Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
[anonim bo nie chce z glownego konta pisac o tym ile posiadam oczednosci itd.]

W co PEWNEGO moge zainwestowac, aby moich oszczednosci w wysokosci 40 tys. pln nie przejadala inflacja?
Oficjalny stopien inflacji to 2.8%, nieoficjalna jeszcze wieksza. To co posiadam moze nie jest zatrwazajaca kwota pieniedzy przy wykopowych programistach 15k, ale jednak staram sie ciezko odkladac miesiecznie ok. 500-1000 pln, aby moc w przyszlosci kupic sobie mieszkanie.
Obecnie mam konto oszczednosciowe w ING o zawrotnym procensie 0.90% w skali roku. Patrzylem na lokaty inwetycyjne to podobne kwoty byly tam wlasnie dostepne. Lokaty to tez smiech na sali bo w PLN jest to 0.75% w skali roku. Dla mnie to jest jak spluniecie w twarz.
Tu nasuwa sie moje pytanie, jak BEZPIECZNIE ulokowac pieniadze, aby chociaz te 2% w skali roku ugrac?
#finanse #banki #ekonomia

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Dodatek wspierany przez: Nie siedź w domu w ferie i w wakacje
  • 23
@AnonimoweMirkoWyznania:

ultra bezpieczne: RoR, np. w Pekao czy Paribasie, przy saldzie od 25k możesz sobie wynegcjować 1,8%. wada: jak uzbierasz powyżej 400k per rachunek (wysokość BFG), to przestaje być bezpieczne.

bardzo bezpieczne: obligacje. jeśli pobierasz 500+, to masz obligacje na "rodzinne" 3,2% + indeksowanie inflacji, wiec realnie koło 5%! Trudno o lepszą opcją w kategorii bezpiecznych. Ryzyko jest takie, że jak gospodarka jebnie to możesz zostać z bezwartościowym świstkiem, ale to
@AnonimoweMirkoWyznania: później korzystasz ze słabszych, ale ciągle promocyjnych lokat. Generalnie ja się w to "bawię" od ~10 lat i ciągle jestem w stanie wyciągać zadawalający procent - obecnie średnio 2,7% dla kwoty znacznie większej, niż twoja. No i praktycznie wszędzie już mam status "starego" klienta.

Jeśli miałbym coś polecić na start, to 2,7% na koncie oszczędnościowym w Millennium do 100 tys. zł (czasem bywa 200 tys zł). Dlaczego? Bo ta promocja
@Zahion: nie przypominam sobie, abym widział "normalną" lokatę z opłatą za jej prowadzenie. Nie przypominam sobie, abym widział lokatę z opłatą za jej zerwanie - jedynie z obniżonym oprocentowaniem do bardzo niskiego poziomu (najczęściej 0%). Nie przypominam sobie, abym widział lokatę z opłatą wstępną.

...no ale skoro "ekspert" mówi, że może tak być, to ciężko mi się z nim kłócić...
Pewnie masz racje - szczerze mowiac, sam gdzies i kiedys uslyszalem taki zwrot (ktos komentowal sens posiadania lokat) - przyznam, ze nie znalazlem zadnej lokaty o ww. wlasnosciach i posypuje glowe popiolem.