Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
zainspirował mnie wpis @Ich_mag_Kaesekuchen (https://www.wykop.pl/wpis/43505405)

smutne że u nas "suweren" jest karmiony jakimiś bajkami typu "gonimy RFN". jasne.

niemiecka gospodarka jest 7 razy większa niż Polska. ale Niemcy mają 2 x więcej ludności, więc powiedzmy że w przełożeniu 1 do 1 Niemcy mają 3,5 raza większą "bazę" (na osobę) niż Polacy.

zatem żeby gonić Niemcy (ale naprawdę) musimy się rozwijać 3,5 x szybciej niż Niemcy.
Biorąc to pod uwagę i to że ciężko nam uzyskać wynik lepszy niż 5% wzrostu PKB, to gdy tylko wzrost Niemiec (PKB) przekracza 1% (u nas od razu odpowiednik zachowania dystansu to 3,5%) to mamy ciężko zmniejszać dystans.

no to podsumowanie okresu 2000-2017

(dane brane z google, na podstawie danych Banku Światowego link:

https://www.google.com/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=ny_gdp_mktp_kd_zg&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=region&idim=country:POL:DEU&ifdim=region&tstart=651967200000&tend=967586400000&hl=en&dl=en&ind=false )

2000 - PL 4,56%, DE 2,96% NIE
2001 - PL 1,25%, DE 1,7 NIE
2002 - PL 2,04%, DE 0% TAK
2003 - PL 3,56%, DE -0,71% TAK
2004 - PL 5,14%, DE 1,17% TAK
2005 - PL 3,49%, DE 0,71% TAK
2006 - PL 6,18%, DE 3,7% NIE
2007 - PL 7,03%, DE 3,26 NIE
2008 - PL 4,25%, DE 1,08% TAK
2009 - PL 2,82%, DE -5,62% TAK
2010 - PL 3,61%, DE 4,08% NIE
2011 - PL 5,02%, DE 3,66% NIE
2012 - PL 1,61%, DE 0,49% NIE
2013 - PL 1,39%, DE 0,49% NIE
2014 - PL 3,28%, DE 1,93% NIE
2015 - PL 3,84%, DE 1,75% NIE
2016 - PL 2,86%, DE 1,94% NIE
2017 - PL 4,55%, DE 2,22% NIE

18 lat. 6 lat udało nam się "gonić" Niemcy.

Dekadę '90 pominąłem ze względu na reformy w Polsce. ale był chyba tylko jeden rok gdy rozwijaliśmy się w tempie powyżej 3,5 raza szybszym niż Niemcy. należy jednak założyć że wyliczenia współczynnika wielkości gospodarek należałoby dokonać co roku. w latach '90 polska gospodarka była w znacznie gorszej kondycji więc ten współczynnik był jeszcze większy.

moje porównania z ostatnich 18 lat też są obarczone nieco tym błędem, ale on tutaj działa na korzyść Polski, więc zostawiam.

to jak - kto ostatni gasi światło?

PS. no ale... "ważne że dzieciom dały" (by dostać kindergeld w Niemczech to jedno z rodziców musi pracować z tego co pamiętam).

#niemcy #polska #gospodarka #ekonomia #pieniadze i chyba trochę #emigracja
  • 12
18 lat. 6 lat udało nam się "gonić" Niemcy.


@secret_passenger: raczej wg. Twojej definicji 6 lat udało nam się "naprawdę gonić".
Bo każdy większy wzrost większy niż DE to wolne bo wolne ale zbliżenie się do DE.

A z drugiej strony kto powiedział, że kiedykolwiek dogonimy co przemawia za tym, że będziemy najsilniejszą gospodarką europy (Skoro mamy dogonić DE) ?
@secret_passenger: naprawdę, dowolny wzrost PKB realnego o N% w Polsce, gdy N > M, a M to wzrost PKB realnego w niemczech to doganianie gospodarki Niemieckiej. Twoje założenia o potrzebie 3,5 krotnie szybszego wzrostu gospodarczego są z kapelusza i nie mają żadnych podstaw (są wynikiem jakiejś ignorancji), nawet budując proste równanie, kiedy w tym przypadku dogonilibyśmy Niemcy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@LowcaG: @wrzesien: @Zahion

nie. nie jest jak piszesz.

