na pokładzie > blok przy maszcie > blok na żaglu > blok na bomie >blok na noku bomu > do góry na luwers.
Czyli luzujesz fał grota i ciągniesz fał, w zasadzie kontrafał, który ściąga oba liki żagla.
Ale dla pewności mogę
PMV_Norway - @el009: Jeśli przyglądniesz się, to na grocie u mnie są 3 refy.
Patent ...

źródło: comment_dmrNiwV9ZvoBCgoQhopn6Spl06y2EtEM.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@PMV_Norway: u mnie nie ma możliwości się zarefować, i fok i grot jest na pełnych listwach , jedynie bo mogę zrobić żeby nami nie targało to wybrać cunningham grota wtedy otwiera się góra i spada nadmiar mocy na żaglu, druga czynność to zdjęcie mocy wychyleniem kierownicy , i bardziej maszt jest w osi jachtu tym mniejsze skrzydło i mniej mocy na grocie
  • Odpowiedz
@PMV_Norway: :) żagle wieszasz na lądzie, grot na haku a fok na zamku ,nie ma możliwości ruszyć żagla z haka , sama procedura ściągania też nie jest prosta i na wodzie tego nie zrobisz
  • Odpowiedz
Ja tam w miarę lubię rolowanego grota. Jak się pilnuje zwijanie żeby było w linii wiatru wszystko idzie jak po maśle - wprawne 2 osoby są w stanie zarefować grota bardzo szybko. Na reflinkach trzeba się trochę bardziej pomeczyc I jeśli ma być szybko, to w więcej osób. No i jak któraś reflinka jest źle związana to uuu boli :D
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PMV_Norway: @sailor_73:
Ja jestem wychowany na rozpadającym się harcerskim sprzęcie, więc dla mnie nawet rolfok to jest szatańska technologia dla nowobogackich ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Oglądaliście może serial Horatio Hornblower? ;)
  • Odpowiedz