jeśli ja mam 1000 zł, a Ty 100. ja mam lokatę na 10%, a Ty na 20%. to kto ma z tego więcej?

ja najpierw dostaje 100zl, a Ty ledwo 20. gonisz mnie i moje bogactwo? nie.

tak to wygląda w czasie:

0: 1000 100
1: 1100 120
2: 1210 144

widzisz pattern? widzisz jak "baza" mocno wpływa na bogactwo?

kompletnie nie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@LowcaG: brawo! tylko jest jeden "mały problem". otóż my nie mamy pomysłu jak wyjść z pułapki średniego wzrostu.

nie ma gwarancji ani na to że będziemy się dotychczas rozwijali tak szybko (wolno) jak dotychczas, ani tego jak szybko będą się rozwijały Niemcy (być może faktycznie wolniej).

natomiast planowanie że coś się stanie za lat 25 czy więcej... myślę że przy tak dynamicznych zmianach nie ma większego sensu.

poczekamy jeszcze na kryzys
otóż my nie mamy pomysłu jak wyjść z pułapki średniego wzrostu.


@secret_passenger: nie przeczę, jednak ma się to nijak do liczb i obliczeń.

nie ma gwarancji ani na to że będziemy się dotychczas rozwijali tak szybko (wolno) jak dotychczas, ani tego jak szybko będą się rozwijały Niemcy (być może faktycznie wolniej).


@secret_passenger: Oczywiście, ba nie widzę powodów dlaczego mielibyśmy wejść do np. światowej czołówki top 3 Europy (per capita). Z
jeśli ja mam 1000 zł, a Ty 100. ja mam lokatę na 10%, a Ty na 20%. to kto ma z tego więcej?


@secret_passenger: Z czasem biedniejszy będzie bogatszy, na początku XIX wieku cała gospodarka USA była blisko trzy razy słabsza niż UK, na koniec była blisko dwa razy bogatsza. UK rozwijało się średnio 2% na rok a USA 3.8% - matematyka mówi jasno, w dłuższym okresie czasu zawsze większy wzrost
można nadal robić mniej więcej to co się robiło skoro to działa. Jeśli przestanie to warto szukać lepszych rozwiązań.


@wrzesien: Gonimy Niemcy dzięki dotacjom z UE (gdzie oni są największym platnikiem,Polska największym beneficjentem) przynajmniej do 2020r. Później się zesra,przynajmniej 30% mniej kasy. Brexit też da nam po dupie. Rozdawnictwo to sposób na budowanie PKB na bardzo krótką metę. Pochwalić się cyferkami ok. Ale ktoś to prędzej czy później będzie musiał to
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@LowcaG:

nie przeczę, jednak ma się to nijak do liczb i obliczeń.


trochę ma, bo moim zdaniem zakładanie że nadal będziemy w stanie się tak rozwijać mając taką strukturę gospodarki jest naiwne. Niemcy to bardzo innowacyjna gospodarka, a my niestety nie.

Ludzie lubią rysować, planować, marzyć. dlaczego nie. Ty też to robisz.


źle napisałem. nie chodziło o planowanie a raczej o ekstrapolację na tak długi okres. świat jest aktualnie zbyt dynamiczny
trochę ma, bo moim zdaniem zakładanie że nadal będziemy w stanie się tak rozwijać mając taką strukturę gospodarki jest naiwne. Niemcy to bardzo innowacyjna gospodarka, a my niestety nie.


@secret_passenger: Oczywiście, że nie będziemy wraz z bogaceniem będzie to malało.

źle napisałem. nie chodziło o planowanie a raczej o ekstrapolację na tak długi okres. świat jest aktualnie zbyt dynamiczny by do tak dalekich prognoz przywiązywać większą wage. warto je znać na
Gonimy Niemcy dzięki dotacjom z UE (gdzie oni są największym platnikiem,Polska największym beneficjentem) przynajmniej do 2020r


@Ich_mag_Kaesekuchen: To nie jest główna przyczyna, ta dotacja to raptem 1.5% PKB. Z

Ale ktoś to prędzej czy później będzie musiał to spłacić.


@Ich_mag_Kaesekuchen: Tego też nie wiadomo, generalnie redukcja długu krajowego nie jest zawsze optymalna dla gospodarki. Generalnie państwa używają nowego długu do spłaty starego.

czy dożyjemy tego, czy to jest plan na